Kadınlarda kadınlık hormonu ile hormonlarının çalışma merkezinin esası beyinde iç kısımda hipotalamus denilen bir bölgenin etkisi altında idare edilirler.

Adet kanamasının düzenlenmesi ve üreme ile ilgili kadının en önemli hormon bezleri beynin orta kısmında bulunan hipotalamusun altındaki hipofiz bölgesinin ön kısmı yumurtalıklardır.

Hipofiz bezi bütün dünya tıp kitaplarında yazıldığı gibi Latince ismi ile “Cella Turcica” yani “Türk Eğeri” denen özel bir bölüm içinde yer alır. Yumurtalıklardan kadınlık hormonlarının salgılanmasını düzenler.

Bu hipofiz ön kısmından salgılanan hormonlar ise yukarıda değindiğimiz beyindeki hipotalamus denen bölümdeki cinsel merkezin kumandası altında çalışır. Eğer hipotalamustan salgılanan GnRH yani Gonadotropin releasing hormonu bulunmasa kadmm diğer kadınlık hormonları da çalışmaz.

Bu yukarıda değindiğimiz hormon neticesi hipofizin ön kısmından salgılanan Gonadotrop denilen hormonlar salgılanır. Bunlar da yumurtalıklarda östrojen ve progesteron denen kadınlık hormonlarının salgılanmasını sağlar.

Ayrıntıları oldukça karmaşık olan bu sistemde menopozla beraber bazı değişimler olur ve en önemli olarak âdet kesilmesi görülür. Bu hormonların imalatının durması menopozda görülecek diğer belirti ve sıkıntıların nedeni olurlar.

alıntı