Fiziksel yıkıcılığı en aza indirerek yalnızca canlıları etkiliyecek biçimde tasarlanan nötron yayılımı yüksek bir tür nükleer bomba. Silahın çalışma ilkesi 1950'li yıllardan bu yana bilinmektedir. Nötron bombasının ilk gizli deneyi 1963'de ABD tarafından Nevada Çölü'nde yapıldı. 1977'de ABD Başkanı Carter ABD'nin insanları öldüren ancak maddeye zarar vermeyen derin radyasyon silahı teknolojisini oluşturduğunu bildirdi. Müttefiklerinin çekimserliği ve dünya ölçüsünde yükselen muhalefet karşısında Carter nötron bombasının elemanlarının üretimine izin verirken montajını yasakladı.

Reagan yönetimi döneminde ise bombanın seri olarak üretilip şimdilik Amerika topraklarında stoklanmasına karar verildi. Nötron ışımasının etkisi bir nükleer patlamanın öteki radyasyonlarından farklıdır. Yüksüz parçacıklar oldukları için nötronlar geçtikleri maddenin atomlarıyla elektromanyetik ilişkiye girmezler. Ancak bir hidrojen çekirdeğiyle karşılaştıklarında enerjilerini yitirir ve yavaşlarlar. Bu nedenle diğer radyasyonlardan çok daha fazla derine işlerler. Nötronların insan organizması üstündeki etkilerine gelince çok miktarda su içeren canlı hücre nötronların enerjisinin bir bölümünü emer.

Birbirlerine yakın atomların karşılıklı ilişkileri bozulur kompleks moleküller protein ya da DNA'ler kırılır. Bundan başka kimi atomlar nötronları emerek radyoaktif duruma gelir. Belli bir eşik aşıldığında hücrenin doğal onarım mekanizmaları durur. Nötron yoğunluğuna göre birkaç dakika birkaç hafta hatta daha uzun bir süre içinde ölümler görülür.


Alıntı