Etiketlenen üyelerin listesi

Konu: Sarkaç

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Question Sarkaç

  Sarkaç


  Sarkaç temelde serbestçe salınabilen herhangi bir cisimdir. Bir yaya takılarak dikey yönde titreşen ya da bir tele asılıp ilerigeri bükülen cisimlere de aynı ad verilebilir. Sarkaçlar pek çok aygıtta özellikle zaman ölçen aletlerde kullanılır.

  İdeal yalın sarkaç ağırlığı yok sayılan bir ipe asılmış hacimsiz bir ağırlıktır. Fizikçilerce kullanılan tanım ağırlığı tek. bir noktada yoğunlaşmamış bileşik sarkacın tam karşıtıdır. Bileşik sarkaç bir ucu serbestçe salınan bir çubuktur.

  Bir sarkacın peryodu gidebileceği en son sol (ya da sağ) konumdan yeniden aynı konuma dönme süresidir.

  Sürtünme direncinden arıtılmış bir yalın sarkacın peryodu uçtaki ağırlıktan bütünüyle bağımsızdır. Ama sarkaç ne kadar uzun olursa peryodu da o kadar uzar. Peryot sarkaç boyunun kare köküyle orantılıdır. Bu nedenle sarkacın dört kat uzatılmasıyla peryot iki katına çıkarılır. Saat sarkaçları ağırlığın alçaltılıp yükseltilmesiyle duyarlı biçimde ayarlanır.

  Sarkacın peryodu ayrıca yerçekiminin etkili gücüne de bağlıdır. Ekvatordaki bir sarkaç kutuplarda olduğundan biraz daha yavaş salınacaktır. Ekvatordaki yerçekimi Dünya yarıçapının biraz daha büyük olması nedeniyle daha zayıftır. Öte yandan ekvatordaki bir nokta Dünya'nın günlük dönüşüyle saatte 1 600 km hızla hareket eder. Bu da yerçekimini azaltan bir merkezkaç kuvvet oluşturur.

  Öteki gezegenlerde sarkaç periyodu Dünya'daki değerinden çok farklı olacaktır. Sözgelimi çekimi Dünya'mnkinin 1/6'sı kadar olan Ay'da bir metrelik bir sarkacın soldan sağa salımmı 25 saniye sürer.

  Sarkacın en yaygın kullanım alanı saatlerin ayarlanmasıdır. Bu uygulamayı ilk kez Leonardo da Vinci ve Galilei öne sürmüş ama ilk kullanışlı sarkaçlı saat 1656'da Christiaan HUYGENS tarafından yapılmıştır. Sarkaçlı saatte yavaş yavaş aşağı inen bir ağırlık kolların hareket etmesini sağlar;sarkaç da kolların ilerleme hızını düzenler. Ağırlığın ortaya çıkardığı enerjinin bir bölümü sarkacı hareket ettiren itici kuvveti verir.

  Bir saat sarkacının metal çubuğu ısı artınca genleşir azalmca daralır. Bunu önleme amacıyla geliştirilen düzeneklerden biri yan yana dizilmiş pirinç ve çelik çubuklardan oluşan «ızgara Başka bir ısı dengeleyici sarkaçta da ağırlık olarak cıva dolu bir hazne kullanılır. Cıvanın yukarı doğru genleşmesi sarkaç çubuğunun aşağı doğru genleşmesini dengeler. Günümüzde sarkaçlar ısıyla önemli bir değişme göstermeyen nikelçelik alaşımlarından yapılmaktadır.

  Sarkacın zamanlamadaki başka bir kullanımı da METRONOM'dur.

  Metronom biri ağırlık merkezinin altında öteki de üstünde yeralan iki ağırlıklı bileşik bir sarkaçtır. Ağırlık merkezi yani sarkacın etkiliuzunluğu üstteki ağırlığın aşağıyukarı hareket ettirilmesiyle değiştirilebildiğinden metronom istenen hızda çalıştırılabilir.

  Bir noktadan serbestçe sallandırılan bir ağırlık asıldığı destek apansız hareket ettirilirse hareketsiz kalır. Bu ilkeden çeşitli sismograflarda yararlanılır. Kuzeygüney ve doğubatı yönlerinde serbestçe sallandırılan iki ağırlık bu yönlerdeki yer titreşimlerini kaydeder. Dikey sallanmalarsa yaya asılı bir ağırlık tarafından kaydedilir. Yerin ve sarkaçların küçük hareketleri elektronik mekanik ya da optik olarak büyütülür.

  Asılma noktasının döndürülmesi hareketli bir sarkacın salınma yönünü değiştirmesine yolaçmaz. FOUCAULT bu gerçeği Dünya'nın dönüşünü gösterirken kullanmıştır: Pantheon'un (Paris) tavanına asılmış olan 60 metre uzunluğunda bir sarkaçla yaptığı deneyde sarkacın 24 saat içinde salınım yönünü yavaş yavaş değiştirdi&i görülmüştü (gerçekte sarkaç Dünya' nın hareketine karşı salınım yönünü korumuştu).

  Alıntı


 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  İsmini kim koydu acaba? (:


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş