Her dalga hareketinde algılanan titreşim sayısı (bir sesin perdesi ya da bir ışığın rengi) dalgaların gözlemciyi geçiş hızlarıyla belirlenir. işık ya da ses kaynağı ile gözlemci birbirlerine göre hareket ediyorsa algılanan titreşim sayısı değişir. Gözlemci ile kaynak birbirlerine yaklaşmaktaysa algılanan titreşim sayısı artar uzaklaşıyorlarsa azalır.İlk kez Avusturyalı fizikçi C.J. Doppler tarafından incelenen bu olay çoğunlukla bir uçak bir yarış otosu bir tren (özellikle tren düdük çalarken) gibi hareket halindeki ses kaynakları bir gözlemcinin yakınından geçerken açık olarak algılanır. Ses önce yüksek perdeden (tiz) yaklaşır ve hızla düşük perdelere (pes) doğru kayar. Gerçek ses değeri kaynak ile gözlemcinin birbirlerine en yakın olduğu bir an içinde yani bunları birleştiren doğru boyunca hiç bir hareket olmadığı sırada duyulur.
Doppler olayının ses ve benzeri titreşimlerle ilgili dalga olaylarında pek uygulaması yoktur. Ama ELEKTROMAGNETİK IŞINIM alanına çeşitli biçimlerde uygulanabilir. 1848 yılında Fizeau bu kayramın geçerliliğini ışıkta denedi. Kısa bir süre sonra gökbilimciler yıldızların tayflarını incelemeye başladılar ve yıldızların çoğunda ışığın dalgaboyunda ve frekansında kırmızıya doğru bir kayma olduğunu buldular. Bu olgu yıldızların dünyaya göre hareketlerinin bir göstergesi olarak değerlendirilir. Doppler kayması yıldızların hızlarını ve yörüngesel hareket yapan cisimlerin sözgelimi çiftyıldızların gezegenlerin ve gezegen uydularının yörüngelerini ve uzaklıklarını hesaplamada kullanılır.

Günümüzde yapılan gözlemlerde en uzak cisimlerde görünen kayma kırmızıya doğrudur. Görünen dalga boyundaki bu uzama güneş sisteminden uzaklaşan bir hareketin varlığını belirler. 1940 yılında kırmızıya kayma evrenin genişlemesi kuramının en güçlü kanıtı olarak ele alınmış en büyük kaymanın en yüksek hızla uzaklaşan cisme ilişkin olduğu varsayılmıştır.

Doppler olayı RADAR alanında büyük önem kazanmıştır. 1950'lerde askeri radarlar kendilerine hareketsiz hedeflerden gelen sinyalleri atıp doppier
kaymasına uğramış yansıma sinyallerini anında sezebilen elektronik devrelerle (MTI: Moving Target İndication «hareketli hedef gösterme») donatıldı. Bunlardan hareketli hedef göstergelerinde yararlanıldı. Böylece bir radar uzak bir yamaçtan alçalmakta olan bir uçağı anında saptayabiliyordu. Günümüzde çok duyarlı tipleri yapılan doppler radarları hırsızlığa karşı ALARM SİSTEMLERİl'nde de kullanılmaktadır.

Herhangi bir alanı tarayan küçük bir anten aracılığıyla alınan en küçük hareket alarm düzeneğini çalıştırmaya yeterlidir. Başka bir doppier radarı türü de uçaklarda kullanılır. Bu radar yön saptamasında uçak ile yer arasında (deniz üstünde uçarken bazı özel düzeltmeler yapmak gerekir) göreceli hızı belirlemeye yarar. Aynı ilke kara taşıtlarının hızlarını radarla denetleme işleminde de kullanılır.

Alıntı