Vitaminler...
________________________________________
Vitaminler sağlıklı yaşamın vazgeçilmez bir parçası olan organik bileşiklerdir. Vitamin Latince yaşam anlamına gelen “vita” sözcüğünden kaynaklanır. Vitaminler yağda ve suda eriyenler olarak iki gruba ayrılır


YAĞDA ERİYEN VİTAMİNLER : A D E ve K vitaminleridir .

SUDA ERİYEN VİTAMİNLER : B grubu vitaminler ile C vitaminidir .


A vitamini: Enfeksiyonlara karşı direnci arttırır normal büyüme üreme kemik ve diş gelişimi görme için gereklidir. Cildin tırnakların ve saçların sağlıklı kalmasını sağlar. Diş ve dişetleri için büyük önem taşır .

Bulunduğu besinler:Kayısıkuşkonmazmaydanozıspanak havuçkereviz marul portakal erik domates

D vitamini:İnce bağırsaklardan kalsiyumun emilmesine yardımcı olur kalsiyumun kemiklerde ve dişlerde tutulmasını sağlar.

Bulunduğu besinler:Balık yağı balık yumurta tereyağı karaciğer et sebzeler güneş

E vitamini :Antioksidan etkilidir. Alzheimer hastalığının ilerlemesini yavaşlatıyor Yaşlı kişilerde bağışıklık sistemini güçlendirir. Hücrelerin daha uzun yaşamasını ve yenilenmesini sağlar .

Bulunduğu besinler:Buğday tohumlu besinler soya fasülyesi yağı arı sütü ceviz marul tere kereviz maydanoz ıspanak lahana mısır yağı mısır yulafta


K vitamini :Karaciğere gelen Kvitamini burada üretilen bazı pıhtılaşma faktörlerinin yapımında rol alır. Kvitamini takviyesi yanlızca kanamalı hastalarda verilir.

Bulunduğu besinler:Ispanakkabak marul yeşil domates yeşil biber inek sütü peynir tereyağı yumurta kırmızı et pirinç karaciğer mısır muz şeftali çilek


B1 vitamini :Kasların ve sinir sisteminin faliyeti için gereklidir.Yetersizliğinde iştahsızlık huzursuzluk bellek zayıflığı ve dikkat azalması görülür.

Bulunduğu besinler:Buğday kepek bira mayası taze sebze meyve koyun eti sığır eti balık eti yumurta süt


B2 vitamini :Eksikliğinde dilde kızarma yanma hissi ağız çevresi ve dudaklarda kızarma tahriş çatlaklar gözlerde kaşıntı yanma hissi katarakt oluşumu saçların dökülmesi çocuklarda büyüme yavaşlaması kilo kaybı sindirim sorunları oluşur .

Bulunduğu besinler: Karaciğer böbrek buğday unu patates et süt yumurta peynir kepek yeşil sebzeler havuç fındık yer fıstığı mercimek

B3 vitamini: Yetersiz beslenme sonucu deriyi sinir sistemini tutan pellegra adlı hastalık ortaya çıkar. Hücrelerin oksijeni kullanabilmeleri için gereklidir. Midede sindirimin temel taşları olan asitlerin üretimini sağlar.

Bulunduğu besinler: Bira mayası kepek yer fıstığı sakatat kırmızı et balık buğday baklagiller un yumurta süt limon kabak incir portakal hurma

B5 vitamini doğada bol olduğu için eksikliğine rastlanmaz. Ayrıca bir miktar bağırsaklarda da yapılmaktadır. Eksikliği kan şekerinde düşme ellerde titreme kalp çarpıntıya neden olur .

Bulunduğu besinler: Karaciğer kırmızı et tavuk yumurta ekmek sebzeler

B6 vitamini :Sinir sistemi ve hormonların çalışmasını düzenler.Vücudun savunmasında antikor ve akyuvar oluşumunda rol oynar. Eksikliğinde migren tipi baş ağrısı kansızlık ciltte kuruluk görme problemleri uyuşukluk adele zayıflığı ve krampları oluşur .

Bulunduğu besinler: Karaciğer böbrek kırmızı et balık yumurta ekmek sebzeler

B11 vitamini :Kırmızı kan hücreleri ve sinir dokularının oluşumunda aktif rol oynar. Hücre bölünmesi için gereklidir. Bu etkisi ile büyümeyi de sağlar. Anne karnındaki bebeğin sinir sisteminin gelişimi için de gereklidir. Eksikliğinde iştahsızlık kilo kaybı bulantı kusma ishal baş ağrısı unutkanlık çarpıntı gibi bazı kalp sorunları oluşabilir .

Bulunduğu besinler: Karaciğer böbrek kırmızı et ıspanak marul yumurta ekmek portakal muz

B12 vitamini :Besinlerle veya sigara gibi alışkanlıklarla vücuda giren siyanürü etkisiz hale getirir. Eksikliğinde dilde hassasiyet şişme kızarma hayal görme depresyon adalelerde kasılmalar sinir iltihaplarına bağlı olarak el ve ayaklarda uyuşma karıncalanma yanma şikayetleri oluşur .

Bulunduğu besinler: Karaciğer yürek böbrek kırmızı et tavuk balık süt peynir yumurta

C vitamini :Vücudumuz C vitaminini üretemez bitkiler ve bazı hayvanlar bu vitamini üretebilmektedir. Besinlerle alınan vitamin 2 saat içersinde kullanılır 4 saat sonunda kandan uzaklaşır. Yaraların iyileşmesini damarların sağlıklı olamalarını sağlar.Vücudun savunma sistemini artırıcı etkisi vardır. Histamin yapımını azaltarak allerjik olayların şiddetini düşürür. Eksikliğinde diş eti kanamaları ve çekilmeleri olur.

Bulunduğu besinler: Siyah üzüm narenciye çilek kavun karpuz yeşil biber maydanoz brokoli havuç soğan bezelye