Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Kimyasal Silah Olarak Bilinen Gazlar Ve Canlılar Üzerindeki Etkileri
  (a)Boğucu Gazlar:

  (1)Fosgen:
  20 ‘C de renksiz gazhalinde taze biçilmiş ot ve yeşil mısır kokusunda göz ve cilde etkisi olmayan 1-3 saate kadar etkileme hızı olan ve ciğerleri yakan ve kabartan bir gaz.

  (2)Difosgen: 20’C de renksiz sıvı halindetaze biçilmiş ot ve yeşil mısır kokusunda hafifçe göz yaşartan 1-3 saate kadar etkileme hızı olan ciğerleri yakan ve kabartan bir gaz

  (b) Sinir Gazları:

  (1) Tabun:
  20’C de sıvı kahverengi hafif meyvemsi kokusunda(saf iken yok) göz ve cilde etkisi çok yüksek etkileme hızı çok hızlı nefes kesici ve öldürücü bir gazdır.

  (2) Sarin: 20’Cde renksiz sıvı saf halindeyken kokusuzgöz ve cilde etkisi çok yükseketkileme hızı çok yükseknefes kesici ve öldürücü bir gazdır.

  (3) Soman: 20’C de sıvırenksizsaf değilse meyve kokusundagöz ve cilde etkisi çok yükseketkileme hızı çok yükseknefes kesici ve öldürücü bir gazdır.

  (4) Kalıcı Sinir Gazı: 20’Cde Sıvırenksiz kokusuz göz ve cilde etkisi çok yüksek hızlı etkilemesi olannefes kesici ve öldürücü bir gazdır.

  (c) Kan zehirleyici Gazlar:

  (1)Hidrojen Siyanür:
  20’CdeGaz veya sıvı halinde renksizşeftali çekirdeği kokusun dagöz ve cilde etkisi hafifetkileme hızı çok yüksekvücudun oksijen kullanımını önler ve nefes alma hızını azaltır.

  (2):Siyaanogen Klorür: 20’CdeGaz halinderenksizkokusu Hidrojen Siyanür gazına benzergöz yaşartıcı ve tahriş edicidirnefes alma hızını azaltır ve boğar.

  (3)Arsin: 20’CdeGaz halinderenksiz hafif sarımsak kokusunda göz ve cilde etkisi olmayan 2 saatten 11 güne kadar etkisi olan kanı ciğerleri ve böbrekleri zehirleyen bir gazdır.

  (d) Yakıcı Gazlar:

  (1)Damıtılmış iperit(Hardal)gazı:
  20’Cde sıvı halinderenksiz veya soluk sarısarımsak kokusundagözlere çok cilde daha az etkisi olanetkileme hızı günlerce sürenyakıcıdokuları tahrip edendamarları yaralayan bir gazdır.

  (2) Nitrojen iperit: 20’Cde koyu sıvı haldebalık veya küf kokusunda gözlere çok cilde daha az etkisi olan12 saatten daha fazla etkileme hızın sahip olanyakıcısolunum sistemlerini etkileyicidokuları parçalayandamarları yaralayan bir gazdır.

  (3)Fosken oksim: 20’Cde katı veya sıvı halinderenksizkeskin nüfus edici bir kokuya sahipgözcildi ve burnu tahriş edicietkileme hızı temasla olangöz ve burun mukozalarını aşırı derecede tahrip eden ve hızla sivilce yapan bir gazdır.

  (4)Levizit:20’Cde koyu yağlı sıvı haldeıtır çiçeğine benzer kokusu olangöz korneasını zedeleyenetkileme hızı çabuk olanHardal gazı gibi etkileri olan ve tüm vücudu etkileyebilen bir gazdır.

  (5)İperit levizit: 20’Cde koyu yağlı sıvı haldesarımsak kokusundagöz ve cilde etkisi çok yüksek olan ani batıcı etkisi ile berber yakıcı etkisi de (yaklaşık 13 saat) olan ve bütün vücudu da zehirleyebilen bir gazdır.

  (6)Etildikloro-arsin: 20’Cde sıvı halde renksiz meyve kokusunda fakat tahriş edici solunum sistemini tahrip eder gözleri etkiler yakar öldürücü bir gazdır.

  (7)Fenildikloro-arsin: 20’Cde renksiz ve sıvı haldegözleri yaralayan cilde etkisi daha az olantahriş edicimide bulandıran ve kusturanyakıcı bir gazdır.

  (8)Metildikloro-arsin: 20’Cde renksiz sıvı haldekokusuzgöz korneasını zedeleyenetkileme hızı yüksek olansolunum sistemini tahriş edengözleri ve ciğerleri yaralayan bir gazdır.

  (e) Kusturucu Gazlar:

  (1)Difenilklor-arsin:
  20’Cde beyaz katıdan kahve renginekokusuzetkileme hızı çok hızlıbaş ağrısıkusma ve mide bulantısı yapan bir gazdır.

  (2)Adamsit: 20’Cde sarıdan yeşil katıyakokusuzetkileme hızı çok yükseksoğuk semptomlar gibi baş ağrısıkusma ve mide bulantısı yapabilen bir gazdır.

  (3)Difenilsiyo-noarsin:20’Cde beyazdan pembe katıyaacıbadem sarımsak karışımı bir kokuya sahip olan Adamsit gazı gibi etkileri olan bir gazdır.

  (f) Göz yaşı getiren gazlar:

  (1)Klorbasetofenon: 20’Cde katı haldeelma çiçeği kokusundagöz ve cilde tahriş edici etkilere sahipanında etkileme hızı olangöz yaşartansolunum sistemlerini tahriş eden bir gazdır.

  (2)Kolrfomdakloroasetofenon: 20’Cde sıvı haldeklor kokusundaciddi göz tahrişi hafif cilt tahrişi yapabilen anında etkileyicigöz yaşartıcı. solunum sistemlerini tahriş eden bir gazdır.

  (3)Kloroformdakloroesetofenon vekloropikrin: 20’Cde sıvı haldesinek kağıdı kokusundaanında etkileme hızı olankusturucu gazboğucu gaz ve göz yaşartıcı gaz etkilerini gösterir.

  (4)Karbontetrak klorürde ve benzinde kloreasetefenon: 20’Cde sıvı haldebenzin kokusunda geçici ciddi göz tahrişihafif cilt tahrişi anında etkileme hızı olan güçlü bir göz yaşartıcı gazdır.

  (5)Bromobenzilsiyanür:
  20’Cde sıvı haldebozuk meyve kokusundagöz ve cilde tahriş edici toksin olmayananında etkileme hızı olangözleri ve solunum yıllarını tahriş eden bir gazdır.

  (6)O-Klorobenzilmalononitril:
  20’Cde renksiz ve sıvı haldebiber kokusundagöz ve ciltte çok tahriş edici olmayananında etkileme hızı olanbir gazdır.

  (g) Uyuşturucu gazlar farkoşimik:

  (1)Quinucloynil Menzilate:
  20’Cde gri beyaz duman rengindeaerosol halindekokusuzgöz ve cilde etkisi olmayanetkileme hızı yavaş olanuyuşturucu bir gazdır.

  (h) Gizleyici ve Perdeleyici Sis Maddeleri:

  (1)Titanyum tetra klorür:
  20’Cde renksizsıvı haldecildi aşındıranhafif yanma hissi veren bir gazdır.

  (2)Kükürttirioksit klorosülfonik asit çözeltisi:
  20’Cdesıvı haldecildi daha çok aşındıran bir gazdır.

  (3)Heksakloretan: 20’Cde katı haldeyoğun olarak solunursa çinko zehirlenmeleri etkisi gösterir.

  (4)Beyaz Fosfor: Kibrit kokusunda yavaş yavaş iyileşecek yaralar yapan zehirli olup kemiğin çürümesine neden olan bir gazdır.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Gezi parkında göz yaşartanların çoğunu yedik.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş