Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart İstiklâl Marşını Tablolarla Anlattılar

  İstiklal Marşı'nı tablolarla anlattılar  Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Resim-İş Öğretmenliği Bölümü öğrencileri İstiklal Marşı'nın 10 kıtası için 10 ayrı resim yaptı ve Türk Bayrağı üzerine 18 bin şehidin ismini yazdılar.  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]  Öğrencilerin hazırladığı resimlerden en çok dikkat çeken ise 10. kıtayı anlatan tablo oldu. Bu resimde Türk Bayrağı üzerinde 18 bin şehidin ismi yer alıyor.


  Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Resim-İş Öğretmenliği Öğretim Görevlisi Önder Toptaş 15 öğrencisi ile beraber İstiklal Marşı'nın kabul yıldönümü için hazırladıkları resim sergisini açtı. MAKÜ Konferans ve Sergi Salonu'nda sergilenen ve yaklaşık 35 aylık çalışmanın ürünü olan tablolarda İstiklal Marşı'nın her kıtasını ayrı ayrı anlatan 10 resim bulunuyor.

  Resimleri kıtaların anlamlarından yola çıkarak yaptıklarını kaydeden Öğretim Görevlisi Toptaş "Rektör Gökay Yıldız 12 Mart İstiklal Marşı'nın kabul günü için bir resim sergisi açmamızı istedi. Biz de İstiklal Marşı'nın 10 kıtasını simgeleyen 10 ayrı resim yapmayı düşündük. En çok hangi kıtayı ne simgeler neyi yaparsak resmi daha iyi vurgulayabiliriz diye çalışmalar yaptık. Her kıta için arkadaşlarımızla ayrı ayrı istişare ettik. Daha sonra hep beraber çalışmalara başladık. Her resim için en az ikişer ve üçer kişi çalıştı. 10'uncu kıta da ise yaklaşık 10 arkadaşımız görev aldı." dedi.
  Resimlerde yer alan simgeleri anlatan Toptaş birinci kıtada Mehmet Akif Ersoy'u İstiklal Marşı'nı yazarken ve arkasında kahraman Türk ordusuyla resmettiklerini ifade etti. İkinci kıtada Çanakkale'de 57. Alayı son Cuma namazında resmederek Türk bayrağı ile bütünleştirdiklerini belirten Toptaş "Bunun da bayrakla bütünleşmesi gerektiğini düşündük. Dalgalanmazsa o kadar şehidin kanının ona helal olmayacağını anlatmaya çalıştık." diye konuştu.


  Toptaş üçüncü kıtayı anlatan resimde ise Türklerin özgürlüğü adına her engeli aşabilecek dağları aşıp denizleri taşırabilecek güçte olduğunu ise dalgaların dışına çıkmış Atatürk'le göstermeye çalıştıklarını anlattı. Dördüncü kıtayı anlattıkları resimde Batı'nın teknolojik gücü karşısında Türk'lerin en güçlü silahının sadece top olduğunu belirten Toptaş şöyle devam etti:

  "Türklerin bunun yanında iman gücüyle savaştığını anlattık. Beşinci kıtada da akın akın gelen düşmana karşı tek bir efe vücudunda bütün Türk milletini betimledik. Gerekirse vatan uğruna herkesin canını seve seve verebileceğini göstermeye çalıştık. Altıncı kıtada da karlar içindeki yatan şehitlerle Sarıkamış'ı anlatmaya çalıştık. Kurumuş ağaçta Türk Bayrağı'nı dalgalandırarak bayrak altında kefensiz yatan şehitleri anlattık. 7. kıtada cennet gibi bir vatanın cehennem gibi bir savaştan sonra çıktığını resmettik. Sekizinci kıtada da 'Değmesin mabedimin göğsüne nâ-mahrem eli! / Bu ezanlar-ki şehâdetleri dinin temeli." dizelerinden yola çıkarak Mehmet Akif'i ellerini açmış Allah'a yalvarırken resmettik. 'Allah'ım mabedimin düşman eli değdirme Türklerin üstünden bu ezanlar hiç dinmesin' demesini aktarmaya çalıştık. Dokuzuncu kıtada da göğe yükselmiş ruhları simgelemek için topraklarından düşman atılırsa ancak o zaman Türk kadınının ve şehit olan Mehmetçiklerinin hepsinin ruhlarının şad olacağını ve göğe yükseleceğini resmettik."
  Öğretim Görevlisi Toptaş onuncu ve son kıtada da anlatmaya çalıştıklarının ise bu bayrağa kanıyla rengini vermiş Çanakkale'de şehit olan askerlerin 18'inin adını Türk Bayrağı'nın üzerine yazdıklarını kaydetti. Resim üzerinde 10 kişinin çalıştığını aktaran Toptaş "Biz başta Çanakkale'de şehit olan bütün askerlerin ismini yazmak istemiştik. Ama bu büyüklükte tabloya ancak 18 binini sığdırabildik." diye konuştu.

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
  KeLeBeK, Bunu Beğendi.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Çok güzel resimler yapmışlar.

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Bravoo adamlar yapıyor beya.

 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Allah(cc) bu ülkeye bir daha istiklal marşı yazmayı nasip etmesin.
  mekanın cennet olsun mehmet akif ersoy.......

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş