Kara Cephe 2013 yılında İstanbul'da kurulan bir endüstriyel metal grubu. Grup UÇK Grind vokalisti Tanju Can ve multi-enstrümantalist Mert Yıldız'dan oluşmaktadır.

Tarihçe

Grup 2013 yılında mastering'ini Khanate Old ve Jodis gibi gruplarla çalışan James Plotkin'in yaptığı kendi ismini taşıyan ilk EP'sini yayınladı. "Kara Pazartesi" parçası için Onur Tanış tarafından hazırlanan müzik klibi aynı senenin Aralık ayında yayınlandı.[1] Grup Nisan 2014'te New Model Army Pink Floyd ve The Sisters of Mercy coverlarından oluşanİthaf isimli toplama albümünü yayınladı.[2] Albümde Avusturyalı death metal grubu Cadaverous Condition'ın vokalisti Wolfgang Weiss ve müzisyen Tuğba Selin Ülker yan vokal yaptı.

Kara Cephe 2014 Nisan'ında resmi sitesinde İthaf toplama albümünün 2 yeni şarkıyla yeniden yayınlanacağını açıkladı. Grup aynı zamanda 2 şarkının gecikmesinin nedenininUnutulanlar isimli albümüne odaklanmaları olduğunu belirtti.
Müzik tarzı

Sert bir endüstriyel metal tarzı edinen grubun sözleri ağırlıklı olarak politik ve muhalif mesajlar içermektedir.
Grubun etkilendiği sanatçılar arasında Godflesh Laibach Type O Negative ve Killing Joke bulunmaktadır. Paslanmaz Kalem yazarı Emre Karacaoğlu grup için müziği için: "Kullandıkları samplelar günümüz toplumunun her gün içinde yüzdüğü bilgi kirliliğini fikir ve kavram kargaşasını ve biteviye gürültüsünü çok klas bir biçimde dinleyicisine sunuyor." ifadesinde bulunmuştur.

Grup üyeleri
Tanju Can – vokaller (2013–günümüz)Mert Yıldız – gitar bas gitar programlama (2013–günümüz)


Diskografi

Stüdyo albümleri
Unutulanlar (2015)
EP'ler
Kara Cephe (2013)
Toplama albümler
İthaf (2014)
Tekliler
"Doksan Dereceler" (2015)
Müzik klipleri
"Kara Pazartesi" (2013)

BORKED