Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Esengül - Esen Ağa Kimdir? (Efsane Şarkıcı) Hayatı Hakkında...  Esengül - Esen Ağa
  (Efsane Şarkıcı)
  (24.09.1954 - 18.04.1979)

  Asıl adı Esen Ağan'dır. 24 Eylül 1954'te İstanbul'da doğdu. İlk müzik derslerini konservatuvar mezunu olan annesi Piraye Ağan'dan aldı. Daha sonra Cavit Deringöl İrfan Özbakır ve ona esengül ismini veren Abdullah Nail Bayşu ile çalıştı. 15 yaşındayken katıldığı bir ses yarışmasında birinci oldu. İlk 45liği olan Aşkımı Süpürmüşler'in kazandığı başarıdan sonra gazinolarda çalışmaya başladı. İstanbul Ankara ve İzmir'deki bütün büyük gazinolarda assolist olarak çalıştı.

  Yeraltı dünyasının kabadayıları ile kurduğu ilişkiler yüzünden polis tarafından izleniyordu. O günlerde bazı silahlı olaylara da adı karıştı. Mart 1979'da çalıştığı gazinoda çıkan bir olayda gazino sahibi ve bir garson öldürüldü.

  Esengül bu olaydan yirmi gün sonra yanında bir işadamı ile birlikte Ataköy'de geçirdiği trafik kazası sonucu öldü. Bunun bir hesaplaşma olduğuna dair haberler nedeniyle cinayet masası olayı sorguladı ancak kazanın aşırı alkol ve hızdan olduğuna hükmedildi.

  Esengül 23 adet 45'lik 4 kaset yaptı bir de film çevirdi. Ölümünden sonra 45'likleri uzunçalarlarda toplanarak piyasaya sürüldü. Abdullah Bayşu Orhan Akdeniz Ülkü Aker imzalı Esengül şarkılarının çoğu arabesk müziğin klasikleri arasına girmiştir..
  Bergen Acıların Kadınıysa ESENGÜL Neşelerin Kadınıydı.

  Esengül 1979'da öldüğünde henüz 24 yaşındaydı. Kısa bir hayatın ardında uzun ve karmaşık bir hikaye ile bir dolu eser bıraktı. Duru bir su gibi akan sesi ve hüzünlü melodileri vardı. Uzelli plakçılık şirketi geçtiğimiz hafta 1970'li yılların ikinci yarısına damgasını vuran bu şöhretli sesin ‘Beterin Beteri Var' adlı albümünü yayınladı. Uzelli'nin binlerce albümlük arşivini yeniden yayınlama amacıyla hazırladığı Esengül albümünde 13 parça var. Kulakları o dönemde güzel seslere açık olan herkesin bildiği bu parçalar sizi 25 yıl öncesine götürecek.

  O yıllarda iki kadın vardı. Birinin adı Bergen diğerininki Esengül'dü. Bergen'in asıl adı Belgin Sarılmışer'di Esengül'ün ise Esen Ağan. On yıl arayla ölen bu kadınlardan biri olan Bergen ‘Acıların Kadını' olarak nam saldı. Esengül ise Yıldırım Çavlı'nın deyimiyle ‘Meşum Kadın'dı.

  Bergen'e kıyasla ‘neşelerin kadını' olan ve ondan 10 yıl önce ölen Esengül'ün hayat serüveni 24 Eylül 1954'te İstanbul'da başladı. Annesi Piraye Ağan konservatuvar mezunuydu. Küçük Esen ilk müzik eğitimini annesinden aldı. Ardından İrfan Özbakır ve Abdullah Nail Bayşu ile çalıştı. Esengül adını ona Bayşu taktı.

  Esengül 15 yaşındayken yapımcı Ayhan Çoşkun'un açtığı ses yarışmasında birinci oldu. İlk 45'liği olan ‘Aşkımı Süpürmüşler' birkaç ay içinde hit oldu ve Esengül 16'sında sahnelerin ışıltılı dünyasına adım attı. Emel Sayın'ın alt kadrosunda çıktığı Lunapark'taki ikinci programından sonra Bebek Belediye Gazinosu'ndan gelen assolistlik teklifini kabul ederek büyük bir sıçrama yaptı. Şöhret basamaklarını tırmanırken Dikmen Gazinosu Ankara Köşk İzmir Akasyalar Semiramis ve Maksim gazinolarında boy gösterdi.

  Şan ve şöhret kuşu omuzlarına konduğunda Orhan Akçınar'la evliydi. Yıldızı parlayınca genç çift arasında şiddetli geçimsizlik başladı ve boşandılar. Esengül öyle Emel Sayın ya da Ajda Pekkan gibi sahnede ağırbaşlı duran bir şarkıcı değildi. Gazinoda seyircilerin arasına akan podyumunda dolaşır önüne gelene mavi boncuk dağıtırdı. Soyunma odası çiçeklerle dolar devrin ünlü çapkınlarıyla namlı kabadayıları kapısında kuyruk oluştururdu.

  Yeraltı Dünyasının Sevdiği Kadın
  O ise Adnan Şenses'e aşıktı. Hatta aralarında imam nikahı bile kıymışlardı. Fakat Şenses'le Esengül'ün ilişkisi fazla sürmedi. Bir gece yarısı Şenses'i terk eden genç şöhret Beşiktaşlı ünlü futbolcu Tayfun Kalkavan'a kaçtı. Bu ilişki de fazla sürmedi. Yeraltı dünyasının tüm şöhretli kabadayılarının adı Esengül'ün ismiyle yan yana yazılmaya başladı. Esengül sadece magazincileri değil polis istihbarat elemanlarını da ardı sıra sürüklüyordu. Yalancı keklik gibiydi... Sahnelerin prensesinin ardından iz süren sivil polisler aranan suçluları avlayıp kafese kapatıyordu.

  İlişkileri çok karışıktı. Bir mafya bozuntusunun eline tutuşturduğu silahla gazinoda ateş edince soruşturmadan geçirildi. Bu soruşturma sırasında polislere yeraltı alemi hakkında bildiklerini bir bir okuduğu söylenir. O alemle oynaşıyor kader de onunla cilveleşiyordu. Acımasızlığıyla ünlü kabadayı Oflu İsmail bir gece gazinoya geldi ve belinden çıkardığı otomatik silahı masaya koydu. Oflu İsmail Esengül'ün söylediği şarkıyı yarıda keserek ‘Benim için Taht Kurmuşsun Kalbime şarkısını söyle' diye bağırdı. Olaya müdahale eden gazino sahibi Akbulut Karaoğlu ve şef garson tabancadan çıkan kurşunlarla öldürüldü. Takvimler 31 Mart 1979'u gösteriyordu ve Esengül için geriye doğru sayım başlamıştı. Ama o bunun farkında değildi.

  Yaşadığı şoku birkaç gün içinde atlattı ve fırtınalı yaşamına geri döndü. Evli erkekleri baştan çıkarıyor ve Günaydın muhabirine ‘Evli erkeklerle aşk yaşamak hoşuma gidiyor. Çünkü eşlerinin çektiği acı bana zevk veriyor' diyordu. Çok yuva yıktı ve dünyalar dolusu ah aldı.

  Ölüme Götüren Esrarengiz Kaza

  Semiramis'teki çifte cinayetin üzerinden 19 gün geçmişti. Esengül zengin işadamı Faruk Özfıratlı ile geç saatlere kadar eğlendi. Özfıratlı da evli ve iki çocuk babasıydı. Sonra Beyoğlu'na doğru yola çıktılar. Ataköy'den geçerken caddenin ortasındaki kalasları son anda fark eden Faruk Özfıratlı fren yaptı ama arabanın frenleri tutmuyordu. Bir köprünün bariyerlerine bindirerek durduklarında bariyer korkuluklarından biri Esengül'e diğeri birkaç gecelik arkadaşı Özfıratlı'ya saplanmıştı. 18 Nisan 1979 gecesi meydana gelen bu kaza sırasında Esengül'le Özfıratlı olay yerinde hayatını kaybetti. Perde kapandı.

  Aslında perdenin tamamen kapandığı söylenemez. Çünkü kazanın ertesi günü İstanbul dedikodularla çalkalanıyordu. Söylentilere göre Özfıratlı'nın arabasının fren telleri o gece birileri tarafından ustalıkla gevşetilmişti. Yıldırım Çavlı'ya göre ‘Mafya bir hesabı kapattı' diyenler vardı. Polis tutanaklarına ‘aşırı alkol ve hız' olarak geçen dosya trafikten araştırmaya oradan da cinayet masasına gitti ama bir sonuç alınamadı.

  Bir Senede Dört Albüm Çıkardı

  Esengül'ün ömrü kısaydı ama geriye uzun bir hikaye ve bir dolu eser kaldı. Yönetmenliğini Oksal Pekmezoğlu'nun yaptığı ‘Yansın Bu Dünya' filminde Saadet Sun Adnan Şenses ve Yaşar Yağmur'la başrolleri paylaştı. Sanat yaşamına 23 adet 45'lik dört kaset bir de film sığdırdı. 1978'de bir yıl gibi kısa bir zamanda ‘Bir Yoksula Rastladım' ‘Uçup Giden Gençliğime' ‘Beterin Beteri Var' ve ‘Gel Otur Arkadaşım' adlı kasetleri piyasaya çıktı. Longplayleri ise ölümünden sonra yayınlandı. Ölmeden kısa bir süre önce yeni bir sinema filminin başrolü için teklif almıştı.

  Esengül'ün albümlerini o zamanlar Türkiye'nin köklü plak şirketlerinden Uzelli yayınlamıştı. Şirketin başına geçen ikinci kuşaktan Metin Uzelli şimdi binlerce eserden oluşan arşivinin en seçkin albümlerini birer birer gün ışığına çıkarmaya karar verdi. CD formatında piyasaya çıkarılan ilk Esengül albümüne iki isim birden verilmiş: ‘Beterin Beteri Var' ve ‘Taht Kurmuşsun Kalbime.'

  Bu hafta piyasaya çıkan albüm için bir de video klip hazırlandı. Esengül'ün başrollerini Adnan Şenses Saadet Sun ve Yaşar Yağmur ile paylaştığı ‘Yansın Bu Dünya' isimli filmden görüntüler ve Esengül'e ait arşiv fotoğraflarından hazırlanan klip önümüzdeki günlerde müzik kanallarından yayınlanmaya başlayacak.

  Murathan Mungan'ın Kitabına da Girdi

  Esengül'ün ardından çok şeyler söylendi sayfalar dolusu yazılar kaleme alındı. Murathan Mungan ‘Bir Kutu Daha' adlı kitabında geç yaşında uçup giden bu sanatçı için şunları yazmış:

  ‘...Şimdi çok kişinin anımsamadığı 70'lerde ardı ardına plaklar yapan Esengül diye bir şarkıcı vardı. Arabesk müziğin klasiği sayılabilecek çoğu Abdullah Bayşu ile Orhan Akdeniz imzalı ‘hit' şarkıların sahibidir. Meyhanelerin vazgeçilmez sesi olmuş o yıllarda özellikle Anadolu'da bir fırtına gibi esmiştir. O dönem için hayli moda olan şarkıları hafif hıçkırarak söylemek yapmacık vurgularla sesi dalgalandırmak gibi bir üsluba sahiptir. Sesine savunmasızlık yaralanabilirlik kazandıran bu üslup içli ve dokunaklıdır. Yapmacıktır ama asla samimiyetsiz değildir...'
  Albümleri

  45'lik

  Anlamıyorsun gönül derdinden (Zalim) / Sana aşkımı anlatabilsem (1971)
  Ayrılık günü / Yüzüme bakmaya yüzün yok (1971)
  Zalim (Anlamıyorsun gönül derdinden) / Sana aşkımı anlatabilsem (1972)
  Senden ışık bekledim / sevip koklayacağım (1972)
  Bu bizim son buluşmamız / Manalı gözlerine (1972)
  Sensiz hayat çekilmiyor / Aşksız yaşamaktansa (1972)
  Çok geç olmadan / Taht kurmuşsun kalbime (1973)
  Kalbim seninle dolu / Ayrılık kolay mı seven insana (1973)
  Sevdiğimin kurbanıyım / Sensiz kahrolmuştum (1973)
  Mutlu olmanın çaresi / Sen mutlu ettin beni (1973)
  Gizli yaram / Seninle öleceğim (1973)
  Kırılsın Ayaklarım / Deli Gibi Sevdim (1975)
  Bu Bizim Son Buluşmamız / Manalı Gözler (1976)
  Beterin Beteri Var / Gel Arkadaş Olalım (1976)
  Seni Sevmekle Suçluyum / Gün Değil Ay Değil (1976)
  Gün Değil Ay Değil / Gel Arkadaş Olalım (1976)
  Hatırım Için / Cok Üzgünsün Arkadaş (1977)

  Uzunçalar

  Esengül 1976 (1976)
  Hayat dolu gençliğe veda (1979)
  Son Hatıram (1981)
  Beterin Beteri Var (Almanya 1975)
  Gel Otur Arkadaşım (Almanya 1975)
  Bir Yoksula Rastladım (Almanya 1975)
  Uçup Giden Gençliğime (Almanya 1976)
  Esengül Sevdiğimin Kurbanıyım (1980)
  Sevdiğimin Kurbanıyım (1985)

  Kaset

  Bir Yoksula Rastladım
  Uçup Giden Gençliğime
  Beterin Beteri Var
  Gel Otur Arkadaşım

  CD

  Beterin Beteri Var -Taht Kurmuşsun Kalbime(2005)
  Gel otur arkadaşım (2005)
  Bir yoksula rastladım (2005)
  Uçup giden gençliğime (2006)


  BORKED
  Konu Lahza tarafından (22.Ekim.2015 Saat 19:47 ) değiştirilmiştir.
  Yakup Cemil, Bunu Beğendi.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Biraz yolun yolcusu sanatçıymış. İsmi gibi esip geçmiş.
  Yakup Cemil, Bunu Beğendi.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Ellerinize sağlık Sevgili Sürmenaj hanım çok güzel olmuş çok teşekkürler ederim sağolun.

 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart
  Ahmet HAKAN


  Esengül'ü anımsamak


  ESENGÜL hiç kuşkusuz 70'lerin çamurlu soğuk kasvetli bezgin günlerinin karşılığıdır.

  O günlerde:

  Kasaba meyhanelerindeki eski usul ‘baygın sesli' teyplerden içli dokunaklı ağlamaklı sesi yükselirdi.

  Önce ‘Otur şöyle yanıma / Dinle benim dertlerimi' diye hafiften yatıştırarak olaya girer ardından da nedeni belirsiz tarifsiz acılara gark olmuş ‘Kırmızı sokak sakinleri' için raconu keserdi:

  ‘Beterin beteri var / Haline şükret dostum.'

  Katışıksız sahici ve damardan arabesk şarkılar söylerdi.

  Gürültülü ve dumanlı meyhanelerdeki ‘tıraşı uzamış adamlar' pek severdi onu.

  O ‘Uzaklarda aramam / Çünkü sen içimdesin / Taht kurmuşsun kalbime / En güzel yerimdesin' diye seslenir bizimkiler ‘Of ulan of' diye içlenirlerdi.

  Esengül ‘sarhoş' diyemeyip de ‘serhoş' diyen nev'i şahsına münhasır kadınlardandı.

  Hani şarkılarını ‘az sonra büyük bir hata yapacakmış' gibi söyleyen ama o hatayı hiçbir zaman yapmayan alaturkacılar vardır ya...

  İşte onların piriydi Esengül...

  Esengül her haliyle farklıydı.

  Neşe Karaböcek gibi değildi.

  ‘Bir öptüm bir daha öptüm' filan tarzı ‘delikanlıyı bozacak' fantezilere asla prim vermedi.

  Mine Koşan gibi değildi.

  Arapça'ya sardırıp ya da ‘Bülbül' kasidesine yönelip Türkiye'nin Ümmü Gülsüm'ü olmaya heves etmedi.

  Kamuran Akkor gibi değildi.

  Doğu ile Batı arasında gidip gelmek yerine istisnasız Anadolu'nun tüm meyhanelerine girmekle yetinmeyi bildi.

  ‘Orhan Gencebay'ın dişisi' de diyemezdik onun için.

  Çünkü öyle olamayacak kadar disiplinsiz ve hercaiydi.

  Onun şarkı söyleme tarzı için en doğru saptamayı ünlü şair ve yazar Murathan Munganyapmıştır:

  ‘Sesine savunmasızlık yararlanabilirlik katan üslubu içli ve dokunaklıdır. Yapmacıktır ama asla samimiyetsiz değildir.'

  Şimdi izi bile kalmayan eski zaman kabadayılarının şarkıcısıydı o.

  Günah gibi kışkırtıcı sarı boyalı kıvırcık saçlarıyla ‘alemin nice babayiğidi'ni birbirine düşürmüştür.

  Hiç rahat durmamıştır: Oflu İsmail'e pas verirken dönemin ‘Semiramis Gazinosu'nun sahibine de göz kırpmıştır.

  Ve bu ‘tehlikeli oyun' Oflu İsmail'in adamlarının gazino sahibini öldürmesiyle son bulmuştur.

  İşte böylesine sert oyuncu ve karanlık bir kadındı Esengül.

  Düşünün:

  Ortada ‘televole' olgusunun ruhu bile dolaşmazken magazin basınına şöyle demeçler vermiştir:

  ‘Evli erkeklerle aşk yaşamak hoşuma gidiyor. Çünkü eşlerinin çektiği acı bana zevk veriyor.'

  Hülya Avşar'ın bütün bir sanat hayatı boyunca imza attığı tüm skandalları yol açtığı tüm polemikleri girdiği tüm tartışmaları gözünüzün önüne getirin. Esengül'ün boheme göz kırpan bu açıklamasının yanına bile yaklaşamadığını görürsünüz. Yani o derece pervasızdı Esengül.

  Adnan Şenses'le büyük aşk yaşar sonra onu bırakır bir futbolcuya kaçar sonra hepsini bırakıp tek gecelik aşklarla gönlünü eğlendirirdi.

  Ve sonunda bir trafik kazasına kurban gitti. ‘Trafik kazası' diyoruz ama o dönem bunun bir cinayet olduğu iddiasının gündeme geldiğinin de altını çizelim.

  Öldüğünde 24 yaşındaydı. Yani hızlı yaşamış ve genç ölmüştü.

  ‘Uzelli' firması 25 yıl sonra Esengül'ün eski şarkılarını içeren bir albüm çıkardı.

  Bugünlerde döne döne bu albümü dinliyoruz.

  Ve böylece:

  70'lerle ilgili nice karanlık anımıza fon müziği oluşturuyoruz.

  Fırtınalı bir hayatın inceliklerini kavramaya çalışıyoruz.

  Ayrıca bunlarla yetinmiyor ve ‘içki tartışması'na da selam sarkıtıyoruz.
  Bengisu, Bunu Beğendi.

 5. #5
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Taht kurmuşsun kalbime şarkısı efsane.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş