Bedri Baykam 1957 yılında Ankara'da doğdu. İki yaşında resim yapmaya başladı. Altı yaşında Ankara Bern ve Cenevre'de ilk eserlerini sergiledi. Harika çocuk olarak tanımlandığı 1960'lı yıllarda Avrupa ve Amerika'nın birçok sanat merkezinde sürekli olarak sergiler açtı büyük ilgi gördü. İstanbul Fransız Lisesi'ne devam eden Bedri Baykam 1975 yılında Paris'e taşındı. Sorbonne Üniversitesi'nde işletme ve ekonomi tahsili yapan Baykam bu fakülteden master aldı. Paris'te aynı süreç içinde L'Actorat isimli özel okulda aktörlük tahsili de yaptı.

1980 yılında Amerika'ya taşınan sanatçı 1984'e kadar California College of Arts and Crafts'de resim ve sinema eğitimi gördü. 1987 yılına kadar Amerika'da kalan Baykam bu süre içinde de San Francisco New York İstanbul ve Paris'te birçok sergiler açmaya devam etti.


1987'de atölyesini İstanbul'a taşıyan Baykam bugüne kadar 71 kişisel sergi açtı birçok grup sergisine katıldı birçok kısa metrajlı film ve video filmleri çekti kısa ve uzun metrajlı filmlerde aktörlük yaptı. Baykam'ın yayınlanmış onbir kitabı bulunuyor: "Boyanın Beyni" (1990) "27 Mayıs İlk Aşkımızdı" (1994) "Mustafa Kemaller Görev Başına" (1994 ) "Monkeys' Right To Paint" (Maymunların Resim Yapma Hakkı) (1994) "Ödünsüz Laik Türkiye" (1995)"Geçici Anlar Kalıcı Tatlar" (1996)"Gözleri Hep Üzerimizde" (1996) "Dönemin Rengi" (1997) "68'li Yıllar-Eylemciler" (1998) "68'li Yıllar-Tanıklar" (1999)"Maymunların Resim Yapma Hakkı" (Monkeys' Right To Paint'in Türkçesi) 1999 "Küba ve Binyılın Süvarisi Che" (2000)

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ve Atatürkçü Düşünce Derneği'nin aktif üyelerinden olan sanatçı aynı zamanda Plastik Sanatlar Derneği'nin de kurucularından ve bu dönem de 2. başkanı. Sosyal demokrat üç partinin birleşmesini sağlamak amacıyla kurulan Taban Operasyonu hareketini çeşitli demokratik kitle örgütleri başkanları ile beraber örgütleyen ve yönlendiren Baykam1995 yılı CHP kurultayında CHP Parti Meclisi Üyeliğine seçildi ve bu göreve üç sene boyunca devam etti. Daha önce TempoSiyah-Beyaz Cumhuriyet Aydınlık ve Akşam'da köşesi olan ve üç yıl boyunca "Dönemin Rengi" isimli bir kültür tartışma programını Prima TV'de hazırlayan ve sunan Baykam Artist-Skala sanat dergisinin genel yayın yönetmenliğini yapıyor.

1999 Aralık ayında 40 yıllık sanat serüvenini ele alan retrospektif sergisi İstanbul'da AKM'de açıldı. Amerikalı yönetmen Stefan R. Svetiev'in "This Has Been Done Before" isimli filmi sanatçının tüm kariyerini ve siyasi yaşamını ele alan bir belgesel olarak aynı süreçte tamamlandı. Boyut Yayın Grubu aynı vesileyle Baykam'ın tüm dönemlerini biraraya getiren 480 sayfalık "I'm Nothing But I'm Everything" isimli geniş monografiyi yayınladı. 1997 Mayıs ayında gazeteci Sibel (Yağcı) Baykam ile evlendi. Ocak 1999'da çiftin Suphi adını verdikleri oğulları oldu.


Bedri Baykam (d. 1957 Ankara) ressam.
Babası CHP milletvekili Dr.Suphi Baykam annesi yüksek mimar Mutahhar Baykam'dır. İki yaşında resim yapmaya başladı. Altı yaşındayken eserleri Ankara Bern ve Cenevre'de sergilendi. "Harika çocuk" olarak tanımlandı. 1975 yılında Paris'e taşınan BaykamSorbonne Üniversitesinde işletme ve ekonomi öğrenimi gördü. Bu dönemde tenis sporuyla ilgilendi ve çeşitli turnuvalarda dereceler aldı. 1980 yılında Kaliforniya'ya taşındı. Burada 1984 yılına kadar resim ve sinema okudu. 1987 yılında İstanbul'a dönen Baykam'ın katıldığı sayısız karma serginin yanı sıra çeşitli şehirlerde açılmış 94 kişisel sergisi birçok kısa metrajlı filmi ve yayınlanmış 20 kitabı vardır.
Siyasete olan ilgisiyle de tanınan Baykam 1995 yılında CHP Parti Meclisi üyeliğine seçildi ve bu görevi üç yıl sürdürdü. 2003 yılında CHP kurultayında Genel Başkan adayı oldu.
1997 yılında gazeteci Sibel Yağcı ile evlendi. 1999 yılında Suphi adını verdikleri oğulları dünyaya geldi.
Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ve Atatürkçü Düşünce Derneği'nin aktif üyelerinden olan sanatçı aynı zamanda UNESCO'ya bağlı Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği'nin de kurucularından ve hâlen bu örgütün Türkiye ulusal komitesi başkanı. Daha önce GüneşTempo Siyah-Beyaz Aydınlık ve Akşam'da köşesi olan üç yıl boyunca "Dönemin Rengi" isimli bir kültür tartışma programını Prima TV'de hazırlayan ve sunan 2 yıl boyunca Artist-Skala sanat dergisinin genel yayın yönetmenliğini yapan Baykam ayrıca Cumhuriyet Gazetesinde siyasi ve diğer sanat dergileri için de sanatsal makaleler yazıyor.
Baykam merkezi İstanbul'da bulunan Piramid Film Prodüksiyon Yapımcılık ve Yayıncılık şirketi ile Piramid Sanat'ın kurucusu.
Çok yönlü bir kişiliğe sahip olan Bedri Baykam ayrıca futbol ile de ilgilenmektedir. Baykam Fenerbahçe Televizyonu'nun sevilen futbol programlarından 2F 1B'ye ismini veren yorumculardan biridir.