Başlangıç: Suzan Emine Kaube 1942 İstanbul' da doğdu. Tatar ve Türk kökenli olan ailesi halen Türkiye ve Almanya' da yaşamaktadır. İstanbul' daki ilk ve orta öğretiminden sonra; üniversite talebesi iken bir Alman mühendisi ile tanıştı ve 1964' te evlenerek Almanya' ya gitti. Önce Ulm ve batı Berlin' e daha sonra da Hamburg' a yerleşti.
Suzan Emine burada yeniden Üniversite tahsiline devam etti ve pedagoji sosyoloji politika okudu.

Öğretmenlik:
Daha sonra Alman okularında öğretmen olarak yabancı lisan sorunu olan Türk çocuklarına uzun seneler ders verdi. Onları normal eğitime (lise ve üniversiteye) hazırladı ve birçok talebeyi daha seviyesi düşük okullara gönderilmekten alıkoydu. Bu başarılarının yanında Alman öğretmenlerle IPTS enstitüsünde docent olarak dersler verdi. Onlara lisan ve kültür farkı üzerinde bilgiler verdi. Daha sonra bu tez Üniversite gazetesinde yayınlandı.
Yazarlık:
Talebelerin azalmasıyla gelen boş zamanı Suzan' a yeni ufuklar açtı ve kendini aile hayatının yanında yazı hayatına verdi. Yayınladığı kitaplar yukarıda listede olup en son eseri ' Auf türkisgrünen Flügeln ' 1999 yılında FOUQUÉ yayınevinde yayınlandı.
Ressamlık:
Ayrıca resim dersleri de aldı. Bunlar meşhur ressamlardan özel dersler olarak gerçekleşti.

Sergilerini Almanya ve Türkiye�de defalarca tekrarladı. En çok çalıştığı alanlar soyut kolaj teknikte ve de postmodern olarak tanımlanabilir.