Wolfgang Amadeus Mozart (Tam adı Johannes Chrysostomus Wolfgangus Theophilus Mozart) sadece 35 yıl yaşayabilmiş ancak geride bıraktığı eserleri ile müzik tarihine damgasını vurmuş bir dahidir. Doğuştan gelen büyük yeteneği ile henüz 5 yaşında iken beste yapmaya başlamıştır. Yapıtları senfonileri konçertoları oda orkestralarını piyanoyu operayı ve korolu müzikleri etkilemiştir. 35 yıllık kısa hayatına 600 den fazla eser sığdırmayı başarmıştır. Klasik Batı Müziği‘nin en üretken ve en etkili bestecilerinden biridir.

Wolfgang Amadeus Mozart 27 Ocak 1756 yılında Avusturya’nın Salzburg kentinde doğmuştur. BabasıLeopold Mozart Satzburg Başpiskoposu’nun yardımcı müzik direktörlüğünü yapan kemancı ve bestecidir.

Kendi yeteneği ile 3 yaşında piyano çalıp 5 yaşında ise beste yapan Mozart kendisinden 5 yaş büyük olan usta yorumcu ablası ile çalışmalar yapmakta idi. Babasının ablasına gösterdiği uyum sayesinde yeteneğinin farkına varan Leopold Mozart çocuklarını bu yönde eğiterek onların ün kazanması için çalışmalara başlamıştır.


BORKED


1762 yılında iki çocuğu ile yola çıkan baba Mozart Viyana ve Münih’te çocuklarının eğitim almasını sağladı. Aynı yıl Prag ve Viyana’da da imparatorluk saraylarında konser veren Mozart’ın Konser turu üç buçuk yıl sürer ve babası ile beraber Münih Mannheim Paris Londra (burada ünlü İtalyan cellocu Giovanni Battista Cirri ile çalmıştır) Lahey tekrar Paris Zürih Donaueschingen ve Münih’te konserler verir. Bu gezisi sırasında Mozart birçok ünlü müzisyenle tanışır ve kendisi de bu müzisyenlerin eserlerine aşinalık kazanır. En önemli esin kaynaklarından biri Johann Sebastian Bach‘tır. Bach‘ın eserleri birçok kez Mozart’ın esinlendiği eserler olarak gösterilmiştir.

Daha sonra 1763 – 1766 yılları arasında Augsburg Münih Cologne Frankfurt Brüksel Londra ve Paris arasında yaptıkları turne sonucunda 15. Luis ve III. George tarafından kabul edildiler. Bu sırada çok ünlü sanatkarlar ile de çalışarak kendilerini geliştirme fırsatı bulmuş oldular. Bu turne sonrasında Mozart ailesi Salzburg’a geri döndüler.

Salzburg’da geçen bir yıl sonunda üç kez İtalya‘ya yolculuğa çıkmıştır. 1769 Kasım’ından 1771 Mart’ına kadar 1771’in Ağustos’undan Kasım ayına kadar ve 1772 Ekim’i 1773 Mart’ arası dönemde Mozart üç opera besteler: “Mitridate Rè di Ponto” (1770) “Ascanio in Alba” (1771) ve “Lucio Silla” (1772). Üç opera da Milan’da oynanmıştır. Bu gezilerin ilkinde Mozart Venedik’te Andrea Luchesi ve G.B. Martini ile Bologna’da buluşur Accademia Filarmonica’nın bir üyesi olarak kabul edilir.


BORKED


1770 yılına kadar düzenlediği turneler ve bu sırada ürettiği besteleri ile istediği üne kavuşmuş olur. Müziğe olan yeteneği doğrultusunda babasın verdiği eğitim ile turneden turneye koşan küçük yeteneğin kazandığı ünün hayatına kattığı tek eksinin düzenlenen turneler nedeni ile hiç okul hayatının olmamasıdır. Düzenlenen turneler ile başarıdan başarıya koşmasının yanında üstün zekası sayesinde her gittiği ülkenin dilini ana dili gibi konuşmaya başlayarak dil hazinesine bir çok lisan katmayı da başarmıştır.

Babasının onaylamadığı bir evlilik yaparak babasını çok üzmüştür. Evlendikten sonra maddi durumu hiç düzelmeyen ve devamlı borç içinde bir hayat geçirmeye başlamıştır ve yaptığı evlilikte babasını haklı çıkararak başarılı olamamıştır. 1787 yılında yaptığı besteler ile gereken başarıya ulaşamayan Mozart giderek kötüleşen maddi durumu nedeni ile babası gibi Mozart’da saray müzisyeni olmuştur.

Mozart 5 Aralık 1791 tarihinde gece 1 sularında Viyana’da ölür. Hastalığının yükselmesi ile son çalışmasıRequiem ile birlikte Zauberflöte‘dir. Yalnız Zauberflöte‘yi ölümünden önce bitirir ve sahnelere çıkarıp ünlü yapar ama Requem‘i bitiremeden ölür. Bu iki çalışmasına daha ölümünden birkaç gün önce başlamıştır. Popüler efsaneye göre Requiem’de Mozart kendi ölümünü düşünerek bu besteyi yapmıştır

BORKED


Yağmurlu bir günde kilisede 6 kişilik bir cenaze töreni düzenlenir fakat tören sonrasında yağmur nedeni ile cenazeye mezarlığa kadar eşlik edilmeyen Mozart’ın cenazesi yağan yağmur nedeni ile en yakın dilenci mezarlığını defnedilmiştir. Daha sonra gömüldüğü mezar aransa da ünlü besteci Mozart’ın mezarı bulunamamıştır.


BORKED


Mozart‘ın müziği Haydn‘ınki gibi klasik müziğin ilk örneklerindendir. Çalışmaları o dönemin tarzını değiştirmiş ve barok tarzı ile de karışımını sağlamıştır. Mozart’ın kendine ait tarzı klasik müziğin tamamının gelişimine paraleldir. Çok yönlü bir besteciydı ve hemen hemen her türde müzik yazardı.

Bunların arasında senfoni opera solo konçerto oda orkestrası yaylı kuartet ve yaylı kentet ve piyano sonatları da vardır. Bu türlerin hiçbiri yeni değildi ama piyano konçertosu Mozart’ın tek başına geliştirdiği ve popüler ettiği bir türdür.


BORKED


Mozart‘ın nesiller boyunca tüm müzik türlerinin bestekarlar üzerindeki etkisi oldukça büyüktür. Mozart’dan sonraki tüm önemli bestekarlar Mozart’ın büyüklüğünden bahsetmiştir. Mozart popüler müzik için de bir ilham kaynağı olarak kalmıştır. Jazz’dan Rock’a hatta Heavy Metal’e kadar. Jazz piyanisti Chick Corea Mozart’ın piyano konçertolarını çalarken kendisini konçertolar yazmaya esinlenmiştir.


BORKED