Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Sancak Kimdir ? Yılmaz Erdoğan Kimdir ?
  Daha önce Hiphoplife üzerinden yayınladığı "Orkestral Depresyon" ve "Yerin Altında" gibi solo albümleriyle büyük beğeni toplayan ve geçtiğimiz günlerde yine sitemiz yayınladığı "Resim" isimli albümüyle çıkışını sürdüren Sancak'la yeni albümünü konuştuk. Albümün yapım aşaması hakkında konuştuğumuz bu röportajda Sancak tarzıyla ilgili yönelttiğimiz sorulara verdiği cevapların yanı sıra gelecek projesinden de bahsetti. Şimdi sizleri bu röportaj ile başbaşa bırakıyoruz.

  Seni tanımayanlar için kendinden ve önceki çalışmalarından bahseder misin ?

  Gerçek adım Yılmaz Erdoğan. 1989 yılında İstanbul’da dünyaya geldim. Lisenin son yılında Çorlu’ya taşındım. Müzikle de burada tanıştım. Sanırım yeni bir çevreye alışacak olmam zor olacağı için bu alışma döneminde zamanımı değerlendirebileceğim bir araç oldu müzik o dönemde. Bir iki sene evimde kendi imkanlarımla birşeyler yapmaya çalıştım. Aynı zamanda beat yapmaya da başladım. Beat konusunu geliştirmem daha doğrusu artık yapabiliyorum diyebilecek duruma gelmem yine bir iki senemi aldı.

  Albümün hazırlık sürecinden altyapı ve düetlerin seçiminden bahseder misin ?

  Albümün tamamlanması yaklaşık olarak 1 yıl sürdü. Kayıtların önce evde daha sonra yeniden Ultrasonic stüdyosunda alınması mixlerin de içime sinmediği için bir iki kez yeniden yapılması bu süreyi uzatan ana sebepler oldu diyebilirim. Altyapılar için özellikle bilgisayar başına oturmadım. İçimden geldiği zamanlarda istediğimi daha iyi çıkarabileceğimi bildiğim için ‘beat yapmalıyım’ diyerek kendimi zorlamadım. İstediğimi yakaladığım anda da o parçaya yoğunlaştım. Yani önce beatleri toplayıp sonra hepsinin sözlerini yazıp kayıtlarını ardarda girme taraftarı değilim. Her parça için ayrı ve uzun bir uğraş gerek. Düet konusunda da tamamen parçanın tarzıyla ilgili düşünerek o parçaya en iyi kim renk katabilir düşüncesiyle hareket ettim.

  “Resim” albümü ile önceki albümlerini gölgede bırakan bir başarı yakaladın. Sen en büyük atlayışın bu albümle gelmesini neye bağlıyorsun ?

  “Orkestral Depresyon” ve “Yerin Altında” albümlerini yaparken içime sinmeyen sürekli birşeyler vardı. Bu iki albümü yaptıktan sonra keşke şurasını şöyle yapsaydım dediğim çok oldu. Ama “Resim” albümünün yapım süreci çok uzun olduğu için sürekli dinleme ve pürüzleri görüp giderme imkanına sahiptim. Kısaca “Resim” albümü içerik açısından tam olarak yapmak istediğim iş oldu.Ve şimdilik keşke dediğim herhangi bir yanı yok.


  Albümün her köşesine bir çaresizlik umutsuzluk hakim. Gerçek hayatta da bu kadar karamsar mısın yoksa bu senin sadece müzikal kimliğin mi ?

  Albümün genelinin karamsar olmasının nedeni normalde de karamsar değil tamamen gerçekçi olmam. Yazdığım herşeyin altında birebir olmasa da yaşadığım birşeylerin olması yaptığım çalışmaları daha çok sahiplenmemi sağlıyor. Zengin olmadığım için paradan bahsetmiyorum. Veya gangster olmadığım için elime silah almışım gibi göstermiyorum ki bunlardan bahsedenlerin de gerçek hayatta öyle yaşadıklarını sanmıyorum. Ve anlattığım şeylerin benzerlerini yaşayan çok kişi olduğunu bildiğim için yazmaktan çekinmiyorum. Yazarken umutsuzluk veya utanma duygularının aksine samimiyet ön planda kalıyor benim için.

  Nameli vokallerine kimi yerlerde rap verseleri yazdığını görüyoruz bu albümde. Biraz daha hiphop'ın içine girmeye başladığını ve önümüzdeki çalışmalarının da bu yönde olacağını söyleyebilir miyiz ?

  Yaptığım diğer iki albümde nameli bölümlerin ve nakaratların verselerin önüne geçtiğini veya verselerin sönük kaldığını farkettim. En azından o çalışmalarda keşke dediğim şeylerden biri de buydu. Bu albümde de bu konuyu fazlasıyla göz önünde bulundurduğumu düşünüyorum. Bu konuda yapabileceğinin en iyisi bu muydu diye sorarsanız tabiki değil. Ama sonraki çalışmalarımda daha iyisine yönelik uğraş vereceğim.

  Kimisi RnB kimisi ise arabeskvari vokal stiline sahip olduğunu söylüyor. Sen kendi tarzını nasıl betimliyorsun ?

  Ben sadece içimden geleni yapıyorum. Bir kalıba bağlı kalarak kullanabildiğim diğer özelliklerimi yok saymak pek mantıklı olmayacaktır. Bir konuyla ilgili yazmak istediklerimi en geniş biçimde sunabileceğim kategorinin de rap olması bana ‘ben bir rapçiyim’ dedirtiyor doğal olarak. Ama bunu yaparken de farklı tarzların namelerini bu işin içine kattığımda buna sentez yerine saçmalık deniyor bazı kesimlerce. Bu beni çok ta rahatsız etmiyor. Sonuçta ben en başından beri istediğim müziği sunuyorum ve benim yaptığımı sevip dinleyen birkaç kişinin bile olması yanlış bir şey yapmadığımı hissettiriyor.

  RnB veya arabesk tarzına dönük iş yaptığımı iyi niyetle söyleyenlere eyvallah diyorum. Ama bunu karalama maksadıyla söyleyenlerin amacını anlamış değilim. Bu diyeceklerim de sadece bu yönde görüş sunanlar için. Popüler müzikler de dahil dinlediğiniz her parçaya benim herhangi bir parçamı dinlerken yaptığınız gibi direk teknik açıdan mı bakıyorsunuz? Yani neden parça başladığından itibaren bir şeyler anlamaya çalışılıp sakince dinlenilmiyor da ‘ bu rap şarkısı olcaktı hani? Ne bu nameler? Tamam sesi güzel ama olmamış’ deniyor? Şarkının içinde uzun uzun cümlelerden oluşan verseler var altyapı ve vuruşlar rap vuruşları. Buraya kadar sorun yok. Öyleyse bana bu kötü görüşlerin gelmesini sağlayan tek şey okuduğum melodik bölümler. Peki sizin bu konudaki görüşlerinize uysam bir sonraki albümümü tek name kullanmadan yapsam ve bir ihtimal ‘ yok bu adamı böyle beğenmedik sesi güzeldi name yapmayınca birazcık etkisizmiş’ görüşlerini alsam bu yüzden bir daha müzik yapamasam beni hangi yorumlarınızla kurtaracaksınız? Bu biraz da kendi adıma özeleştiri tabiki. Kısaca bugüne kadar katettiğim az da olsa bir yol var. Böyle demek biraz iddialı olacağı için bugüne kadar harcadığım bir çok emek var diye değiştiriyorum. Ve sırf bazı insanların kulağı duyguya kapalı olup sadece teknik açıdan sesi algılayabildiği için bu durumumu sesimi kullanmayıp riske atamam. Ve bir sonraki çalışmalarımda yine aynı insanların ‘çok melodik okuyor’ diyeceğini bildiğim halde inadına yapmak istediğim işi en küçük bir değişikliğe uğratmadan aynı ezgileri kullanmaya devam edeceğim.

  Parçaların hemen hemen hepsinin aynı tempo ve tatla ilerlemesi sence de bir dezavantaj değil mi ?

  Zaman zaman farklı şeyler deneyip farklı tatlar sunarak müziğimi geliştirmeyi elbette isterim. Ama yaptığım iş ve tarzım tam olarak benimsendiğinde açılan her hangi bir parçamda ‘evet bu onun parçası’ denilmesini amaçlıyorum sürekli. Bu yüzden tatlarının aynı şekilde olmasını biraz da ben istiyorum. Bu dediklerim de biraz iddialı gibi görünüyor ama demek istediğim o anlamda değil. Belki de az da olsa belli bir kitle tarafından dışlanan bu tarzın öncülerinden biri olup ‘aslında çok ta aykırı bir şey yapmıyor’ dedirtebilmeyi amaçlıyorum.

  Tarzını da göz önünde bulundurursak gelecek planlarının içinde hiphop kriterlerinden bağımsız bir albüm yapma düşüncesi var mı ?

  Tarzımı değiştirme veya farklı bir soundda albüm yapma düşüncem yok şimdilik.

  İleride hayata geçirmeyi düşündüğün projeler nedir ?

  Uzun bir süredir klip yapma isteğim var. Ama halen erken olduğunu düşünüyorum. Nedenini bilmesem de daha sonra pişman olmayacağım bir klip yapabilmem için gerekli olan her noktanın tamamlanmasını bekliyorum. Bunun dışında yaz aylarından önce tamamlamayı planladığım 8-10 parçalık yeni bir albüm projesi var kafamda.

  Eklemek istediğin bir şey var mı ?

  Hiphoplife ailesine röportaj için teşekkür ediyorum. Çalışmalarımı takip edip dinleyen herkese saygı ve selamlar.

  Full Album: Sancak - Resim
  Alternatif Yansı: Sancak - Resim
  Bengisu, Yed-i AdL and Çupakabra like this.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Çingeneye benzettim.

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  İşte böyle saçma sapan kişiler çıktığından beri rap müzik kalmadı.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Sancakmış kancıkmış anlamam ben. Arabeskin rapi rapin arabeski olmaz.

  Sen parfüm ben esrar kokarımlı şarkıları varsa metale devam.

 5. #5
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Alıntı Sürmenaj Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  İşte böyle saçma sapan kişiler çıktığından beri rap müzik kalmadı.
  Bu düşünceni çok doğru bulmadım açıkçası kusura bakma abla.
  Emin ol ki sancak şuana kadar dinlediğim en iyi rapçilerden türkiyede yaşayanlar. Ama genelinde Massaka Killa Hakan Alpa Gun'dır. Özellikle Murdoc masaka nın üstüne rapçi tanımıyorum neden massaka 36 bunlar 36 kişi killa hakanın da aralarında olduğu 36 kişilik almanyadaki türk rapçileridir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş