29 Mayıs 1976'da İstanbul'da doğdu. İlk orta ve lise öğrenimini tamamladıktan sonra İTÜ Türk Müziği Bölümü'ne girdi. Bu arada barlarda şarkı söylemeye başlayan Gülşen Özkan Turgay'la tanıştı. Zaten Özkan Turgay ile tanışması da onun için belki de hayatının en büyük olayı idi.
İlk albümünü 1996 yılında çıkaran başarılı sanatçı bir yıl sonra Türk Pop Müziğinde en iyi kadın vokal ödülünün de sahibi oldu.
İlk albümünü Raks Müzik'ten çıkaran Gülşen iyi bir çıkış yakalamıştı.Fakat bu çıkışın ardından bir süre sonra Gülşen müzik yaşamına 3 sene kadar bir ara verdi. Tam elini ayağını müzik piyasasından çekti derken 1999'da Prestij Müzik'ten "Erkeksen" adlı albümünü çıkardı.
Yine bir 3 sene kadar ara verdikten sonra "Şimdi" albümü ile yeniden güzel bir çıkış yakaladı. 2004 yılında çıkardığı "Of Of" albümü Gülşen'i yine zirveye taşıdı. Hemen sonrasında müzik marketlere sunulan "Yurtta Aşk Cihanda Aşk" isimli albümüyle en çok dinlenen isimler arasındaki yerini korudu.
Erol Köse'den Ercan Saatçi'nin müzik şirketi Rec By Saatchi'ye transfer olan Gülşen'in yeni albümü beklenirken mayıs 2007'de demo şarkılarından oluşan "Mucize" albümü eski yapımcısı Erol Köse tarafından müzik marketlere sunuldu. Albümün toplatılmasını isteyen Gülşen bu albümüyle de adından oldukça söz ettiriyor...