Flyleaf grubunun kurucusu ve solisti Lacey Mosley aynı zamanda grubun tüm şarkı sözlerini de kendisi yazıyor.
4 eylül Doğum 1981 de Teksas Arligton 'da doğdu ve orda yetişti Genç yaşlarda bir ateist olarak yaşadı. 10 yaşında bağımlılık yapan ilaçlar kullanmaya başladı.İlaç kullanmaya nasıl başladığını şöyle anlatıyor : "Kim olduğumu göstermeye çalışıyordum ve kendimi ailemden soyutlamaya uğraşıyordum bu yüzden bağımlılık yaratan maddeler kullanmaya başladım."
14 yaşında Noel için bir bas gitar adı ve gitar çalan erkek kardeşiyle birlikte Green Day ve Nirvana şarkılarını çalmaya başladılar.
16 yaşındayken annesiyle yaşadığı büyük bir tartışma sonucu evden kovuldu ve Mississippi'ye büyükannesinin yanına yerleşti. Orada liseye başladı ve bas gitar çalmak istediği bir gruba dahil oldu. Lacey grupta şarkı söylemeye de başladı aynı zamanda gitar da çalmayı öğrendi böylece kendi şarkılarını yazabilecekti.
Gulfport lisesine devam ederken müzikle uğraşmayı kesmeyen Lacey okuldaki bir grubun bas gitarist aradığını duydu ve denemelerden sonra gruba girmeyi başardı. Bu grupta bas çalmakla yetinmedi ve bir süre sonra şarkı söylemeye gitar çalmaya ve şarkı yazmaya başladı.
Bir gün geçirdiği sinir krizinin ardından saçını kesti. Buna sinirlenip deliye dönen büyük annesi onu zorla kiliseye götürmeye başladı. Başta oraya büyük annesini susturmak için giden Lacey papaz yardımcısıyla arasında geçen bir konuşmadan sonra ruhuna bir kamçı yedi.
Lacey o günden sonra yaşamına inançlı bir insan olarak devam etti. Kısa süren bir evliliğin ardından Teksas'a geri dönen Lacey orada davulcu James Culpepper ile tanıştı. James Lacey'nin şarkılarından etkilendi ve parçalara uygun ritmler üzerinde çalışmaya başladı.
İşte Teksaslı alternatif metal grubu Flyleaf 2000 senesinde Lacey Mosley ve James Culpepper tarafından kuruldu.