Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart 21. Yüzyılın Kara Ozanı: “Araz Elses“
  Günümüzde Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ] milleti olarak yakındığımız konulardan biri Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]nda nitelikli eser veren Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]in artık çıkmaması hâlâ Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]ımızda klasik olan Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]in tekrar edildiği ve buna paralel olarak Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ] kültürümüzün farklı etkilerle değişerek özünden uzaklaşmasıdır. Gerçekten de yakın dönemde yaşayan birkaç yazar ve şairi sözümüzün dışında tutarsak kaliteli eserler veren çok az edebiyatçı çıkmıştır. Edebiyatta hâl geçen yüzyılları tekrar iken müzikte de durum farklı olmamıştır.

  Dahası müzik kültürümüz Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ] etkilerle farklılaşmaya ve bozulmaya başlamıştır. İşte bu bozulan Türk müzik kültürünü anlamlı sözlerin etkili ezgilerle bir araya geldiği türküler ile 21. yüzyılda unutturmayan bir ozanımız vardır: Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]


  Güney Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]‘ın Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ] şehrinde doğan ve Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]‘nden olan Araz Elses hannenesinden (babaannesinden) duyduğu nağıllarla büyüyen şair ruhlu bir Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]dır. Duyduğu mahnılar (Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]) küçük yaşlarından beri kulağında yer edinen Araz Elses 15-16 yaşlarındayken Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ] ile yoldaşlık etmeye başlamıştır. Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ] bugün Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ] olarak adlandırdığımız topraklar bugün Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ] sınırları içerisinde bulunduğu için doğup büyüdüğü topraklarda bir kültür çatışması da yaşamıştır. İçinde yaşattığı Orta Asya türkülerine olan sevgi ve bağlılığını sazla – sözle dillendirme isteği çoğu kez Türk karşıtı siyaset güden İran’ın “günahlarıyla” engellenmiştir. Daha az yaşındayken bu engellenmişliğin verdiği sitemi dillendirmeye başlamıştır.

  Küçük yaşındayken akordiyon çalabilen Araz Elses bir sazı olmadığı dönemlerde bir ağacı Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ] gibi kesip üzerine plastik teller takarak onu Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ] timsali yanında taşırmış. Daha sonra Sulduz’da bir Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ] evine gidip satın almak üzere bir Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ] beğenip bunu atasına (babasına) söylediğinde; “Eğer söyleyeceğim türküleri çalarsan sazı sana alırım.” teklifiyle karşılaşmış. Araz Elses’in “Sudan Gelen Sürmeli Kız” ve “Kaşların Arasında Domdom Kurşunu Değdi” türkülerini çalmasını beğenen atası ona sazı almıştır ve o günden sonra Araz’ın saz ile yoldaşlığı başlamıştır. Fakat İran’da sazı dillendirmek sözünde ne olursa olsun devlete başkaldırı olarak algılandığından Araz Kuzey Azerbaycan’a göç etmek zorunda kalmıştır. Kuzey Azerbaycan’dan ise Norveç’e bir ozan Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]ıyla çağrılmış ve oraya yerleşmiştir.


  http://www.youtube.com/watch?v=B185ja6u_B4


  http://www.youtube.com/watch?v=PSz8LfXq5ko
  Ziyaretçilere, Gizli İçerik!

  ▌│█│║▌█ ██║▌║█ │█║▌│
  T ü r kB u d u n Ziyaretçilere, Gizli İçerik! ö k ü n !

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  İlk etapta biraz başı ağrıtıyor ama sonra kulağa hoş geliyor.

  Teşekkürler.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş