Dream Theater Amerika/New York’tan çıkmış Progresif Metal grubudur. 90’ların başında Amerika’da başlayan progressive metal hareketinin Queensryche ve Fates Warning ile beraber en büyük grubudur. Grup müziğinde progresif rock ve heavy metali jazz temelleri ile birleştirmiştir. Hayat ve felsefe gibi derin konulardan etkilenen şarkı sözleri ile progressive metal’de yeni bir yol açmış birçok grubun müziklerini etkilemişlerdir.

Yaklaşık 25 yıldır resmi olarak müzik yapan Dream Theater Berklee’de okuyan bas gitarist John Myung gitarist John Petrucci ve davulcu Mike Portnoy tarafından kurulmuştur. Daha sonra Petrucci’nin çocukluk arkadaşı Kevin Moore’un da katılımıyla grup «Majesty» adını aldı. Yaptıkları ilk deneme albümün başarıya ulaşması sonucu «Majesty» isminin başka bir grup tarafından kullanıldığını öğrenip Mike Portnoy’un babasının tavsiyesiyle grubun adı eski bir sinemadan esinlenerek «Dream Theater» olarak ilk ve son kez değiştirmişlerdir. Grubun ilk albümü (When Dream and Day Unite) 1989 yılında piyasaya sürüldü. Bu albümden sonra müzikal farklılıklar yüzünden vokalist Charlie Dominici gruptan ayıldı ve onun yerine Kanadalı James LaBrie gruba katıldı.

En büyük çıkışı 1992’de ikinci albümleri «Images and Words» albümüyle gerçekleştirdiler. İlk konserlerini Iron Maiden’ın katkısıyla gerçekleştirdiler. 1994’te Awake albümünü çıkaran gruptan Kevin Moore ayrıldı ve yerine Derek Sherinian geldi. 1995’te A Change Of Seasons albümünü 1997’de çıkan Falling From Infinity albümü izledi. Daha sonra gruba Jordan Rudess girdi ve 1999’da Metropolis Part 2 yan başlıklı Scenes From A Memory adlı konsept albüm çıktı. Bu albümde Nicholas diye biri hipnoz ile geçmiş yaşantısına döndürülür ve geçmiş hayatında Victoria adlı bir kadın olduğunu ve iki erkek kardeşin ona aşık olması sonucu yaşanan sorunları görür (Bu hikâyenin başı da Images and Words albümünde Metropolis Part 1 olarak anlatılmıştır).

Daha sonra deneysel albümler yapan grup 2002’deki 6 Degrees Of Inner Turbulence adlı 2 CDlik bir albüm yaptılar. 2003’te ise kariyerlerinin en sert albümü olan Train Of Thought piyasaya sürüldü. Bu albümü 2005 yılında Octavarium izledi. John Petrucci bu albümü en iyi albümleri olarak düşündüğünü «Score» adlı DVD lerinde belirtmiştir ve son albümleri olan Systematic Chaos ise 2007 yazında piyasaya sürüldü.2008 Nisan ayında ise best of albüm tadında olan ve grubun eski şarkılarını stüdyoya girip tekrar coverlayarak piyasaya sürdüğü Greatest Hit albümü piyasaya sürüldü. Mike Portnoy’a göre albüm bir çok karanlık temayı sert bir üslupla işliyor fakat bu karanlık ve ağır havanın yanında iyimser bir çizgi de çiziyor hem müzikal hem tematik anlamda. Bu açıdan albüm ismi keşiyor Mike Portnoy’a göre. Grup sonuncusu Haziran 2007 olmak üzere 3 kere Türkiye’ye konser verdi. İlki 6 Degrees turnesinde ikincisi Octavarium turnesinde gerçekleşti. Train Of Thought turnesinde de gelmek istemelerine rağmen konser daha sonra iptal edildi.Grup Türkiye’de 4 Temmuz 2009 günü Maçka Küçükçiftlik Park’ta bir konser verdi. Grup üyelerinin hepsi birçok albümde değişik müzisyenlerle çalışmış değişik projeler dahil olmuştur.

Gitarist John Petrucci 2005 yılında Steve Vai ve Joe Satriani ile beraber G3’te çalmış ve G3 Live in Tokyo isimli albümde yer almıştır. Ayrıca kendisinin Suspended Animation adında solo albümü de vardır. Mike Portnoy da defalarca Dünyanın en ünlü davul dergilerine kapak konusu olmuş dünyanın en iyi davulcularından biridir. Rudees gruba katılmadan önce ünlü basçı Tony Levin Petrucci Rudess ve Portnoy Liquid Tension Experiment adı altında iki albüm çıkarmıştır. John Petrucci nin «Rock Discipline» Mike Portnoy’un «Progressive Drum Concepts» «Liquid Drum Theater» «in Constant Motion» John Myung’un «Progressive Bass Concepts» isimli eğitim videoları vardır.