Anathema kariyerine death/doom metal yaparak başlayan İngiliz rock grubu.

Liverpool kökenli grup 1990 yılında ‘Pagan Angel’ adı altında kurulmuştur. Güçlü soundları birçok etkilenimle beraber klasik doom metal olarak şekillenmiştir. Kasım 1990’da ilk demoları olan ‘An Iliad of Woes’u kaydettiler. 1991 yılının Ocak ayında demonun çıkmasıyla isimlerini ‘Anathema’(anlamı: Tanrı’nın ya da kilisenin lanetine uğramış aforoz edilmiş) olarak değiştirmeye karar verdiler.

Anathema - 1991

Bolt Thrower ve Paradise Lost’u destekledikleri konserlerde kendi evlerinde ciddi bir fan kitlesi kazandılar ve yavaş yavaş tüm Avrupa’da dinlenilmeye başladılar. Konserlerle geçen birkaç aydan sonra ‘All Faith is Lost’ isimli ikinci demolarını kaydetmek için stüdyoya girdiler. 1991’de çıkan bu kayıt dergilerden ve fanzinlerden olumlu eleştiriler aldı. Aynı yıl grubun ‘They Die’ isimli ilk single’ı Witchhunt Records etiketiyle piyasaya çıktı. İlk basımında tükenen bu kayıt grubun daha fazla tanınmasını sağladı. Bu albümde gruba basçı olarak Jamie Cavanagh’nın yerine Duncan Patterson dahil oldu.

Grup Peaceville Records’un dikkatini çekti ve 1992 Ekim ayında yayınlanacak olan Peaceville compilation ‘Volume 4’ için ‘Lovelorn Rhapsody’ isimli parçayı kaydetti. Daha sonra grup şirketle 4 albüm için anlaşma imzaladı ve Kasım ‘92’de ‘The Crestfallen’ E.P.si piyasaya çıktı. Cannibal Corpse’u destekledikleri İngiltere turnesi başarılı geçti ve grup canlı performansının ne kadar iyi olduğunu gözler önüne serdi.

İlk albüm

İlk albüm ‘Serenades’ Şubat 1993’te piyasaya sürüldü. Olumlu eleştiriler alan albüm Metal Hammer’da ayın albümü seçildi. Aynı zamanda ‘Sweet Tears’ videosu MTV’de gösterildi ve oylama sonucu ayın albümü seçildi. Grup geniş bir İngiltere turuna ve aynı plak şirketinde olan gruplarla (My Dying Bride At the Gates) özel bir gösteriye katıldı. Daha sonra At The Gates ile beraber İngiltere konserlerine devam etti ardından 15 günlük kısa bir Avrupa turnesi geçirdi.

Romanya Hollanda ve Belçika’daki festivalleri de içine alan ilk uzun Avrupa turnesi Ocak 1994’te tamamlandı ve grup uzun süredir beklenen mini albümü «Pentecost III»yi kaydetti. Ardından Brezilya’da Independent Rock festivaline katıldı ve Avrupa’da da konserler verdi.

Pentecost III ve kadro yenilenmesi

Gecikmeler ‘Pentecost III’nin çıkışını 1995 Mayıs ayına kadar geciktirmiştir. Bu sırada devam eden ikinci albüm hazırlıkları sırasında gruptan ayrılışlar yaşanır. Vokalist Darren White gruptan ayrılmıştır. Yeni bir eleman almak yerine vokali gitarist Vincent Cavanagh üstlenir. Albümün çıkışından hemen önce Cathedral’i destekledikleri bir İngiltere turuyla grup yeni kadrosunun performansını görme fırsatı verir.

Yeni albüm ‘The Silent Enigma’ Ekim 1995’te piyasaya çıktı. Son kadro değişikliğinden sonra bu albüm büyük bir başarının da habercisi oldu. Orkestral düzenlemeler karanlık melodiler geniş bir vokal yelpazesi ve olgunlaşmış bir kadro gruptaki gelişimin göstergesidir.

Paradise Lost ile İngiltere turundan başlayarak yeniden uzun bir Avrupa turnesine çıktılar. Bu arada Dynamo Festivali’nde de başarılı bir performans sergilediler. Kasım 1996’da çıkan bir sonraki albüm ‘Eternity’ gruptaki müzikal gelişimin ve olgun yaklaşımın kanıtıydı. Albüm basından çeşitli eleştiri ve övgüler toplamıştır.

Atmosferik enstrümanlar melodi temiz vokallerin grubun ‘Heavy’ yönüyle harmanlanması etkileyici bir albüm ortaya çıkarmıştı. Eternity grubun en duygusal metal albümü olmuştur. Tekrar uzun bir Avrupa turu ve festivaller grubun fan kitlesinin gitgide genişlemesini sağlamıştır.

İlk video

Mayıs 1997’de grubun ilk videosu olan ‘A Vision Of A Dying Embrace’ piyasaya çıktı. Bu kayıt kliplerin yanı sıra grubun My Dying Bride’ı desteklediği Krakow(Polonya) konserini de içeriyordu.

Haziran 1997’de davulcu John Douglas gruptan ayrıldı. Yerine eski Solstice davulcusu Shaun Steel (şu an My Dying Bride’da) geçti.

1998 Haziran’ında grubun en çok ses getiren albümü olan ‘Alternative 4’ çıktı. Albüm turunun başlangıcında yine kadro değişiklikleri olmuştur. Efsanevi basçı Duncan Patterson müzikal farklılıklar nedeniyle gruptan ayrıldı. Yerine Duncan’ın diğer grubu olan Dreambreed’de birlikte çaldığı Dave Pybus geçti. Ayrıca eski My Dying Bride klavyecisi Martin Powell da gruba katıldı. Sürpriz bir değişiklik de John Douglas’ın gruba geri dönüşüydü.

ALINTIDIR.