Coldplay İngiliz alternatif rock müzik grubu. Grubun dört üyesi vardır: grubun piyanisti gitaristi ve solisti olan Chris Martin bas gitaristi Guy Berryman bateride Will Champion ve gitarda Jonny Buckland.

1996 senesinde University Collage London'da tanışan Chris Martin (vokal piyano mandolin gitar klarnet) ve Jonny Buckland (gitar klavye) tarafından ilk başta "Pectoralz" ismi altında Londra'da kurulan Coldplay ertesi yıl Guy Berryman (bas gitar)'ın kadroya dahil olmasıyla ismini "Starfish" olarak değiştirdi. Will Champion (davul)'ın da kadroya katılmasıyla adını bir kez daha değiştirerek "Coldplay" ismini benimseyen grup 1998 senesinde hazırladığı "Ode to Deodorant"/"Brothers & Sisters" adlı demoyu çevrede dağıtarak ismini duyurmaya çalıştı.

1998 senesinin sonunda Safety adlı EP'yi yine arkadaşlarına ve plak şirketlerine göndererek şansını deneyen Coldplay kısa zaman içerisinde bağımsız plak şirketi Fierce Panda Records ile anlaşma sağladı.

Ertesi sene bu şirkete bağlı olarak "Brothers & Sisters" adlı EP'yi yayınlayan grup senenin sonunda Parlophone Records ile albüm anlaşmasına vardı. Anlaşma sonrasında The Blue Room adlı EP'yi piyasaya süren dörtlü EP'nin prodüksiyonunda Chris Allison ve Nicki Rosetti ile çalıştı.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]