Eric Clapton 30 Mart 1945 günü İngiltere’nin Ripley şehrinde doğmuş blues gitaristi şarkıcı ve besteci. Lakabı «Slowhand»dir.The Yardbirds Bluesbreakers Cream Blind Faith Derek and Dominos gibi gruplarda çaldı. Eric Clapton 1945 yılında Patricia Molly Clapton ve Edward Walter Fryer’ın evlilik dışı çocuğu olarak dünyaya geldi. 9 yaşına kadar büyükanne ve babasını kendi anne ve babası annesi Patricia’yı ise ablası olarak bildi.

1964 yılında The Yardbirds adlı blues-rock grubunda çalmaya başladı fakat 1965’in Mart ayında bu grubun pop müziğe kaydığını düşünerek gruptan ayrıldı. Aynı yıl John Mayall & Bluesbreakers grubuna katılarak kendini bir blues gitaristi olarak kanıtladı. Hayranları bu grupla çaldığı dönemde ona «God» (Tanrı) lakabını taktılar ve duvarlara «Clapton is God.» sloganları yazılmaya başladı. 1966 yılının ortalarında Clapton yanına Jack Bruce ve Ginger Baker’ı (bateri) da alarak Cream adlı grubu kurdu bu grupla yaptıkları 3 albümün ardından grup 1968 yılında dağıldı.

Yapımcıları 1969 yılında «Goodbye» adlı konser kayıtlarından oluşan albümü piyasaya sürdü. 1969’da Blind Faith ile çıkardığı grubun adını taşıyan albümden sonra Derek and the Dominos adlı grupta Bobby Whitlock (vokal ve klavye) Jim Gordon (bateri) Carl Radle (bas) ile çalmaya başladı. Grupla çıkardığı Layla and Other Assorted Love Songs albümündeki Layla en çok bilinen şarkılarından oldu.

Clapton bu şarkıyı Pattie Boyd-Harrison için yazmış ve Leyla ile Mecnun hikayesinden esinlenmiştir. George Harrison’ın eşi olan Pattie ile yaşadığı ilişki ve ayrılık sonucu eroine başladı. Müzik kariyerine 2 yıllık bir ara verdi. Eroinle mücadelesi sırasında çektiği sıkıntılar sonucu Eric Clapton bağımlılara yardım için madde ve alkol bağımlılığı rehabilitasyon merkezi kurdu.Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]