Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Bob Dylan Kimdir? Hayatı Ve Sevilen Şarkıları...

  Bob Dylan (d. 24 Mayıs 1941 Minnesota) ABD’li müzisyen. Robert Allen Zimmerman (Shabtai Zisel ben Avraham) 24 Mayıs 1941 tarihinde Minnesota eyaletinin Buluth şehrinde bulunan St. Mary’s Hospital’de Abram Zimmerman ile Beatrice «Beatty» Stone’nın oğlu olarak dünyaya geldi. Aynı eyaletinin Hibbing şehrinde büyüdü. Büyükbabası Zigman Zimmerman ve babaannesi Anna Zimmerman Trabzon (Osmanlı Devleti)’dan Odessa (Rusya İmparatorluğu)’ya göç etmiş ve 1905 yılında yaşanmış antisemitik pogromından sonra ABD’e göç ettiler.

  Annebabası Benjamin Edelstein ve anneannesi Lybba Edelstein Litvanyalı Yahudi olup 1902 yılında ABD’ye göç ettiler. Dylan 2004 yılında Chronicles: Volume One adlı anılarında babaanensinin ailesinin Kağızmanlı olduğu evlenmeden önceki adının «Kirghiz» (Kırgız) olduğu onun ebeveyni de aynı bölgeden gelen ayakkabı ustası ve sepici olduğu ve onun sülalesinin aslen Konstantinopolis (İstanbul)’ten geldiğini ilk gençliğinde söylediği Ritchie Vales’in In a Turkish Town (Bir Türk Kasabasında) şarkısının herkesin dilindeki La Bamba’nın tersine kendisiyle daha uyuşur göründüğünü yazdı.

  Sonradan «Huzurevine oranla daha fazla kişinin öldüğü yer» olarak tanımlayacağı üniversiteden atıldığında henüz 18 yaşında bir gençti.Yirmisinde ise dağınık ve kirli saçları eski püskü giysileri omzunda gitarı ile New York’ta «Beatnic»lerin arasında bulunmuştur. Ona göre New York «Henüz çok fazla insanın gitmediği gidenin de geri dönmediği» bir yer ve oraya gitmek «Aya gitmek gibi bir şey»dir.

  Müzik hayatına atılış

  «The Freewheelin’ Bob Dylan» 1963’te piyasaya çıktığında Dylan en iyi olma yoluna çıkmıştır. Albümün kapağında New York sokaklarında sevgilisi Suze Rotolo ile birlikte çekilmiş bir fotoğrafı bulunmaktadır. «Blowin’ In The Wind» herkesin diline düşmüştür.

  Her seferinde farklı bir şeylerden bahseden Dylan; savaşların anlamsızlığından Tanrı’dan adaletsizlikten seksten aşktan sevgiden bahsetmiştir. Her seferinde değişik kesimlerin tepkisini çekmiştir. Bir şeyler söylüyordu; fakat bir başka sefer aynı şeyleri tekrarlamıyordu. Çoğu kişiye göre o sadece içinden geleni yapıyordu. Belki de kitleler onu görmek istedikleri gibi görüyordu. Folk müziği seçmesinin nedeni de zaten gitarı ve armonikasından başka hiçbir şeye ihtiyaç duymayacak olmasıydı.

  Joan Baez’in söylediğine göre «gördükleri sadece kendisi için bir şey ifade ediyordu». «Başkalarının ihtiyaçları için kafa yoran biri değildi.» Yine de Baez ona aşık oluyordu. Geceliği oniki dolarlık izbe bir otel odasında gazetecilere üstünde kocaman siyah ceketi beyaz gömleği ve mor kol düğmeleri ile röportaj verirken Baez’in gözünde «Gözleri bütün gerçekleri görmüş gibi yaşlı ve kendisi bir kış yaprağı kadar naif»ti.

  Dylan 1965’te İngiltere turnesi sırasında yanındaki «elit bohemlerle» birlikte Savoy Otel’de ikamet etmiştir. Ve Marianne Faithfull ona yakın olabilmek için otele gider odada bir köşeye çekilir. Dylan’ın daktilosuna «eninin ideal mısra ölçüsü olduğunu söylediği» kalın bir tuvalet kağıdı takılıdır. Faithfull onun dikkatini çekmediğini düşünürken o sürekli bir şeyler yazmıştır. Ne yazdığını sorduğunda aldığı cevaba şaşıracaktır Faithfull. Dylan onun hakkında bir şiir yazmaktydı.

  Dylan’ın teklifi üzerine yeni albümünü dinlerler bir gece otel odasında. Ona göre; «Onun özel dinleyicisi olmanın bir bedeli vardır O gece duygusal biri olmuş ona kur yapmaktadır».

  Fakat Faithfull hamiledir ve bir hafta sonra evlenecektir. Faithfull’un o gece gerçeği söylediği için pişmanlık duymasının nedeni onunla yatamamış olması değil o tuvalet kâğıtlarına kendisi için yazılanları hiçbir zaman öğrenemeyecek olmasıdır.

  İngiltere turnesi Joan Baez’le ilişkilerinin de sonu olur. Forest Hill Konseri’ne kendisini davet ederek New York’tan Amerika’ya açılmasına yardımcı olan Joan Baez’i İngiltere turnesinde sahneye davet etmemiştir.

  1973’teki “Pat Garrett and Billy The Kid” albümüne kadar bir süre sessiz kalır. Bu yıl “Knockin’ on Heaven’s Door” ile Bob Dylan olduğunu bir kez daha hatırlattığı yıldır. Üç yıl sonra gelen Desire albümündeki “One More Cup Of Coffee” ise bir başka klasik olacaktır.


 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Şairliğinemüzisyenliğinesesine hayran olduğum güzel insan Bob Dylan.. (:
  Ay Işığı, Bunu Beğendi.
  Kadının gelişimi bağımsızlığı özgürlüğü kendisinden gelmelidir. İlk olarak kendisini bir obje değil bir kişilik olarak ortaya koymalıdır. İkincisi hayatını basit fakat zengin ve derin kılarak; kendi bedeni üzerinde başkalarının iddia ettiği tüm haklara karşı koymalı istemediği sürece çocuk yapmamalıZiyaretçilere, Gizli İçerik! tanrınınZiyaretçilere, Gizli İçerik! devletinZiyaretçilere, Gizli İçerik! kocasının ailesinin bir kulu olmaya karşı çıkmalıdır. Bu da hayatın tüm karmaşıklığını ve özünü anlamaya çalışarak yani kendini toplumun fikirlerinden ve yargılarından özgürleştirerek olur.

  Emma Goldman

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş