Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Kurt Cobain ve Nirvana Grubu Kimdir? Hayatı ve Sevilen Şarkıları

  KURT COBAIN ölümü ve son mektubu (alıntıdır)

  Daha çocukça şikayetleri olan tükenmiş deneyimli bir ahmağın ağzından konuşuyor olmak. Bu bayağı kolay anlaşılabilir bir not olmalı. Yıllar boyuncadiyelim ki cemiyetimizin serbestliği ve benimsemesi ile ilgili ahlak punk rock 101 derslerinden alınan öğütlerin ne kadar doğru olduğunu kanıtlamıştır. Çok uzun yıllardır okuyup yazmakla birlikte dinlemekten yaratmaktan da olduğu gibi heyecan almadım. Bunlar için kelimelerle anlatılamayacak bir suçluluk duyuyorum. Mesela sahne arkasındayken ve ışıklar sönüp kalabalığın çılgın tezahüratı karşısında beni hayran olduğum ve kıskandığım Freddy Mercury'e olduğu gibi etkilemedi. Gerçek şu ki sizi aptal yerine koyamam. Hiçbirinizi. Bu basitçe ne sizin ne de benim için adil değil. Aklıma gelen en kötü suç insanlara karşı sahtekarlık yapıp %100 eğleniyormuşum gibi görünerek dolap çevirmek. Bazen sahneye çıkmadan önce saati yumruklamak zamanı durdurmak geçiyor içimden. Kulisteyken ışıklar söndüğünde duyduğum çığlıklar da etkilemiyor beni. Gücümün yettiğince değer vermek için her şeyi denedim ve deniyorum. Tanrım inan bana deniyorum ama bu yeterli olmuyor. Benim ve bizim birçok insanı etkilediğimiz ve eğlendirdiğimiz gerçeğine saygı duyuyorum. Elden kaybolduktan sonra kıymet veren biri o narsistlerden biri olur. Ben çok hassasım. Bir zamanlar bir çocukken sahip olduğum hevesi yeniden kazanmak için biraz uyuşmaya ihtiyacım var. Son üç turumuzda şahsen tanıdıklarıma ve müziğimizin hayranı olan tüm insanlara daha çok değer verdim ama hâlâ herkes için beslediğim asabiyet suçluluk ve anlayışı aşamadım. Hepinizin içinde iyilik var ve sanırım insanları çok fazla seviyorum. Öyle çok ki bu beni mutsuz hissettiriyor. Üzgün küçük hassas değer vermeyen balık burcu. İsa oğlum! Neden tadını çıkarmıyorsunuz? Bilmiyorum!İhtiras ve anlayış yemini eden cazibeli bir karım var ve bana eski halimi çok fazla hatırlatan bir kızım. Sevgi ve neşe dolu her gördüğü insanı öpüyor çünkü herkes çok iyidir ve ona kimse zarar vermez! Frances' in üzgün kendine zarar veren ölü bir rock'çı olduğumu düşünecek olmasına dayanamıyorum. İyi yapıyorum çok iyi. Ve minnettarım ama yedi yaşından beri insanlara karşı genel bir nefret duydum... Sırf insanlara iyi geçinmek ve anlayış sahibi olmak çok kolay görünüyor diye. Anlayış! Sanırım sadece insanları çok sevdiğim ve onlara çok üzüldüğüm için. Geçen yıllar boyunca mektuplarınız ve ilginiz için alevler içindeki mide ağrısı cehenneminden hepinize teşekkür ediyorum. Ben çok kararsızım ümitsizim! Artık eski tutkum yok ve şunu hatırla sönüp gitmektense yanmak daha iyidir. Barış sevgi ve hoşgörü dileğiyleFrances ve Courtney sunaginizda olacagim.lutfen devam et Courtney.Frances icin hayati cok daha mutlu olacak bensiz...Sizi seviyorum sizi seviyorum..

  Wallace ve Halperin 'Aşk ve Ölüm'de Kurt Cobain'in ölümüne dair farklı iddialarda bulunuyor. En temel iddia ise Cobain'in intihar etmiş olamayacağı

  ve bu tez şöyle açıklanıyor;
  1994 yılının 8 Nisan günü Kurt Cobain'in cesedi bulunduğunda polis beynine bir kurşun sıkmış şarkıcıya baktı ve raporuna şöyle yazdı: 'İntihar'. Ve birkaç kişinin olayın peşini bırakmamasına rağmen üzerindeki bu yafta hiç değişmedi. Özel dedektifler gazeteciler Cobain'in kimi arkadaşları o dönemde ısrarla bunun bir cinayet olduğunu savunsalar da konu kapanmıştı bir kere. Başta polisler ve adli tabip olmak üzere kimse işini baştan savma yaptığını kabul etmek istemiyordu.
  İyi de Kurt Cobain'in kendini öldürmüş ya da öldürülmüş olmasından bize ne diyebilirsiniz ve bu söz iki nedenle çok yanlış bir tavrın gündelik hayattaki karşılığı olacaktır. Birincisi 'gerçek'in gittikçe silik ve önemsiz hâle gelmesine neden olan vurdumduymaz ruh hâlidir ikinci ve daha önemlisi bu ruh hâlinin siz farkında olmasanız bile size dokunduğu gerçeğidir.
  Ne demek istiyorum: Cobain'in intihar ettiği açıklandığı ve karısı intihar notunu MTV'ye okuduğu veya dergilere yolladığında bu birbiriyle bağlantılı birçok eylemi tetikleyen hareket oldu. Aynı hafta içerisinde dünyanın dört bir yanında yüzlerce genç intihar etti veya intihar etmeyi denediler. Aynı dönemde biz de bunların dışında kalmadık. Daha yirmi yaşında bile olmayan bir kızcağız İstanbul'daki odasında kendisini babasının tabancasıyla vurdu intihar notunda Cobain'in sözlerini tekrarlayarak.
  Yanlış hatırlamıyorsam garip bir biçimde Fransız ve Kanadalı gençler başı çekiyorlardı bu Cobain'in izinden intihar etme döneminde. Tutup da Cobain intihar etmeseydi ya da intihar etmemiş olduğu hâlde ettiği söylenmeseydi bu gençler yaşıyor olurdu demeyeceğim ama bu intihar-cinayet davası daha iyi ele alınsaydı en azından olay soğur ve sonuçlar çok farklı olabilirdi.

  Araştırmacı gazetecilik
  Cobain'in ölümünün göründüğünden daha karışık olduğunu iddia eden çesitli gazetecilerin varlığından yazının girişinde bahsetmiştim. Birçoğu da bu serüvenden hayatlarının parasını ve şöhretini yakalamışlardır her neyse. Bu tip çalışmalar içerisinde bir tanesi o dönem göze çarpıyordu: Wallace ve Halperin'in hazırladığı Cobain dosyası. Bu dosya dikkat çekiyordu çünkü en azından bir 'araştırmacı gazetecilik' örneğiydi spekülatif değildi.

  Biraz da dedikodu
  Aşk ve Ölüm'deki temel iddia Kurt Cobain'in intihar etmiş olamayacağı çünkü kanında kafasına kurşun sıkmasına izin vermeyecek ölçüde yüksek miktarda uyuşturucu bulunmuş olduğu. Ayrıca bir eroinman neden kafasına kurşun sıksın ki üstelik de o kadar rahatsız bir pozisyonda. Bunu bilemeyiz elbette ama kitaptaki bilgiler doğru ise o kadar yüksek bir miktarı vücuduna verdikten sonra iğneyi kolundan çıkartması bile imkânsız görünüyor şarkıcının. Farmakolog değil kitabın yazarlarının yalancısıyım.
  Aşk ve Ölüm'de bunun dışında Courtney Love ile ilgili birçok iddia da var. Herkesin ondan korkması adli tıp doktorunun onun eski arkadaşı olması bu konuda konuşmak isteyen birçok kişiyi tehdit etmesi -yıllar önceki Vanity Fair olayına da değinmişler yazarlar. Garip geliyor insana tabii. (Neydi o olay: Vanity Fair yazarı Lynn Hirchberg Cobainlerin uyuşturucu içinde boğulduklarını yazmıştı. Cobainler de resmi ve gayri resmi yollardan iddialara göre şiddete de başvurarak kadına hayatı cehennem ettiler).
  Bizzat Love tarafından olayın olduğu dönemde tutulmuş bir dedektifin iddiaları da bütün bu hengameye renk katıyor. Birbirlerinin arkasından söyledikleri vb... Kitabın kusurlarından biri de bu; bazı yerlerde boğazınıza kadar dedikoduya batıyorsunuz. Gerekli mi? Eminim satış grafiğini yükseltmiştir.
  Kitabın bir diğer kusuru da çok özensiz olması. Bu sorunun orijinal kitapta olduğunu zannetmiyorum Türkçe çeviride ve düzeltide ciddi bir baştan savmalık var. İnsanların rock dinliyorlar diye kötü Türkçeye aldırmayacağını düşünmek olsa olsa kabalıktır. Tamam bu bir edebiyat klasiği değil ama yayınevleri asgari özeni de okuyucuya borçludur.
  "Bir eroinmanın ölümü çabuk verilen bir karardır" diyor bir polis kitapta. Zaten bir şekilde ölüme yakın göründüklerinden gerçekler ya da 'nasıl'lar işin içindeki neden-sonuç ilişkileri araştırılmaya değer görülmüyor. Bir diğer polis de "Vergi mükelleflerinin parasını harcayacak daha önemli davalar var" diye değerlendiriyor durumu. Yani Kurt Cobain olsanız bile değişmiyor genel yargılar sizin için. Adalet kör mü belki ama Cobain'i duymuyorsa kesinlikle sağır olmalı...

  AŞK VE ÖLÜM
  Kurt Cobain Cinayeti

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş