Büyük bir üstad~
David Scott Mustaine (d. 13 Eylül 1961 Kaliforniya) Megadeth grubunun kurucusu vokalisti ve gitaristidir. Panic ve Metallica gruplarında pena sallamış Megadeth ve MD.45 isimli grupları kurmuştur ve halen bu gruplarda pena sallamaktadır.

Metallica


Dave Mustaine Panic isimli grubuyla müzik hayatına başlamış Panic'in araba kazasında iki üyesini kaybetmesinden sonra grup dağılmıştır. Dave bunun üzerine 1982'de Metallica'ya geçmiştir. Metallica ile birlikte birkaç demo yayınladıktan sonra 1983 yılında aşırı alkol düşkünlüğü kendine ve çevresine verdiği fiziksel zararlardan dolayı gruptan atıldığı bilinmektedir. Ancak kimi düşünceler grubun kurucuları James Hetfield ve Lars Ulrich'le iyi geçinememesinden ve grubun önüne geçmesinden dolayı atıldığı yönündedir. Metallica'dan James Hetfield ile yaptığı küfürlü konuşmadan dolayı atıldığı da söylenmektedir. Fakat Some Kind Of Monster belgeselinde Dave Mustaine bunu yalanlamıştır. Fakat artık kavgalı olmadıkları Sonisphere Fevstivali konserlerinde The Big 4'un (Metallica Slayer Megadeth ve Anthrax) sahneye birarada çıkmasıyla ve Metallica üyeleriyle kucaklaşmaları ile ispatlanmış ve 2 grubun fanları rahatlamıştır. The Four Horsemen Jump in the Fire Phantom Lord Metal Militia Ride the Lightning The Call of Ktulugibi besteler Dave Mustaine'e aittir. Dave Mustaine ayrıca 2002 yılında James Hetfield'ın rehabilitasyon merkezinde olmasına karşın Metallicaüyeleriyle gruba tekrar geri dönmesi hakkında konuşmuş ve Megadeth'i kısa bir süre için askıya almıştır. Fakat üyeler bu fikre sıcak bakmayıncaMegadeth'i tekrar kurmuştur.

MegadethMetallica ile yollarının ayrılması üzerine 1983 yılı yazında David Ellefson ile tanışarak Megadeth'i kurmuştur.

Bestelediği şarkı sözleri savaş karşıtı ve özgürlükçüdür. "Hangar18" gibi şarkılarında UFO' lara olan merakını dışa vurur. Mustaine ayrıca yakın dostuLee Ving'le beraber yaptığı yan projesi MD.45 ile de ilgilenmektedir.

Dave Mustaine'in 2002 yılında yaşadığı sakatlık onun müzik kariyerinde önemli bir yere sahiptir. Dave Mustaine 2002 yılında tedavi için gittiği sağlık merkezinde beklerken sol kolu üzerine düşerek kolunu inciltti sol kolundaki sinirler ciddi hasar gördü. Bu kaza Mustaine için gitar çalmayı imkânsız hale getirir ve grubu dağıtma kararı alır. Bu sırada Sanctuary Records "Still Alive... And Well?"

koleksiyon albümünü piyasaya sürer. Dave Mustaine grup dağıldıktan sonra Suicidegirls adlı internet sitesine verdiği demeçte son dönemde grup elemanlarıyla yaşadığı çok ciddi problemler ve sakatlığının grubun dağılmasına sebep olduğunu belirtir. Dave Mustaine yoğun tedaviler sonucunda hızla iyileşir Megadeth'in eski şarkılarını remixler ve 2004 yılında kendi solo albümünü çıkarmak ister fakat plak firması Megadeth adıyla anlaşması olduğunu ve Megadeth adıyla bir albüm çıkarmasını söyler. Grubu tekrar hayata döndürüp The System Has Failed isimliyle çıkardığı albümle müziğe geri döner. Bu sakatlık Dave Mustaine'in müzik kariyerini tam anlamıyla ikiye böler. Sakatlık öncesi Jackson marka gitar kullanan Dave Mustaine sakatlıktan sonra ESP marka gitar kullanmaya başlar ve sakatlık sonrası Dave Mustaine gitar çalmayı yeniden öğrendiğini bile söyler. Bu sakatlığın Dave Mustaine'in müzik kariyerini ikiye bölen bir başka yönüyse eski bas gitaristi David Ellefson'la arasın iyice açılması ve mahkemelik olmalarıdır. Ayrıca sakatlıktan sonra Dave Mustaine Risk albümünde denediği tarz değişikliğini sürdürmez ve Megadeth'in o eski sert ve hızlı çizgisine geri döner. Mustaine Megadeth'le iyi başarılara imza atmıştır.

Gigantour

2005 yılının yaz aylarında başlayan Dave Mustaine önderliğinde gerçekleşen Ozzfest gibi geleneksel hale gelen müzik festivali. Adı Dave Mustaine'in çocukluğunda favori çizgi filmi olan "Gigantor" adlı japon çizgi filmden türetilmiştir. Gigantour başta Kuzey Amerika olmak üzere Avustralya ve İngiltere'de gerçekleşmiştir. Festivalin 2005 ve 2006 yıllarına ait 2 DVD'si çıkmıştır. Gigantour'da sahne alan gruplar; Megadeth Dream Theater Anthrax Fear Factory The Dillinger Escape Plan Nevermore Life of Agony Symphony X Dry Kill Logic Bobaflex Lamb of God Opeth Arch Enemy Overkill Into Eternity Sanctity The SmashUp Soulfly Caliban Static-X Lacuna Coil DevilDriver Bring Me the Horizon Job for a Cowboy Evile In Flames Children of Bodom High on Fire.

Ekipmanları


Kariyerine B.C. Rich'in Bich modeli ile başlayan Dave daha sonra uzun zaman Jackson marka Amerikan yapımı gitarları kullanan Dave Mustaine adına üretilen imzalı serisi KingV ve Y2KV modellerinden sonra Jackson firmasını satın almak istemiştir. Fakat Jackson ın Fender'e satılmasıyla ESPmarkasının kendi adına ürettiği imzalı seri DV8 modeline geçmiştir. Ayrıca ESP Dave Mustaine tasarımı ve imzalı serisi olan Axxion modelini üretmiştir. Dave Mustaine Ocak2007 tarihi itibariyle ünlü Amerikan markası olan Dean gitarları ile anlaşmış Dave Mustaine imzalı serisi VMNT modelini üretmiştir. En ünlü amfi üreticisi Marshall Dave Mustaine adına 1960DM Dave Mustaine signature serisi amfi kabini üretmektedir. Rocktronfirmasına ait olan GHS Strings gitar teli firması da Dave Mustaine 0.10-0.52 signature model gitar teli üretmektedir. Ayrıca kendine özel Rust In Peace albümü kapaklı gitarları vardır.
Özel Hayatı

Dave Mustaine 1991'in Eylül ayında Pamela Anne Casselberry ile evlenmiş bu evliliğinden Justis David ve Electra adında iki çocuğu olmuştur. Pamela Anne Casselberry ile birlikte "Net Worth Coffee Brokers" adındaki kahve firmasının sahibi ve "TheLiveLine" adlı sosyal iletişim sitesinin kurucusudur.

Alıntı.