Ilk sanat denemelerine çocukluğunda başladı. Duyduğu ve kendine mal ettiği tesirlerden öğrenmeye çalıştı. Çocukluğu ve gençliği huzursuz geçen genç Liepzig li Wagner Thomas Kantoru Theodor Weinlig den müzik kurallarını öğrenmek suretiyle sanatkarlığını disiplinli bir eğitime tabi tuttu. Fakat daha sonra hayata atılınca dünya meşgalelerinin içinde huzursuz bir halde dönüp dolaştı. Magdeburg Köningsberg ve Riga tiyatrolarında orkestra şefi oldu.

Riga dan kaçarak deniz yolu ile Fransa ya gitti. Dresden de krallık orkestrası şefliğini yaptı. Bir ihtilalci olarak iltica ettiği İsviçre de sürgün hayatı yaşadı. Masal prensine benzeyen Bavyera kralı 2. Ludwig tarafından Münih e çağrıldı. Sonra tekrar İsviçre ye kaçtı. Nihayet Bayreuth daki eserini gerçekleştirme imkanını bulunca orada huzura kavuştu.

Etrafındaki kimselerin fedakarlığını gerektiren bu huzursuz hayatında sanat uğrundaki sabatkarlığı sarsılmaz bir sütun gibi yükselmektedir. Liszt dahi piyanist ve orkestra şefi Hans Richter ikinci karısı ve Liszt in kızı olan Cosima onun sadık dostlarıydı. Wagner in Venedik te vefat etmesi sembolik bir mana taşır. En son yazdığı sözler Liebe-Tragik (aşk fecaat) hayatının bütün muhtevasını kapsamaktadır. Fakat Tristan ile müziğin geleceğini tayin eden eseri o yaratmıştı.

Wagner 9 kardeşin sonuncusuydu. Napolyon dan kaynaklanan sıkıntılar dışında çocukluğunda olağan dışı pek bir şey olmadı. Dresden de Kreuzchule de okudu. 1827 den sonra Leipzig de felsefe derslerine devam etti ve ilk yapıtlarını burada verdi. Bu yapıtları arasında bir fantezi bir Polonez iki piyano sonatı bir senfoni Goethe nin Faust u için müzik tiyatro için bitiremediği Düğünler ile Die Feen operası sayılabilir.

Wagner 1829 da Leipzig de Beethoven in Fidelio sunu seyredince müziğe karşı ilgisi artmıştı. Çünkü başroldeki primadonnaya aşık olmuştu. 1836 da Magdeburg da bencil ve tutarsız oyuncu Minna Planer ile evlendi. Çalkantılı birlikteliği Minna nın 1866 da ölümüne kadar mutsuz bir yaşamın kapısını aralamıştı Wagner e. Shakespeare den esinlenerek bestelediği Das Liebesverbot / Aşk Yasağı adlı operası başarı kazanmadı.

Mayıs 1849 da Röckel ve Bakunin in dostu olduğu ve katıldığı Dresden ayaklanmasının bastırılması üzerine İsviçre ye kaçarak Zürich e yerleşti. Hayatının 10 yılı burada geçmiştir. Zürich te bir yandan tiyatro ve opera yapıtlarını kaleme alırken Liszt in önerisi üzerine Der Ring des Nibelungen yazmaya başladı.

Zürich ten Venedik e geçti. Stuttgard da bulunduğu sırada Bavyera Kralı II. Ludwig in çağrısı üzerine Münih e gitse de yapıtları yuhalandı. Fakat buna rağmen kralın dostluğunu kazanmayı da başardı. Trihscen e sığındı. Burada mutluluk içinde 6 yıl boyunca operalar yazdı ve Bayreuth tiyatrosunun planlarını hazırladı.

Franz Liszt in kızı Cosima 1870 te von Bülov dan boşanmadan önce ona 3 çocuk doğurmuştu. Ve Cosima ile aynı yıl Lüzern de bir Protestan kilisesinde evlendi. Cosima evlendikten sonra Wagner in can yoldaşı ve esin kaynağı oldu.

1872 yılında kesin olarak Beyrut a yerleşti. 1876 da büyük bir başarı ile yeşil tepe festivallerinin açılışını yaptı. 1882 de son operası Parsifal in Beyrut taki galasından sonra ailesiyle birlikte kışı geçirmek üzere Venedik e gitti.

Ölüm Wagner i 13 Şubat 1883 de kalp krizi biçiminde bir felsefe incelemesi üzerinde çalıştığı sırada yakaladı. Wahnfried villasının bahçesinde kendi adına hazırladığı mezarına gömüldü.

Mezarı torunları olan Wieland ve Wolfgang ın büyük bir çabayla sürdürdükleri festivalleri izleyenlerin ziyaret ettikleri yerdir hala.


Önemli eserlerinden;
ALINTIDIR.


'' Zihin acımasız bir efendi fakat sadık bir köledir.''


Madam Blavatsky
Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]