Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Müzeyyen Senar

  Müzeyyen Senar (d. 1918 Gököz Keles Bursa) Türk sanat müziği sanatçısı. Cumhuriyetin Divası olarak da anılır.
  Hayatı

  Müzeyyen Senar 1918 Bursa-M.Kemalpaşa doğumlu Müzik eğitimine Anadolu Musiki Cemiyeti'nde kemençe üstadı Kemal Niyazi Seyhun Bey ve udi Hayriye Hanım gözetiminde başladı. Güçlü bir sese sahip olan bu kız çocuğunun ünü yayıldıkça hafız Sadettin Kaynak Selahattin Pınar Lem'i Atlı Mustafa Nafiz Irmak gibi devrin önemli üstatları da ona dersler verdiler zamanın sevilen şarkılarının yanı sıra kendi bestelerini de öğretip söylemesine yardımcı oldular.
  Kemal Niyazi Bey ile İstanbul Radyosu'nda şarkı söylemeye başlayan Senar perşembe günleri ilgiyle izlenen bu programla geniş kitlelere adını duyurdu. Senar'ı bu programda dinleyenler arasında İstanbul'un en önemli müzikhollerinden biri olan 10. Yıl Belvü Gazinosu'nun[2] sahibi İbrahim Dervişzâde de bulunuyordu ve gazinonun 1933 yılının yaz sezonunun yıldızlar programına Müzeyyen Senar'ı da aldı. Senar sonraki yıllarda İstanbul'un başka ünlü gazinolarında da sahne aldı.
  Müzeyyen Senar'ın yeteneği Cumhuriyet'in kurucusu ve Türk sanat müziğinin büyük hayranı Mustafa Kemal Atatürk'ün de ilgisini çekti ve sanatçı birçok kez onun huzurunda özel meclislerinde şarkı okudu.
  1938 yılında Ankara Radyosu'nun ilk yayınlarına katıldı ve 1941 yılına dek radyo aracılığıyla dinleyicileri ile buluşmayı sürdürdü. Türkiye'nin ünlü gazinolarında yaptığı başarılı sahne programları ve plak çalışmalarıyla Türk musikisine yeni bir soluk getiren Müzeyyen Senar son sahne konserlerini 1983 yılında İstanbul Bebek Gazinosu'nda verdi. Bu tarihten sonra yalnızca ender anlarda müzikli özel toplantılarda şarkı söyledi.
  Müzeyyen Senar 1998 yılında Devlet Sanatçısı seçildi. Müzeyyen Senar 2004 yılında Sezen Aksu tarafından düzenlenilen ve sanatçı dostlarınında katıldığı gecede 73.sanat yılını kutladı.
  26 Eylül 2006 tarihinde İzmir'deki evinde fenalaşan sanatçının beyin enfarktüsü geçirdiği ve vücudunun sol tarafının felç olduğu açıklandı. Beynindeki kan pıhtılaşması yüzünden felç olan sanatçının hayatî tehlikesinin bulunmadığı da ek olarak belirtildi. 2007'de İstanbul'daki Darüşşafakada Rehabilitasyon Merkezinde Nisan ayı başına kadar tedavi gördü. Bu tedavilerden sonra sol ayağının üzerine basabilmektedir. Şu anda Bodrum'da kızı Feraye ve oğlu Ömer ile birlikte yaşamaktadır. 24 Şubat 2008`de kızı Feraye annesi Müzeyyen Senar'ın sesini kaybettiği açıkladı. Senar sesini kaybettiğini hâlen bilmemektedir. 22 Temmuz 2008 günü sağlık durumunun iyi olduğu açıklanmıştır.Atatürkün en sevdiği sanatçılardan birisidir.
  30 Ekim 2009'da öğrencisi Bülent Ersoy tarafından anısına Müzeyyen Senar'ın sanat yaşamından fotoğrafların yer aldığı Cumhuriyetin Divası: Müzeyyen Senar sergisi açıldı.


  Babası Cerrah Mehmet lakaplı kıraathane işletmecisi annesi güzel Kuran okuması ve bülbül sesiyle ünlü köylü kızı Zehra. Müzeyyen Senar’ın ablası İsmet (d.1910) abisi Hilmi (d.1915)’dir. Müzeyyen Senar altı yaşındayken mevlitlerde annesine eşlik etmeye başlayınca millet hayrete düşüyor.Sonra kekeme oluyor.1927 yılında Müzeyyen Senar 9 yaşında iken babasının çapkınlıkları yüzünden annesi evi terkedip İstanbul’a gidiyor. 3 yıl sonra da Müzeyyen Senar annesinin yanına gidiyor. Okuluna İstanbul’da devam ediyor. Okuldaki müzik hocası sayesinde Üsküdar Musiki Cemiyeti’ne kaydoluyor.
  Müzik eğitimine Anadolu Musiki Cemiyeti'nde kemençe üstadı Kemal Niyazi Seyhun Bey ve udi Hayriye Hanım gözetiminde başladı.

  Güçlü bir sese sahip olan Müzeyyen Senar hafız Sadettin Kaynak Selahattin Pınar Lem'i Atlı Mustafa Nafiz Irmak gibi devrin önemli üstatlarından da dersler aldı.

  1932 senesinde İstanbul Radyosu'nda şarkı söylemeye başladı. Müzeyyen Senar’ı bu radyo programında dinleyen İstanbul'un en önemli müzikhollerinden biri olan 10. Yıl Belvü Gazinosu'nun sahibi “İbrahim Dervişzâde” 1933 yılının yaz sezonunun yıldızlar programına Müzeyyen Senar'ı da aldı. Müzeyyen Senar sonraki yıllarda İstanbul'un başka ünlü gazinolarında da sahne aldı. Sahneye çıkmak için getirdiği ‘solo’ şartı ile Senar Türk gazino tarihinde solistlik müessesesini başlatan ilk sanatçı oluyor.

  1938 yılında Ankara Radyosu’nun kurulması ile birlikte ilk yayınları yapanlar arasında yer aldı. Radyo programlarını ise 1941 yılına kadar devam ettirdi.

  Müzeyyen Senar'ın yeteneği Cumhuriyet'in kurucusu ve Türk sanat müziğinin büyük hayranı Mustafa Kemal ATATÜRK'ün de ilgisini çekti ve sanatçı birçok kez onun huzurunda özel meclislerinde şarkı okudu.

  İlk yurtdışı konserini Paris’te verdi. En çok ‘Haydar Haydar’ ‘Ormancı’ ‘Feraye’ ‘Benzemez Kimse Sana’ şarkısını söylemeyi seviyor.

  Müzeyyen Senar son sahne konserlerini 1983 yılında İstanbul Bebek Gazinosu'nda verdi. Bu tarihten sonra yalnızca ender anlarda müzikli özel toplantılarda şarkı söyledi.

  En son 2004 yılında Sezen Aksu tarafından düzenlenen 73. Sanat yılı konserinde Tarkan Ajda Pekkan Nilüfer gibi birçok sanatçıyla sahneye çıktı. Doktoru bir daha da sahneye çıkmasını yasakladı.

  26 Eylül 2006 tarihinde İzmir'deki evinde beyin enfarktüsü geçirdi. Sol tarafının felç oldu. 2007'de İstanbul'daki Darüşşafakada Rehabilitasyon Merkezinde Nisan ayı başına kadar tedavi gördükten sonra kısmi olarak düzeldi. Bu tedavilerden sonra Muğla'nın Bodrum ilçesinde kızı Feraye ve oğlu Ömer ile birlikte yaşamaktadır.

  Müzeyyen Senar 1998’de Devlet Sanatçısı unvanı ve ‘Cumhuriyet’in divası’ lakabını aldı.

  Öğrencisi Bülent Ersoy tarafından Müzeyyen Senar'ın anısına 30 Ekim 2009 tarihinde Müzeyyen Senar'ın sanat yaşamından fotoğrafların yer aldığı “Cumhuriyetin Divası: Müzeyyen Senar” sergisi açıldı.

  Müzeyyen Senar bardak yemesiyle elmayı eliyle ortadan ikiye bölebilmesiyle de meşhurdur. Ayrıca bir dönem Suudi Arabistan sefiri ile evlenip sefire ünvanını da almıştır. Arap filmlerinin dublajında Münir Nurettin Selçuk'la birlikte şarkı söyledi. Sadettin Kaynak'ın şarkılarını plağa okudu. Kerem ile Aslı Kahveci güzeli gibi filmler de oynadı. Türkiye’de yakılan ama Amerika’da gösterilen "Ana Yüreği" adlı bir sinema filminde oynamıştır. Beş binden fazla plak yapmıştır.

  Evlilikleri : Üç kere evlendi. kızı Feraye ve oğlu Ömer olmak üzere İki çocuğu var.
  1. evliliği : 1935’te 17 yaşında iken hayatı boyunca taşıyacağı soyadının sahibi Ali Senar ile evlendi.
  2. evliliği : 1943’te Galatasaray’da top oynayan Ercüment Işıl ile evlendi. Feraye (d.1 Şubat 1947) adında bir kızı ve Ömer Işıl (d.1944) adında bir oğlu oldu. Oğlu Galatasaray kulübünün genel sekreterliğini yapmıştır. Feraye sinema oyuncusu Kuzey Vargın ile 10 yıl süren bir evlilik yaptı.
  3. evliliği : 1953’te Suudi Arabistan sefiri Tevfik Hamza Bey ile evlendi. Ama eşinin hükümeti istemediği için ayrılmışlar.

  Müzeyyen Senar 31 Temmuz 2012 tarihinde durumunun kötüleşmesi üzerine Bodrum'da hastaneye kaldırıldı.

  Albümleri:
  2008 - Odeon Yılları 2
  2008 - İkinci Dubleden Sonra
  Son Aşkımı Canlandıran
  2007 - Atatürk'ün Sevdiği Şarkılar
  2006 - Odeon Yılları
  2006 - Ne Yaptım
  2006 - Ben Seni Unutmak İçin Sevmedim
  2004 - Bir Bahar Akşamı
  2001 - En Son Okuduklarım
  1998 - Müzeyyen Senar ile Bir Ömre Bedel
  1995 - Akşam Oldu Hüzünlendim Ben Yine
  1991 - Nostalji Müzeyyen Senar'la Faslı Muhabbet
  1990 - Çilingir Sofrası
  1990 - Günay Sanat Geceleri
  1989 - Çilingir Sofrası
  1988 - Yine Bir Sızı Var İçimde - Efsane Sesler Arşiv Serisi
  1988 - Ayrıldı Gönül Efsane Sesler Arşiv Serisi
  1986 - Bilmem ki Sefa
  1983 - Gelse O Şuh Meclise 2
  1988 - Söyleyin Güneşe - Efsane Sesler Arşiv Serisi
  1979 - Güller Arasında - Efsane Sesler Arşiv Serisi
  1979 - Şarap Gibi
  1978 - Çilingir Sofrası 1978
  1976 - Gelse O Şuh Meclise
  1970 - Son Veda
  2001 - Gül Yüzlülerin Şevkine Gel
  1995 - Meşk
  1995 - Müzeyyen Senar

  [SES]Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ][/SES]
  Konu Endless Love tarafından (17.Ocak.2013 Saat 00:55 ) değiştirilmiştir. Sebep: İlave
  OkyanusunKalbi, Bunu Beğendi.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Atatürk zamanından kalan tek kişi yanılmıyorsam.
  Allah uzun ömürler verir inşallah. Sesini şarkılarını severek dinlerim.

  Eline sağlık Endless love.

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Alıntı Leydihan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Atatürk zamanından kalan tek kişi yanılmıyorsam.
  Allah uzun ömürler verir inşallah. Sesini şarkılarını severek dinlerim.

  Eline sağlık Endless love.

  Evet bende öyle hatırlıyorum.
  Amin.
  Teşekkür ederim Leydihan.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş