Kâzım Koyuncu (d.7 Kasım 1971 Artvin) geleneksel Karadeniz Müziği ile rock müziği sentezleyerek kendi tarzını yaratan Laz müzisyen. 33 yaşında akciğer kanserinden vefat etmiştir.

Artvin'in Hopa ilçesine bağlı Sugören Köyü'nde 7 Kasım 1971 tarihinde doğmuşsa da nüfusa geç kaydedildiğinden dolayı resmi doğum tarihi 10 Mayıs 1972'dir. Müziğe ortaokul birinci sınıfta mandolin çalarak başlamış çocukluğu "üstadım" dediği "Kemençeci Yaşar" lakabı ile tanınan Yaşar Turna'nın yanında türkü dinleyerek geçmiştir. İstanbul'a üniversite eğitimi için geldikten sonra müzikle yoğun olarak uğraşmaya başlamışsa da İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi'nden 'nden siyasi nedenlerle ayrılmıştır. 1992 yılında profesyonel müzik hayatına atılmıştır.2004'ün sonlarında sanatçıya akciğer kanseri teşhisi konulmuş ve kanser tedavisi görmeye başlamıştır. 25 Haziran 2005'te henüz 33 yaşındayken tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirmiştir.

Ölümünün ertesi gününde Harbiye Açık Hava Tiyatrosu'ndadüzenlenen tören sonrası onbinler tarafından memleketineuğurlanmış ve bir ertesi gün yani 27 Haziran 2005'te doğduğu köy olan Pançol'da fındık ağaçlarının çevrelediği köy mezarlığında ebedi istirahatgahına konulmuştur. Kazım Koyuncu'nun genç yaşta kaybı gönülden bağlı olduğu Trabzonspor'un vefakar taraftarları Laz dilinin tanınmasına yaptığı katkılardan dolayı Laz halkı çevre sorunları konusunda gösterdiği duyarlılığın yanısıra alçakgönüllü samimi ve hümanist kişiliğiyle kalbini kazandığı büyük halk kitleleri tarafından üzüntüyle karşılanmıştır.

Akıllardan hiç çıkmayacak bir kaç sözü;

"Bu arada; hiç başımızdan eksik olmayan gökyüzüne günün karanlık saatlerine ara sıra kopsa da fırtınalara bir gün boğulacağımız denizlere eski günlere neler olacağını bilmesek de geleceğe kötülüklerle dolu olsa bile tarihe tarihin akışını düze çıkarmaya çalışan tüm güzel yüzlü çocuklara Donkişotlar 'a ateş hırsızlarına Ernesto "Çe" Guevara'ya yollara-yolculuklara sevgililere sevişmelere sadece düşleyebildiğimiz olamamazlıklara üşürken ısınmalara her şeyden sıcak annelere babalara ve tadını bütün bunlardan alan şarkılara kendi sıcaklığımızı gönderiyoruz. Kötü şeyler gördük. Savaşlar katliamlar ölen-öldürülen çocuklar gördük. Kendi dilini kendi kültürünü kendisini kaybeden insanlar topluluklar gördük. Yanan köyler kentler ormanlar hayvanlar gördük. Yoksul insanlar ağlayan anneler babalar her gün bile bile sokaklarda ölüme koşan tinerci çocuklar gördük. Biz de öldük. Ama her şeye rağmen bu yeryüzünde şarkılar söyledik. Teşekkürler dünya."

"Devrimi düşlüyorsan ona göre yaşarsın. yürüyüşün farklı olur. bakkala manava başka türlü davranırsın. bunun için sana kimse puan yazmaz tabii ama anlarlar.orada birisi farklı yürüyordur."

"Biliyoruz
Bir yıldız yağmuruna tutulacağız
Toprak çökecek
Başımız dönecek arkamızda seni bulacağız
"Hayde" diyeceksin Ernesto gibi
Gidelim
Yıldızların çok olduğu
Bir gökyüzü altına ... "

Ve o halde de gülümsetmesi; "Ha kanser... Ha konser..."

Albümleri;
Viya (2001)
Hayde (2004)
Dünyada bir yerdeyim... (2006)

Allah rahmet eylesin nur içinde yatsın Şair Ceketli Çocuk...