Burzum Biyografisi

Proje 1987 yılında Uruk-Hai adıyla başladı. 1990'ın ortalarında Varg proje için bir yıllık bir ara verdi ve bu süre zarfında Old Funeral ve daha sonra (Immortal grubundan Abbath ile kurdukları) Satanel grubu için çalıştı.


1991 senesinde Satanel grubu dağılınca Vikernes projeye tekrar el attı. İsmi Burzum olarak değiştirdi ve korkutucu bir çalışma azmiyle tüm enstrümanları lirikleri ve vokalleri kendi üstlenerek albüm hazırlamaya girişti: tam beş albüm. Albümlerin çoğu daha sonra çıksa da "Filosofem" albümü bir yıldan daha kısa bir zaman aralığında kaydedildi. Tüm bunların yanında Vikernes aynı anda Mayhem grubuna bas gitarist olarak katıldı.


Kilise kundaklamaları yüzünden tüm gözlerin Mayhem'in üzerine çevrilmesiyle ve son olarak 1992'te Mayhem'in lideri Euronymous'un öldürülmesiyle Vikernes'e dava açıldı ve 21 sene hapse mahkum edildi (ceza son olarak 18 seneye indirildi). Hücresinde gitar çalmasına izin verilmediğinden ve bütün rock/metal temelli müzikleri kendisine (ve Aryan kültürüne) yabancı gördüğünden Vikernes sonraki iki albüm için Burzum'u klavye odaklı neoklasik/pagan bir müzik tarzına soktu.


Varg Burzum'a 2000 senesinde son vermeye karar verdi ve Paganizm'ee olan düşkünlüğüne rağmen Satanizm'le proje arasında bir bağlılık gören Burzum hayranlarını yasa boğdu. Varg şu an hala hapishanede ve Burzum'u sonlandırsa da hücresinde politika hakkında yazmaya devam ediyor.


Önemli anektod: 2003'ün Ocak ayında Varg bir haftasonu hapishaneden çıkmış ve ertesi gün polisler tarafından yakalansa da bu sürede kaçmayı denemiş. Söylentilere göre yeni bir albüm çıkabilirmiş ama Varg'ın kaçma girişimi yüzünden bu plan iptal olmuş.


alıntıdır