1999 senesinde California’da kurulan Amerikalı metalcore grubu Avenged Sevenfold veya bir diğer ismiyle A7X ilk kadrosunda M. Shadows (vokal klavye gitar) Zacky Vengenance (gitar) Justin Sane (bas gitar) ve The Reverend Tholomew Plague (davul piyano)’ı bulunduruyordu. Bu kadroyla aynı sene bir demo hazırlayan grup 2000 senesinde de demoya ekstradan 2 parça ekleyerek bir demo daha kaydetti.

“Sounding The Seventh Trumpet” adlı ilk albümünü Belçikalı Good Life Recordings etiketiyle 2001 senesinde yayımlayan Avenged Sevenfold albümün prodüksiyonunda Donnell Cameron ile çalıştı. Daha 18 yaşındayken hazırladıkları albümden “Warmness On The Soul” parçasına bir de video klip çeken dörtlü albüm sonrasında Synyester Gates (gitar piyano)’i kadrosuna ekledi. Ayrıca bas gitarist Justin Sane ile yollarını ayıran grup boşluğu Dameon Ash ile kapattı. Bu kadroyla aynı sene “Warmness On The Soul” adlı EP’yi hazır hale getiren topluluk EP içerisine ilk albümde yer alan “To End The Rapture” adlı parçanın farklı bir versiyonunu bulundurdu.

“Warmness On The Soul” EP’si sonrasında Hopeless Records ile anlaşmaya varan Avenged Sevenfold 2002 senesinde ilk albümü yeniden basarken albümdeki tek fark “To End The Rapture” parçasının farklı olmasıydı. Albüm sonrasında Dameon Ash ile de yollarını ayıran grup bu sefer bas gitarist boşluğu Johnny Christ ile kapattı.

2003 senesinde “Waking The Fallen” adlı 2. albümünü Andrew Murdock ve Fred Archambault prodüktörlüğünde piyasaya süren Avenged Sevenfold albümün soundunda metalcore tarzını daha fazla hissettirdi. Albümde vokalist M. Shadows tekniğiyle dikkat çekerken albümün bir diğer dikkat çeken unsuru albümün önceki albüme daha melodik altyapılar taşımasıydı. İnsanlığın sonu ve kıyamet gününün tema olarak işlendiği albümden “Unholy Confessions” adlı parçayı single olarak yayımlayan grup ayrıca parçaya bir de video klip çekti.


“Waking The Fallen” albümü sonrası Warner Bros. Records ile anlaşmaya varan Avenged Sevenfold 2005 senesinin sonuna doğru “City Of Evil” adlı 3. albümünü hayranlarına sundu. Albümün soundunda metalcore tarzından uzaklaştığı gözlemlenen grup daha çok hard rock’a yakın bir tarza büründü. Albümün prodüksiyonunda yeniden Andrew Murdock ile biraraya gelen beşli albümle Amerika listelerinde 30 numaraya yerleşti. Albümden “Burn It Down” “Bat Country” “Beast And The Harlot” ve “Seize The Day” parçalarını single olarak piyasaya süren topluluk “Bat Country” single’ı ile Amerika Modern Rock listelerinde 6 numara olmayı başardı. Her single’a da birer video klip çeken grup özellikle “Bat Country” parçasının video klibiyle müzikseverlerden büyük beğeni topladı.

2007 nin ilk aylarındakendi adlarını taşıyan son albümlerini yayınlayan grup bu albümden ilk single 'Almost Easy' ile dikkatleri üstüne çekmeye devam ediyor.

alıntıdır