Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  cicek Barış Manço Kimdir? Hayatı Hakkında...


  Barış Manço


  Barış Manço 2 Ocak 1943 tarihinde Rikkat ve Hakkı Manço çiftinin dördüncü çocukları olarak Moda’da dünyaya geldi. Annesi Rikkat Hanım Türk Sanat Müziği sanatçısıydı. Aileden gelen yeteneğiyle özellikle ortaokul öğrenimini aldığı yaşlarda müzikle ilgilenmeye başladı. Lise yılları Galatasaray Lisesi’nde başladı.

  Müzik hayatına Galatasaray Lisesi’nde adım atan Barış Manço’nun arkadaşlarıyla birlikte kurduğu ilk grubun adı “Kafadarlar” ikincisi ise “Harmoniler”di. Daha sonra Şişli Terakki Lisesi’ne geçiş yaptı.  Lise yılları bittiğinde Belçika Kraliyet Güzel Sanatlar Akademisi’nde 1963- 1971 yılları arasında resim grafik ve iç mimari eğitimi aldı. Belçika’da “Lemistgrees” adında Amerikalı Belçikalı İtalyan Kuzey Afrikalı İngiliz müzisyenlerden oluşan bir grupta yer aldı. “Lemistgrees”le çalışmalarının sürdüğü iki yıl içerisinde Paris Olympia’da konser verdi. 1966 yılında Paris’te iki 45’lik plak çıkardı.  1970 yılında Türkiye’ye döndüğünde Fuat Güner ve Mazhar Alanson ile birlikte “Kaygısızlar” adlı grubu kurdu. Aranjman şarkılara tepki göstererek Anadolu’dan beslenen pop folk tarzında müzik yapmaya başladı. Onuncu plağı “Dağlar Dağlar” ile büyük bir çıkış yaptı albüm beş ayda 700 bin adet satışa ulaştı. “Dağlar Dağlar” çalışması sanatçıya Altın Plak Ödülü’nü de kazandırdı. 1971 yılında Moğollar ile çalıştı. Aynı yıl Kurtalan Ekspres’i kurdu. İlk klibini 1973’te “Hey Koca Topçu”ya çekti. 1975’te ilk albümü “2023”ü yaptı. 1978'de Lale Manço ile evlendi Doğukan ve Batıkan adında iki erkek çocuğu oldu.


  1980 yılında Altın Orfe’de “Nick The Chopper” ve “Ben Bir Şarkıyım” adlı Bulgar şarkısı ile de altın madalyalar aldı. Yurtdışında birçok TV programına konuk olarak katıldı birçok ülkede koserler verdi. 1983 yılında Eurovision Şarkı Yarışması’na “Kazma” adlı şarkısıyla katıldı ancak elendi.

  1988 yılının Ekim ayında TRT 1’de çocuk ve aileye yönelik bir eğitim kültür ve eğlence programı olarak başlayan “7’den 77’ye” 1998 Haziran ayında 370. kez ekrana gelerek Türk televizyonculuğunda ulaşılması zor bir rekora imza attı. “Ekvatordan Kutuplar’a” isimli programında ekibiyle birlikte beş kıtada 100’den fazla değişik yöreye giderek 600.000 km.’ye yakın yol kat etti.

  Bestelediği 200’ün üzerindeki şarkısı kendisine 12 altın ve 1 platin albüm/ kaset ödülü kazandırırken bu şarkıların bir bölümü daha sonra Yunanca Bulgarca Arapça Farsça Kürtçe Japonca İbranice Fransızca İngilizce ve lemenkçe olarak yorumlandı. Müzik ve televizyon hayatında sayısız ödüller alan Barış Manço’nun 1991 yılında devlet sanatçısı unvanı yine aynı yıl Hacettepe Üniversitesi Onursal Doktora unvanı Uluslararası Teknoloji Ödülü Japonya Uluslararası Kültür ve Barış Ödülü Belçika Krallığı Leopold II Şövalyesi Nişanı Fransız Kültür Bakanlığı Edebiyat ve Sanat Şövalyesi Nişanı Türkmenistan Cumhurbaşkanlığı tarafından verilen Türkmen Vatandaşlığı ödülleri vardır.

  Barış Manço 1 Şubat 1999 tarihinde Moda’da vefat etti.  Alıntıdır.  Barış Manço Evinde bulunan Barış Manço'nun heykeli ve piyanosu.
  Ev ziyaretçilerini karşılayan Barış Manço heykeli.
  Kadıköy'de bulunan İett Barış Manço durağı.  Kameraman Erkan Umut ve Barış Manço Meksika'nın tarihi Teotihuacan bölgesinde


  Sanatçının 1997 model arabası.
  Barış Manço Evi önünde yer alan Barış Manço heykeli  [SES]http://85.25.110.201/yt/6/e7/baris_manco_gul_pembe_mp3_86230.mp3[/SES]  BOSS, Bunu Beğendi.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart  Sahnedeki ilk günleri (6) Barış Manço


  Yayın Tarihi : 30 Aralık 2013

  Sanatçı annesi Rikkat Uyanık Barış Manço'yu ninni yerine şarkı söyleyerek uyutmuş. Fotoğrafta 7 aylık Barış'ı ilk gitarıyla görüyorsunuz... Adam olacak çocuğun ta kendisi!

  Hakkı Manço ve Rikkat Uyanık Manço Ailesi'nin temellerini 1940'ta atmışlar. 1940'lar malum savaş yılları İkinci Dünya Savaşı'nın Avrupa'yı kasıp kavurduğu Türkiye'yi tehdit ettiği yıllar. Savaş yıllarında doğan ilk çocuklarına bu yüzden olacak Savaş adını koymuşlar.

  1942'de Rikkat Uyanık ikinci defa hamile kalmış 1943'ün ilk gününde bir oğlu daha dünyaya gelmiş. Hepsinin içinde öylesine bir barış özlemi varmış ki Manço ailesinin yeni misafirine hiç düşünmeden «Barış» adını koymuşlar.

  İşte «Sahnedeki İlk Günleri» adlı yazı dizimizde bu kez sizlere sanat hayatından bölümler sunacağımız ünlü ses bu «Barış». Şimdi aradan çekilelim ve sözü Barış Manço'ya bırakalım:

  - «Baba tarafından müzikle olan ilişkim çok eskilere dayanır. Babaannemin dedesi zamanının ünlü bestecilerinden Tanburi Ali Efendi'dir. Dedem aynı zamanda hafızmış. Hatta sarayda baş imamlığa kadar yükselmiş. Onun oğlu yani babaannemin babası Tanburi Aziz Bey'miş. Onun da birkaç bestesi varmış. Baba tarafından babaannemin babasından sonra bana kadar yarım yüzyıl bizim ailede müzisyen yetişmemiş. Ana tarafına gelince... Annemin babası çok güzel ud ve keman çalarmış. Besteleri bile varmış. Bestelerinin sözlerini kapsayan bir defter bugün hala evde durur. Ama notalar kaybolmuş. Onun oğlu yani dayım Uğur Yüzbaşıgil profesyonel bir kemancıymış. Aynı soyadını taşıyan dayı oğullarından Şafak Yüzbaşıgil de müzisyendir bilirsiniz.


  Ve şimdi sıra geldi bence en önemli olanına. Yaşları 40'a yakın olanlarınız annem Rikkat Uyanık'ı tanırlar İstanbul Radyosu ve Konservatuvar'ına yıllarını vermiş bir sanatçıdır annem. Sonra ne olmuş neden bırakmış bilmiyorum müziği bırakmış. 'Bir inat yüzünden müziği bıraktım. Eğer sen müzisyen olmasaydın verem olur ölürdüm. Müzik aşkımı seninle tatmin ettim' der her zaman»

  (Üsttekifotoğraf: Barış Manço bu fotoğrafın altına "20.17.1958. Krizantem Pavyon. İlk sahneye çıktığım gün..." diye yazmış)

  Barış Manço ailesinin sanatçı fertleri bu kadar. Peki ailenin en şöhretli müzisyeni Barış nasıl başlamış müziğe? Şimdi de onu dinleyelim Barış'tan.
  - «Annemin anlattığına göre küçükken müziğe çok kabiliyetim varmış ama müzikle hiç mi hiç ilgilenmezmişim. Halbuki ninni bilmeyen annem beni ve kardeşlerimi uyutmak için ninni yerine durmadan klasik Türk müziğinden eserler söylermiş. Çocukluğumda müzik çalışıp müzik dinlemektense Karagöz oynatmayı çeşitli kılıklara girerek sözüm ona tiyatro yapmayı pek severmişim. Hayran olduğum kişi de kimmiş biliyor musunuz? Ulubatlı Hasan... Her oyunda bir punduna getirip onun kılığına girer - girebildiğim kadar tabii - İstanbul'u bıkmadan usanmadan defalarca fethedermlşim!»

  Barış Manço'nun hatırlayabildiği devirlerde müzikle ilgili ilk anısı bir kıskançlık olayı. Kıskandığı insan da annesi. Olay şöyle:

  Bir gün Barış annesiyle birlikte bir ahbap gezmesine gidiyor. Yeniliyor içiliyor sıra eğlenceye geliyor. Israr üzerine Rikkat Hanım ortaya çıkıp yeni bestelediği bir şarkıyı söylüyor: «Ne günüm gün ne gecem benziyor artık geceye - Sonu başlangıcı yok döndü ömür bilmeceye». Parça bitince alkışlanıyor tabiî. Barış alkışları duyunca birden ayağa fırlıyor. Annesine dönüp «Sen şarkıcıysan ben de şarkıcıyım» diyerek o anda uydurduğu bir şarkıyı söylemeye başlıyor. «Bu benim sanat hayatımda duyduğum ilk kıskançlık hissidir!» diyor Barış Manço.

  Aradan yıllar geçiyor. Yine Barış'ın kenarından köşesinden müzikle hiçbir ilgisi yoktur. Nihayet 14 yaşında Bill Haley'in bir filmini seyrettikten sonra müziğe aşık oluyor. Filmi seyredip eve döndüğü zaman annesine kendisine nefesli bir saz alması için yalvarıyor. «Ciğerlerin zayıf. Nefesli saz almam ama gitar alırım» diyor annesi. Ve dediğini yapıp ertesi gün Barış'a vaadettiği gitarı alıyor.

  - «Gitarı elime aldığım gün hemen bir melodi çıkardım. Ortaokula gidiyordum. Dersler liseye oranla nisbeten hafif olduğu için uzun süre gitar çalışmak fırsatını buldum. Annem gitarı iyice öğrenmem için bana ders aldırmak istedi. Fakat akorlar üzerinde çalışmak beni kısa zamanda sıktı. Dört dersten sonra ders almaktan vazgeçtim. Annem çaresiz bana nota dersini kendi vermeye başladı. Annemin derslerinde kadınsı bir yumuşaklık analık hissinden doğan bir başkalık vardı. Sonra bana güzel sesiyle şarkılar söylüyordu ki asıl ben buna bayılıyordum. Bazen hafta sonlarında sabahlara kadar annemle oturup müzik çalıştığımızı müzik sohbetleri yaptığımızı bilirim. Hala da yaparız ya. Neyse... Annemin bana bütün çalışmalarımda büyük bir katkısı olmuştur. Bana alaturka müziği en ince teferruatına kadar o öğretmiştir. Neyse uzatmayalım. Bizim annemle yaptığımız bu müzik çalışmaları kısa bir zaman sonra kardeşim İnci'yi kıskandırdı. İnci'ye hemen bir piyano alındı. Ama o maymun iştahlıydı bu yüzden piyano bana kaldı. Dünyalar benim olmuştu. Keyfime diyecek yoktu artık.»
  ( fotoğraf: 1959'un 3 Şubat günü Barış Manço bir akrabasının düğününde sahneye çıkmış şarkı söylüyor. Annesi Rikkat Uyanık kendisine eşlik ediyor...)

  Aradan iki yıl geçer. Barış Manço artık gitar çalmayı şarkı söylemeyi iyice öğrenmiştir. Okul arkadaşlarıyla birlikte «Barış Manço ve Kafadarlar» adında bir orkestra kurar. Orkestranın üyeleri arasında Timur Selçuk da vardır. Ama Timur klasik müziği rock'n roll'a tercih ettiği için orkestradan ayrılır. Barış o kış boyunca küçük konserlere çıkar. Bazı kulüplerde çalışır. Ertesi yıl orkestrasını yeni bir biçime sokar daha iddialı bir topluluk kurar. Yeni grubunun adı «Barış Manço ve Harmoniler»dir. Bir yıl içinde Barış Manço ve Harmoniler'in adı profesyonel orkestralar kadar büyür. 1961'de topluluk "Yılın En İyi Amatör Orkestrası seçilir. Aynı yıl Hürriyet Fotoğraf Ajansı'nın tertiplediği yarışmada Barış Manço «Dream Girl» adlı bestesiyle "En İyi Pop Müzik Bestecisi" olur.

  Barış Manço ve Harmoniler'in adı artık iyice yaygınlaşmıştır. 1962'de Barış ilk iki plağını doldurur: «Let's Twist Again» ve «Kızılcıklar Oldu mu». «Kızılcıklar Oldu mu» Rikkat Uyanık'ın folklordan yaptığı bir derlemedir. Barış bu şarkıyla bugünkü folk akımının ilk örneğini verir. Fakat plak daha piyasaya çıkmadan Barış liseyi bitirir ve öğrenimine devam etmek için Belçika'ya ağabeyinin yanına gider.
  (Barış Manço 1972'deki son haliyle...)

  - «Türkiye'den ayrılınca önce Belçika'ya gidip Belçika Kraliyet Akademisi'ne kaydımı yaptırdım. Sonra tuttum Paris'in yolunu. Paris'te beni açlık ve sefalet bekliyordu. Günlerce işsiz aç dolaştım Paris sokaklarında. Garsonluk yaptım benzin istasyonlarında çalıştım. Bu arada bir de şöhret mücadelem oldu bu şehirde. Beni şöhrete kavuşturacaklarına söz veren şahıslar kilo vermemi söylediler. Yemeyip içmeyip 20 kilo birden verdim. Bu biraz da parasızlıktan oldu ya neyse... Sonra 'Sen bu Fransızcanla şarkı söylemek değil ıslık bile çalamazsın' dediler inat olsun diye Fransızcamı ilerlettim.. Onları mahcup ettim. Tabii ben ettiğimi sanıyorum ama acaba ben bir daha akıllarına geldim mi o da başka mesele. Paris stüdyolarında 'Baby Sitter' adında bir plak yaptım. Yine o ilk yılımda Olympia'da genç sanatçılara ayrılan bir gecede iki şarkı söyledim.»

  Barış Manço 1965'e kadar Avrupa'dan dönmez. Ama Türkiye'de de unutulmaz. «Kızılcıklar Oldu mu» yurtta büyük ilgi uyandırmış ve Barış Manço yurtdışında olmasına rağmen Türkiye'nin ünlü sesleri arasına adını yazdırmıştır.

  1966 yazında Barış «Les Mistigris» adlı bir Fransız topluluğu kurup yaz tatilinde konserler vermek için Türkiye'ye gelir. Kulüplerde çalışır. Orkestrasıyla birlikte «Seher Vakti» adlı bir plak yapıp Belçika'ya döner. Bunu her yıl yaz tatillerinde Türkiye'ye geliş gidişler her yaz yapılan yeni plaklar izler.

  1969'da Barış Manço Kaygısızlar'la birleşir. Ve ilk Anadolu turnesini yapar. Aynı toplulukla doldurduğu »Ağlama Değmez Hayat» adlı plağı Barış Manço'nun sesini bütün Türkiye'ye duyurur. «Ağlama Değrıez Hayat»ı «Derule» ve «Kağızman» izler. Artık Barış Manço kendisini Türkiye'ye kabul ettirmiş bir şarkıcıdır. Birincilik için tek bir basamak kalmıştır. Ve bu basamak «Dağlar Dağlar»la olur. Her şeyiyle Barış'a ait olan bu parça 1971'in en sevilen şarkısı seçilir. Barış'a bir platin plak ondan da önemlisi milyonların sevgisini kazandırır.

  (Röportaj: Mine Baykara - Ses Dergisi - 8 Mart 1972)

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Barış Manço'nun Fotoğrafları


 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Çok güzel düzenlemişsin eline sağlık Bengisu.

  Bi adama uzun saç ve bıyık bu kadar mı yakışır?

  Benim en sevdiğim şarkısı cacıktır. Dinledikçe benim için yazmış olduğunu düşünürüm. :P

 5. #5
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Alıntı Leydihan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Çok güzel düzenlemişsin eline sağlık Bengisu.

  Bi adama uzun saç ve bıyık bu kadar mı yakışır?

  Benim en sevdiğim şarkısı cacıktır. Dinledikçe benim için yazmış olduğunu düşünürüm. :P
  BORKED  Senin için cacığı ekledim.

  BORKED  Ben de bunu severim.  BORKED  Barış Manço'nun 50 sevilen güzel parçası...
Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş