Linkin Park ABD'lilı rock grubudur. 1996'da Xero adıyla kurulduğundan beri 50 milyondan fazla albüm satmayı ve iki Grammy ödülü kazanmayı başarmıştır. Mtv ödülleri ile de ünlüdür.Ayrıca p2p programlardan korsan müzik davalarıda fazladır. İlk albümleri Hybrid Theory ile büyük bir başarı kaydetmişlerdir. Bu albüm dünyada 21.yüzyılın en fazla satan albümü olarak bilinir.2005 yılında Gold CD ile bu başarıları belgelenmiştir. İkinci albümleri Meteora ile ise bu ünlerini devam ettirdiler ve Billboard 200'de ilk sırayı 2003'te aldılar. Bu başarıları onların albüm turneleri ve dernek konserlerini de başlatıyordu. Linkin Park konser şovlarıyla da ünlü bir gruptur.

Meteora ve Hybrid Theory albümleri ile daha çok nu metal tarzını icra eden grup daha sonra 2007 yılında çıkardıkları Minutes to Midnight ile bu türden uzaklaşıp alternatif rock türünde çalışmalar vermeye başlamışlardır. Billboard 200 listesinde bu albümle yeniden ilk sırayı alarak piyasa sürülmesinin ilk haftasında bu listeye oturma başarısını göstermiştir.

Linkin Park kendi çıkardıkları bu albümlerin yanı sıra yaptıkları düetlerle de dikkat çekmişlerdir. Bunlardan en kayda değerleri Jay-Z ve Busta Rhymes ile yaptıkları düetlerdir. Bu düetlerin başlıcaları; Numb/Encore (jay-Z) We Made It (B.Rhymes) şarkılarıdır. Rock'n Coke kapsamında 19 Temmuz 2009'da Türkiye'de sahne almışlardır. İstanbul Park'ta gerçekleşen bu büyük konseri yaklaşık 50 bin kişi izlemiştir. Yeni albümleri A Thousand Suns ise 2010 yılında çıkmıştır.


Albümleri

 • Xero Sampler Tape (1994)
 • Hybrid Theory EP (1998)
 • Hybrid Theory (2000)
 • Reanimation (2002)
 • Meteora (2003)
 • Collision Course (2004)
 • Minutes to Midnight (2007)
 • Road To Revolution - Live At Milton Keynes (2008)
 • Twilight Soundtrack (Leave Out All The Rest)(2008)
 • Transformers O.S.T : New Divide (2009)
 • The Best Underground (TBU) (2007)
 • A Thousand Suns (2010)
Chester Bennington

Chester Bennington (d. 20 Mart 1976 Phoenix ABD) eski Grey Daze ve şimdiki Linkin Park solistidir.

Çocukluk ve Gençliği

Bennington 1976 yılında ABD'nin Arizona bölgesindeki Phoenix'te doğdu. Çocuklğundan beri müzik yapmaya ilgi duyan sanatçı 1980'li yılların sonunda annesi ve babası boşandılar ve eroin ile metamfetamin bağımlılığıyla da mücadele etti. Ayrıca bir fast food restoranında da çalıştı ve gençlik dönemini tüm bağımlılıklarından kurtularak tamamladı.Chester gençken evinin çevresinde şarkı söyler Depeche Mode’un 5. üyesi olduğu hayalini kurardı.Stone Temple Pilots’ın kariyerindeki etkisinin çok büyük olduğunu söyler. Onları ilk gördüğünde 14 yaşındaydı.Chester Phoenix Arizona’dandır. Şu anda Los Angeles’ta yaşamaktadır.Gençken başrolünü Robin Williams’ın oynadığı 'Popeye' (Temel Reis) filmini çok severdi. Filmin tamamındaki konuşmaları baştan sona ezberden tekrarlayabilirdi.Orta okuldayken bir embesil olduğunu söyler.Kendisinden 13 yaş büyük olan ağabeyinin sayesinde Loverboy Foreigner ve Rush gibi müzik gruplarından etkilendi. rock ortamına geçiş yapmadan önce 10 - 14 yaşları arasında hip hop tarzından hoşlanırdı (Sugarhill Gang ve Slick Rick gibi davranırdı).Chester’da etki yaratan ilk albüm Misfits’ti.Şu anda Talinda Bentley ile evlidir.

Hakkında Bilgiler

Chester'ın bugüne kadar olan kariyeri "One Step Closer" videosuna konu olmuştur.Chester 4. yıl dönümlerinde Samantha’ya 31.10.00 tarihinde Hollywood CA showundan seslendi (Görülmüş en muhteşem çiftti her ikisi de harika ve nazik).Gitarıyla asla ayrılmaz.Seyahat sırasında yanında yağ olmamasını hayal bile edemez.Tam bir iyi bira tüketicisidir.Chester’a bir fanından gelen en tuhaf istek kıyafetlerini istemesiydi.Yaptığı en riskli şey müzik grubuna katılmaktı.Bir kanunu değiştirebilseydi bu marihuananın yasallaştırılması konusunda olurdu.Bir müzisyen olmasaydı şu anda "standart Amerikan tarzını yaşayan standart bir Amerikalı olurdu".İki köpeği var: bir Avustralya çoban köpeği ve bir Rottweiler / Labrador kırması.Bir keresinde bir tepeden aşağı karda kayarken tuğla bir duvara kafadan girdi. 47 dikiş atıldı. Chester kıyafetleri için bir taşıma setine ihtiyaç duyan tek grup üyesi. Her türlü kıyafetine uyan ayakkabıları var; iç çamaşırları kıyafetleriyle uyumlu olmak zorunda; çorapları ise ayakkabıları ve pantolonuyla uyumlu olmak zorunda. Her şeyi kendine sorun eder.Chester havaalanlarında metal kaş piercingini bileziklerini vb. çıkarmak zorunda olduğundan bunların tümünü organize etmede kullandığı küçük bir çantası var. Bu takılar her zaman aynı yerinde durmalıdırChester Anne Rice 'Vampire Chronicles' serisini ve “muhteşem bir kitap” olarak adlandırdığı "Hannibal"i okuyor.Bir tur otobüsündeyken ikinci Tony Hawk skateboard oyunu olan 'Tony Hawk II'nin müptelası olmuş.Chester bir Arizona Cardinals futbol takımı fanı.Phoenix’te geçirilen iyi bir gecenin anlamı dans etmek için Perşembeleri Axis Radius veya Club Rio gibi bir yere gitmek ve 25 cent’lik fıçı biralardan içmek.Chester'ı ortaya koyan an kariyerinin başlarında show’u bitirmek için kendisinin ve bazı fanlarının üzerine kusmasıdır. Din konusunda “kendine has” düşünceleri vardır.

Mike Shinoda

Mike Shinoda (Michael Kenji Shinoda d. 11 Şubat 1977 Kaliforniya) Japon Amerikan müzisyen yapımcı ve şarkıcı. Linkin Park gurubunun kurucularındandır ve hâlâ gurubun üyelerindendir.

Hayatı

Gerçek İsmi: Micheal Kenji Shinoda Doğum Tarihi: 11 Şubat 1977 Doğum Yeri: Aguora Kaliforniya Bağlı Olduğu Grup: Linkin Park Gruptaki Görevi: MC vokalcisi keyboard gitar beatler ve samplelar. Ayrıca prodüksiyonlarda da etkin bir biçimde rol alıyor. Teknik Ekipman: Audio Technica telsiz mikrofon Ibanez ve PRS gitarlar Mesa Boogie ikili amfi Roland Keyboard modülleri Hakkında: Linkin Park'ın iki kurucu üyesinden biri olan Mike hayatının neresinde her anında müzikle ilgilenmiştir. Müzik hayatına ilk piyanoyla başlamıştır. Daha sonradan keyboard gitarlar ve rap müziklede ilgilenmeye başlamıştır.

Birkaç yıl süren klasik eğitim sonunda Mike kendi bestelerini ve sözlerini oluşturmaya başladı. Aguora lisesinde tanıştığı Brad ile Xero adlı grubun temellerini atan Mike bu sırada Karma adlı bir grupta bateri çalan Rob'a kendi gruplarında çalmayı teklif etti.
Liselerde müzik yapmaya başlayan bu üçlüye bu sırada DJ Joe Hahn ve Dave Farrell da katıldı. Grubun kurucu üyesi olan Mike arkadaşlarına ne tür müzik yapacakları hakkında bilgi verdi. Rock Hip-Hop ve Elektronik müziği harmanlayacaklar ve yeni bir müzik türüne imza atacaklardı Mike'ın etkilendiği gruplar arasında NIN Depeche Mode ve N.W.A. gibi gruplar yer alıyor. Mike grup dışında da grup içinde olduğu kadar aktif bir insan. Genç rapçilerin önünün açılması için birçok çabada bulunuyor.

Mike Shinoda Linkin Parkın Reanimation adlı albümlerinde de yapımcı olarak görev aldı. 2005 yılında solo albümü Fort Minor ile Believe Me Where'd You Go Petrified gibi başarılı şarkılara imza attı.

Hakkında

Amerikan anne ve Japon babanın çocuğu olan Mike müziğe ve müzik eğitimine küçük yaşlarda başladı. İlk çaldığı enstrüman piyanoydu. Birkaç yıl süren klasik eğitim sonunda Mike kendi bestelerini ve sözlerini oluşturmaya başladı. Aguora lisesinde tanıştığı Brad ile Xero adlı grubun temellerini atan Mike bu sırada Karma adlı bir grupta bateri çalan Rob'a kendi gruplarında çalmayı teklif etti. Liselerde müzik yapmaya başlayan bu üçlüye bu sırada DJ Joe Hahn ve Dave Farrell da katıldı. Grubun kurucu üyesi olan Mike arkadaşlarına ne tür müzik yapacakları hakkında bilgi verdi. Rock Hip-Hop ve Elektronik müziği harmanlayacaklar ve yeni bir müzik türüne imza atacaklardır.

Mike'ın etkilendiği gruplar arasında NIN Depeche Mode ve N.W.A. gibi gruplar yer alıyor. Mike grup dışında da grup içinde olduğu kadar aktif bir insan. Genç rapçilerin önünün açılması için birçok çabada bulunuyor. Mike Shinoda Linkin Parkın Reanimation adlı albümlerinde de yapımcı olarak görev aldı. 2005 yılında solo albümü Fort Minor ile Believe Me Where'd You Go Petrified gibi başarılı şarkılara imza attı.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]


Brad Delson

Brad Delson (d. 1 Aralık 1977) Linkin Park grubunun gitaristi.
Aguora Kaliforniya'da büyüdü ve Mike Shinoda ile arkadaşlıkları orada başladı. Birlikte Aguora Lisesi'nde okudular ve 1996'da mezun oldular. Aynı yıl Xero grubunu kurdular. Dostlukları devam eden Brad ve Mike öğrenimlerine ayrı üniversitelerde devam ettiler. Brad UCLA'da öğrenim görürken oda arkadaşı Dave "Phoenix" Farrell ile tanıştı. O zamanlar yerel bir grupta basçı olarak görev alan Phoenix'i yeni adı Hybrid Theory olan gruplarına davet etti. 2000 yılında grubun ismi Linkin Park olarak değiştirilince Brad de bu grubun baş gitaristi olarak görev almaya devam etti.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

Rob Bourdon


Robert Gregory Bourdon (d. 20 Ocak 1979 Calabasas) Linkin Park grubunun davulcusudur. Aynı zamanda grubun en genç üyesidir.

Linkin Park'a katılmadan önce garsonluk yapmıştır. Santa Monica Üniversitesi'nde muhasebe okumuştur. İlkokulda gittiği Aerosmith konserinde Joey Kramer ile tanıştıktan sonra davul çalmak istemiştir. Robert davul dışında piyano da çalmaktadır.

Teknik ekipmanı:Gretsch kit Gibraltar Donanım: Remo davul derisi Zildjian ziller Vater bagetler Rane amfi Alesis DM-5 Drum modülü Shure E-1 monitörleri D-Drum hidrolik pedal.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]


Joe Hahn

Joe Hahn (15 Mart 1977) Linkin Park Grubu'nda DJ yönetmen. Linkin Park'ın en yaratıcı üyelerinden biri olan Joe Hahn; çoğunlukla Mr. hahn olarak bilinir. Mr. hahn müziklerde yaptığı efektlerle ve kliplerin yönetmenliği ile yeteneğini sergilemiştir. Bu yüzden Linkin Park'ın metal müzik tarihinde pek önemi yoktur. Kliplerin tümünün yönetmenliğini bugüne dek o üstlenmişdir ve kliplerin başarısı ortadadır. Ayrıca albümlerin son ütücüsü de denebilir onun için. Her şarkı yayınlanmadan önce onun eliden geçmektedir. Mr. Hahn ın bu konulardaki yetenekleri Pasadena daki Sanat okulunda keşfedilmiştir. Burası onun Mike ve Brad ile tanışacağı yerdir. Ve evet.. Onlarla tanıştıktan sonra grubun temel direklerinden biri haline gelmiştir. O da Rob gibi Xero Hybrid Theory ve Linkin Park da hep görev almıştır. Mr. Hahn ın yönetmenlik konusundaki yetenekleri diğer sanatçılar tarafından da gözardı edilmedi ve Mr. Hahn Static-X Story of The Year gibi grupların bazı kliplerini de yönetti.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]


Dave Farrell

David Michel Farrell (1977-Massachusetts) Linkin Park grubunun bass gitaristi. Phoenix olarak bilinir.

David Micheal Farrell Plymouth'un Massachusetts eyaletinde 8 Şubat 1977'de doğdu. UCLA kolejinden mezun. Çaldığı enstrümanlar arasında gitar bas gitar keman var. Önceden çaldığı gruplar ise "The Snax" "Xero". Dinlediği gruplar arasında Weezer Beatles Deftones Roots Bob Marley Sarah McLaughlin Hughes & Wagner Harrod & Funck gibi isimler yer alıyor.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]


Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]