Sabah işe gitmekle yatakta nefis bir mis*kinlik fırsatından vazgeçmiş olursunuz. Kalkar kalkmaz hayat binbir seçeneği da*yar burnunuzun ucuna... "Ne giysem" telaşından öğle yemeğinde "Ne alırdınız" diye başucunuzda biten garsona "hangi kanal*daki filmi izlesem" kararsızlığından "bize oy verin" diye bağrışan partilere kadar herşey herkes her an sizi ısrarla bir tercihe zorlar.

Yastığınıza teslim olmuşsanız belki dışarda ışıl ışıl bir günden vazgeçmiş olursunuz. Bahar esintileri taşıyan bir elbise belki o gün yaşamınızı ışıldatabilecekken ağırbaşlı bir sadeliğe karar vermekle muh*temel bir tanışıklığı tepersiniz. Belki yemediğiniz musakka ısmarladığınız İzmir köf*teden daha lezzetlidir. Ya da öbür kanal*daki film o anki ruh halinize daha uygun*dur.

Ama yaşam vazgeçtiğiniz şeye ilişkin ipucu vermez. Geri dönüp o günü gökkuşağı desenli bir elbiseyle yeniden yaşama şansınız yoktur.

Bu seçim oyununda vazgeçtiğimiz şey seçtiğinizden daha değerliyse pişmanlık kaçınılmazdır.

Ama neyin değerli olduğunun kararı da yine size aittir.

Ve vazgeçtiğiniz şey bazen bir saray ba*zen şöhret sahnesinin parıltılı neonları da olsa çoğu zaman gözünüz hiç arkada kal*maz.

Çünkü duvarlarına sevdiğinizin kokusu sinmiş bir ev ya da sevdiğiniz kadınla pay*laşamadığınız bir saray sizin borsada kolay feda edilebilir değerlerdendir.

Hayata bir başka gözle bakmayı öğrendiyseniz bu seçimde kazandıklarını sananlara yalnızca acıyarak gülümsersiniz.

Herşeyin sıradanlaştığı bir dünyada ba*zen kaybetmek en doğru seçimdir.

...ve o dünyada en yerinde tercih; vazge*çiştir.


CaN DüNDaR