Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Meymune Binti Haris B. Hazn El Hilaliyye  Meymune Binti Haris B. Hazn El Hilaliyye


  Hicretten önce Müslüman olmuştur. Hz. Peygamber’in son evlendiği eşidir. Ahzâb Sûresi 50. Âyet’in onun Hz. Peygamberle evliliği üzerine indiği rivayet edilmiştir.

  Hz. Peygamber bu evlilikte Meymûne’nin mensup olduğu Arabistan’ın güçlü kabilelerinden Amir b. Sa’aa ile akrabalık bağı kurmayı amaçlamış söz konusu kabile bu evlilik sonrası Medine’ye gelip Müslüman olmuştur.

  Hz. Âişe onun için “Meymûne bizim en müttakimiz akrabalık bağını en fazla gözetenimizdi” demiştir.

  Meymûne 51 (671) yılında vefat etmiştir. Hz. Peygamber’den yetmiş altı hadîs rivayet etmiştir. Rivayetleri Kütüb-i Sitte’de yer almaktadır.


 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Yanlış düşünenler olmasın. Peygamber efendimiz Meymune annemizin ilk eşi vefat edip dul kaldığı için nikahına almıştır. Bu mübarek validemiz Tebuk harbinde yaralıları tedavi etmişti. Rivayet edilir ki İslam Tarihinde ilk defa muhariplere yardım etmek gayesiyle kadınlardan bir fırka meydana getiren hanım bu annemizdir.O çok hayır yapar zamanının çoğunu ibadet ederek geçirirdi. Allah-ü Teâlâ’nın emir ve yasaklarına da son derece dikkat ederdi. Hz. Aişe Annemiz O’nun hakkında şöyle buyurmuştur:
  “Meymune Bizim hepimizden fazla Allah-ü Teâlâ’dan (cc) korkan ve sıla-i rahmi yani yakın akrabaları gözeten bir hanım idi.”

  Hz. Meymune müminlerin sıkıntılarını kendine gaye edinerek çözüm bulmaya çalışırdı. Hatta bazen borç alır ve hayır işlerine harcardı. Bir ara çok borçlanmıştı. Bunu nasıl ödeyeceğini sordukları zaman dedi ki:

  - Rasulullah Efendimizden işittim. Buyurdu ki: “Kim iyi niyetle borçlanırsa Allah-ü Teâlâ (cc) O’nun borcunu öder.”

  Yine bir gün ashaptan bir kadın hastalığı sırasında adak adamış iyi olunca Beyt-ül Mukaddes'e gidip orada namaz kılayım demişti. Hakk Teâlâ kendisine şifa verince kadında adağını yerine getirmek için Hz. Meymune Annemizin yanına gelip izin istedi. Hz. Meymune Annemiz:

  "Mescid-i Nebevi'de kılınacak olan namazın sevabı diğer mescitler de kılınacak olan namazlardan bin kere fazladır. Sen git Mescid-i Nebevi'de namazını kıl." diyerek feraset ehli olduğunu da göstermiştir.

  O temiz ve kıymetli bir eş olarak yaşadı. O’ndan ancak fazilet ve Rasulü Kibriya Efendimizden rivayet ettiği yetmiş altıya yakın hadisi şerif kaldı.

  Rasulullah (sav) Refik-i Âlâ’ya kavuştuktan sonra derin bir üzüntüyle Allah-ü Teâlâ’nın takdirine rıza gösterdi. Hac mevsimi geldiğinde hacca gitmişti. Son zamanlarının yaklaştığını hissediyordu. Bu nedenle eceli gelirse Şerif’e defnedilmesini vasiyet etti. Hayatının düğününe dualarının kabulüne şahit olduğu yer ebedi kavuşma yeri oldu.

  Mü’minlerin annesi ve Hz. Peygamber (sav)’in sadık eşi Hz. Meymune Annemiz 671 yılında seksen yaşlarındayken nikâhının kıyıldığı Şerif mevkiinde (gelin olduğu yerde) ruhunu teslim etti. Cenaze namazını yeğeni Hz. Abdullah bin Abbas kıldırdı. Mekanı cennet olsun.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş