Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Question Rüya görürken bedeninize neler oluyor

  Rüya görürken bedeninize neler oluyor

  Siz rüya görürken beyniniz hayal gücünüz durmuyor ve uykuya daldığınızda gözleriniz hariç tüm kas hareketleriniz duruyor.

  Aslında bütün olay beyin sapı denilen yerde başlıyor. Vücudunuzu uyku moduna sokuyor ve REM uykusuna daldığınızda tüm kas hareketlerini durduruyor. Gözleriniz hariç her yeriniz geçici olarak paralize oluyor.
  (Bu iyi bir şey aksi halde düşlerinizi fiziksel olarak canlandırıyor olurdunuz.)
  Bu sırada beyin sapındaki sinir hücreleri tesadüfi şekilde birbiriyle bağlantıya geçebiliyor. Bazı uzmanlar bu işaretleri anlamlandırmaya çalışırken rüyaların oluştuğuna inanıyor.
  Frontal korteks yani beynin ön tarafındaki bilişsel görevi yerine getire bölüm devre dışı kalıyor. Mantık muhakeme ve yargı olmaksızın uzay ve zamanın normal kuralları geçerliliğini yitirmiş oluyor. Bu nedenle bir dakika önce hiç almadığınız bir dersin sınavında ter dökerken bir dakika sonra göklerde uçabiliyorsunuz.
  Beynin iki bölümü birbirine bağlanıyor

  Rüyalar beyindeki iki önemli bölümü hafızanın beşiği hipokampüs ile duyguların kilit oyuncusu amigdalayı birbirine bağlıyor. Rüyanızda gerçek olaylar (saçma veya çarpıtılmış halde olsa da) görmenizin ve bunların sizde korku ya da mutluluk gibi hisler yaratmasının sebebi bu.
  Gözlerinle göreceğin bir şey olmamasına rağmen beynin görüntüleri yorumlama merkezi olan görsel korteksin faaliyetini sürdürüyor. Bu da bütün olayları zihninde görmenizi sağlıyor.
  Rüyaların çoğu REM uykusu sırasında görülüyor

  Nadiren de olsa REM uykusu dışında gördüğün rüyalar da olabilir ama bunlar genellikle biraz daha farklı oluyor. Daha olağan ve “ancak rüyada görülür” türünden biraz uzak olur. (Örneğin piyango kazanmak yerine araba sürmek gibi sıradan eylemler.)
  Bütün rüyalarınızı hatırlasaydınız ne olurdu

  Gecede bir ya da iki saatini REM uykusunda geçirmesine rağmen; birçok insan rüyalarını hatırlamaz. Uzmanlar tam olarak nedenini bilmese de başa çıkma mekanizmasına işaret ediyor: Eğer her şeyi hatırlasaydınız zihniniz gerçek hayatla rüyaları ayırt etmekte zorluk yaşardı.
  Aslına bakarsanız araştırmacılar başınızdan geçen olayları neden rüyanızda gördüğünüz konusunda ikiye ayrılmış durumda: Bu tamamen tesadüfi mi yoksa rüyalar birtakım duyguların çıkış yolu mu?
  Rüya görmek hayatınızdaki karmaşık duygu ağlarını çözmenize ya da olayları bilinçaltına kaydetmenize yardım ediyor.
  Belki de rüyaların daha basit bir anlamı var: Uyanma saatiniz yaklaştıkça rüyalarınız sıkılaştığına göre sanal dünyanız seni gerçeğe hazırlamaya çalışıyor olabilir.
  Women's Health

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  İnsan rüya esnasında ruhu geziyormuş. Ölümü de buna benzetiyorlar.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş