Eğe (törpü)
Bir cismi eğe ile törpülemek mala ıslah etmeye ve dünyalıktan fazla olanı atarak gönül huzuruna ermeye Eğe görmek iş ve düşüncede yararlı olanı ortaya çıkaran gayret ehli kimseye delalet eder. (Ayrıca Bakınız; Törpü.)
Rüyada görülen yege dildir. Yege ihtiyaçlari gidermeye kalem ilmini bilenler için de güzel ibadet etmeye delalet eder. Ege yardimciya ve ayaga kalkmis köleye delalet eder. Ege dünür ve nikaha da delalet eder. Rüyada bir seyi egeledigini gören kimse nikahlanir. Çünkü egelemek cinsi münasebet yapmaya benzer.
Rüyada ege görmek kolayliga yorumlanir. Ibni Sirin'e göre; rüyada elinde bir ege oldugunu görmek zor durumlarda kalacagina; ege ile demiri egeledigini görmek islerinin zorlasacagina isarettir. Kalin ege kötü bir söze ince ege ise gü-zel bir söze delalet eder. Egesinin kirildigini görmek islerinin zor-lasacagina isarettir. Cabir'ül-Magribi'ye göre; rüyasinda evinin esyasindan bir demiri veya bakiri egeledigini görmek evinin islerinin düzelecegine çan çingirak zil gibi bir esyayi onarmak için egeledigini gör-mek düsmanliga delalet eder. Bir baska rivayete görede: Rüyada görülen ege dildir.Ege ihtiyaçlari gidermeye ve ibadet etmeye isarettir. Ege yardimciya da isarettir. Ege dünür ve nikaha da isarettir. Rüyada bir seyi egeledigini gören kimse nikahlanir.