Deri
Her cins deri hayır ve menfaattır. Eti yenen hayvanların derisi helal kazanca etinin yenmesi haram olan hayvanın derisi şüpheli ve haram kazanca Deve derisi mirastan ele geçecek mala Bir hayvanın derisini yüzdüğünü görmek insanların işlerini yoluna kooymaya doğru hareket etmeye ve düzenli yaşamaya Hayven derisi bazen ev edinmeye delalet eder. (İnsan teni için Bakınız; Cilt.)
Deri ile ilgili bir rüya görmek hem iş hem aşk hayatında başar kazanacaksınız demektir.Sorumluluktur. Yapılması gereken ama pek fazla zevk vermeyen iştir.
Rüyada hangi cinsten olursa olsun deri görmek ha-yir ve menfaat ile yorumlanir. Danyal aleyhisselama göre: insan derisi görmek ziynete ve yalana delalet eder. ibni Sirin'e göre: rü-yada her hangi bir deriyi görmek berekettir. Derisinin siyah ve mavi oldugunu görmek kederdir. Derisinin sari oldugunu görmek hastaliktir. Yesil oldugunu görenin dini kuvvetlenir. Ayaginin derisinin siyah oldugunu görenin isi çabuk görülür ve dilegi yerine gelir. Kirmanî'ye göre: Her hangi bir hayvan derisi görmek mal ve menfaat ile tabir olunur. Görülen deri yenilir bir hayvanin derisi ise helal mal degilse haram malla yorumlanir. Bazilarina göre: rüyada deri görmek süs baskanlik örtü elbi-se ile tabir olunur. Rüyasinda derisinin kalin oldugunu görmek üç sekilde yorumlanir: Halkin alay etmesi önemsememek ömrün uzunlugu. Rüyada deve derisi görmek mirastan mala; eti yenilen hayvan derisi helal mala; eti yenmeyen hayvan derisi haram mala; derisi-nin yüzüldügünü görmek eline mal geçecegine isarettir. Rüyada deri yüzdügünü görmek önemli isler yapmaya ve halk arasinda iyi taninmaya isaretti Bir baska rivayete görede: Rüyada deri görmek zinet bereket kuvvet geçim ve hayat ile tabir edilir. Bazi tabirciler hayvan derileri onlara sahip olanlar için evdir demislerdir. tbni Sirin demistir ki rüyada herhangi bir deri görmek birisinin ayibim örtmeye ve berekete isaret eder. Kirmani demistir ki herhangi bir hayvan derisi görmek mal menfaat ve fayda ile açiklanir. Yenilir hayvan derisi ise helal maldir. Yenilmez hayvan derisi ise haram maldir.
Deri veya derici dükkanı görmek hem iş hem aşk hayatında başarılı olacağınız anlamına gelir.