Despot yöneticiye işi pişkinliğe vuran hırsıza tembelliğe hilekar insana delalet eder. Baykuş onu gören kimse için hayasız kadına kötü söze delalet eder.
Rüyada öten bir baykuş görmek çevrenizden bazı kişilerin sizi çekemediği ve hakkınızda kötü konuştuğunu belirtir. Eğer baykuş ötmüyorsa veya canlı değilse işinizde başarıyı belirtir.
Baykuş sesi duymak yakında bir ölü haberi alacağınızı ya da uzakta yaşayan bir tanıdığınızdan kötü haber alacağınızı anlatır. Rüyada öten bir baykuş görmek bazı insanların sizi kıskandığını ve arkanızdan kötü konuştuğunu belirtir. Eğer baykuş ötmüyorsa veya canlı değilse işinizde başarı elde edeceksiniz demektir. Ağaçta duran bir baykuş düşman sahibi olduğunuz anlamındadır.
Baykuş sesi duymak yakında bir ölü haberi alacağınızın işaretidir. Bu rüya uzakta yaşayan bir tanıdığınızdan kötü bir haber alacağınız anlamına da gelir.
Rüyada baykuş görmek kötü haber uğursuzluk dert ve kederdir. Baykuş evin yanında veya tepesinde ise evle ilgili bir felaketi haber verir. Baykuş ayrıca kötü göz ve nazar değmesine işaret eder.
Rüyada öten bir baykus görmek sizi çekeme-yen meslek arkadaslarinizin sizi kötülemeye çalistiklarina yo-rumlanir. Bir yerde süs olarak kullanilan ve içi doldurulmus bir baykus görmek gerek oturdugunuz yerde gerek isyerinizde çok daha parlak bir gelecege aday oldugunuzu gösterir. Bir rivayete göre; baykus hirsiz inatçi ugursuz bir adam olarak yorumlanir. Eti de böyle bir adamin mali ile yavrusu da öy-le bir evlat ile tabir edilir. Her ne sekil ve suretle olursa olsun rü-yada baykus görmek tutmak veya almak hayirli degildir. Bir baska rivayete görede: Rüyada baykus görmek zalim bir devlet adamina isaret eder. Baykus iste olan tembellige korkunun gitmesine isaret eder. Disi baykus kendisinde hayir olmayan hain ve hilekar bir insandir. Disi bir baykusun evine düstügünü gören kimseye bir ölüm haberi gelir. Baykus kapi aralarinda gezen ve haram mal kazanan hirsizlara isaret eder. Baykus ayriliga vahsete mamur yerlerin harab olmasina ve kötü söz söylemeye isaret eder. Bazi tabirciler rüyada baykus görmek onu gören kimse için ahlaksiz bir kadina isaret eder demislerdir.
Baykuş sesi duymak yakında bir ölü haberi alacağınızı ya da uzakta yaşayan bir tanıdığınızdan kötü haber alacağınız anlamına gelir. Ağaçta duran bir baykuş düşmanlarınız olduğuna işaret eder.
Rüyada baykuşun bağırdığını görmek ölüme baykuş öldürmek bir tehlike atlatabileceğine dikkat etmek gerektiğine düşmanları yenmeye baykuşu evinde görmek evde birisinin hastalanacağına ve zor iyleşeceğine Dişi baykuş düşmana işarettir.