Bu kelime genel anlamda olduğu için Kıyamet Sırat Mizan Cennet ve Cehennem maddelerine bakınız.
Rüyada ahirete gitmek uzun ve yararlı bir yolculuğu belirtir. Ahirette bulunmak tüm çabalarının karşılığını alacağını büyük bir iyilik ve mutluluğa kavuşulacağını belirtir. Ahiretten kovulmak mal mülk bazen de can kaybına işarettir.
Rüyada ahrete gitmek uzun ve faydalı bir yolculuğu belirtir. Ahrette bulunmak emeklerinin karşılığını alacağını büyük bir iyilik ve mutluluğa kavuşulacağını belirtir. Ahretten kovulmak mal bazen de can kaybına işarettir. Kendini ahrette görmek dileklerinizin gerçekleşmesi uğruna harcadığınız gayretlere rağmen bunların ancak bir kısmını elde edeceğinize işarettir .Ahrette kovulmak mal kaybına ve sefalete işarettir. Ahreti seyretmek ailece mutlu bir yaşam sürmeye yorumlanır.
Rüyada ahrette bulundugunu ve günahlarindan dolayi hesap verdigini görmek ecelinin yaklastigina tövbe etmesi gerektigine delalet eder.
Rüyada ahireti görmek ailece iyi bir hayat sürüleceğine ahirette bulunmak büyük bir iyiliğe kavuşulacağına ahiretten kovulmak mal kaybına ve sefalete düşüleceğine işarettir.