Az rastlanılan diğer rüya türleriİyileştirici rüyalar rüya görenin sağlığı ile ilgili mesajlar vermeye yönelik rüyalardır. Bir çok rüya uzmanı bu rüyalardan potansiyel sağlık problemlerinden kaçınmak ve hasta olduğumuz zaman iyileşmek için faydalanabileceğimize inanmaktadır. Vücudumuz da rüyalar aracılığı ile bizimle iletişim kurabilir ve fiziki belirtiler ortaya çıkmadan bile önce vücudumuzla ilgili birşeylerin pek de yolunda olmadığına dair bize mesaj verebilir. Bu türden rüyalar görenlerin doktor ya da diş hekimine gitmesi gerektiğine dair bir mesaj olarak algılanabilir.

Gelecekten haber veren ve Vahiy niteliğindeki rüyalar

bu rüya grubunun iki grup halinde birbirinden tamamen ayırarak incelemekte fayda var.

Birinci grup psişik (psychic) olarak da bilinen ve bayağı çok sayıda örnekleri olduğu ileri sürülen önceden bilme ve haber alma şeklinde gerçekleştiği iddia edilen ya da öyle gözüken rüyalardır. Bu rüyalara ilişkin mantıklı bir teori bilinçaltımızın küçük parçaları ve ipuçlarını birleştirerek bazı sonuçlara ulaşmada uyanıkken beynimizin olduğundan daha başarılı olması ve uyanıkken gözden kaçırdığımız yada dikkate almadığımız bazı detayların uykudayken bilinçaltı tarafından gözden kaçırılmaması şeklindedir. Diğer bir deyişle bilinçaltımız aynı ipuçlarını ve bilgileri bilincimizden daha iyi birleştirerek yaklaşmakta olan olayları daha önce kavramakta ya da sezmektedir.

İkinci grup ise gerçekten gelecekten haber veren ve Allah tarafından sadece peygamberlerine özel olarak bir mesaj vasıtası olarak kullanılan rüyalardır ki bu rüyaların örnekleri Kur'an-ı Kerimde ve hadislerde bulunmaktadır. Bu rüyalar ile ilgili daha geniş bilgi Kur'anda Rüya bölümünde bulunabilir.

Bu rüyaların son peygamber Hz. Muhammet (s.a.v)'dan sonra herhangi bir insan tarafından görülmesi ya da müşahade edilmesi söz konusu olamaz. Rüyalar aracılığı ile Allah'tan ya da tanrıdan mesaj aldığını iddia eden insanların rüyaları kesinlikle bu bağlamda değerlendirilemez ve bu grupta gösterilemez.

Yol gösterici rüyalar

Yol gösterici rüyalar gerçek hayatta karşılaştığınız problemleri çözme de veya karar vermenizde size yardımcı olurlar.

Bu tür rüyaların örnekleri arasında bir oyunda geçemediği bölümü nasıl geçmesi gerektiğini gören bir oyun düşkününden tutun da yazdığı bir bilgisayar programının neden hata verdiğini ve hatanın nerede olduğunu gören bir programcıya kadar çok sayıda rüya vardır.

Görkemli Rüyalar

Destansı ya da Kozmik rüyalar olarak da adlandırılan bu rüya türü son derece geniş kapsamlı o kadar güçlü ve etkileyicidir ki bu rüyaları gözardı gelmek neredeyse imkansızdır. Hatta bu tür rüyaların detayları sanki dün gece görmüşsünüz gibi yıllarca hatta bazen ömür boyu aklınızda kalır. Bu rüyalar olağan üstü güzelliklere ve bir çok şekilsel simgelere sahiptirler. Bu tür bir rüyadan uyandığınızda kendiniz ya da dünya hakkında çok önemli ve şaşırtıcı bir keşif yaptığınız hissine kapılırsınız. Hayatınızı değiştiren bir deneyim hissi verir.