Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Yogada Dikkat Edilecek Hususlar

  Yoga Yolunda Dikkat Edilecek Hususlar


  Yoga yolunda ilerlemenin belirtileri sağlık fiziksel hafiflik hissi metanet temizlik hoş ses olumlu beden kokusu zihnin dengeli sakin ve huzurlu olması ihtiraslardan arınma ve alçak gönüllülüktür.

  Birey kendini ve bütün eylemlerini Evrensel Ruha adayarak ve Ona sığınarak evrensel Karma yasasının köleliğinden kurtulmakta ve Civana Mukta yani 'özgür ruh' olmaktadır. Civana kelimesi Sanskritçe 'bedenlenmiş ruh' Mukta ise 'özgür' demektir. Böylece Civana Mukta ifadesi 'maddi bedende olmasına rağmen ruh düzeyinde yaşayan kişi' anlamına gelmektedir. Civana Mukta ruh olduğunu hiçbir zaman unutmamakta ve Yoga yolundan sapmamaktadır.

  Yoga yolunda uygulama çok önemlidir. Tohum sıkılmalıdır ki içindeki yağ ortaya çıksın. Odun ısıtılmalıdır ki içindeki ateş tutuşup yüze çıksın. Tıpkı bunun gibi Yoga da düzenli uygulanmalıdır ki bireyin içindeki ruhi ateş ortaya çıksın. Genç yaşlı ihtiyar hatta hasta halsiz ve sakat biri Yoga tekniklerini devamlı uygularsa mükemmelliye ulaşabilir.

  Devamlı ve düzenli uygulama başarının sırrıdır. Yoga teknikleri düzenli yapılırsa insan bedenle zihnin uyumunu fiziksel duygusal zihinsel sinirsel ve ruhsal gelişimini iç barışını ve huzurunu sağlar. Bu yolda çaba göstermek ve vazgeçmemek çok önemlidir. Çaba göstermeyen kişiye hiç kimse yardım edemez. Tembel birinin yükselmesi için en yetkin üstat bile hiçbir şey yapamaz.

  Yoga yolunda sabırlı olmak çok önemlidir. Aceleci birinin Yoga yolunda ilerlemesi imkansızdır. Yoga dikkatle ve yavaş yavaş uygulanmalıdır. Birey Yoga tekniklerini doğru yolla orijinal şekilde uygularsa ilk çabasında bile olumlu sonuçlar almaktadır.

  Başlangıçta uygulama mükemmel olmayacak; bu doğaldır. Zaman içinde yaptıklarınız mükemmelleşecektir. Her gün daha iyi bir şekilde yapacaksınız. Mükemmellik kendiliğinden gelecektir. Sabır ve dikkat Yoga yolundaki yükselişin sırrıdır.

  Bazı kişiler der ki Yoga yolunda insan her şeyden vazgeçmelidir. Bu yanlış bir söylentidir. Yogi dünyadan ve dünya nimetlerinden vazgeçmemektedir. Yogi olumsuz şeylerden insanoğlunun gelişmesini engelleyen ve sağlığını mahveden şeylerden vazgeçmektedir. Yogi eylemden vazgeçmemektedir. Yogi insanlara zararlı faaliyetlerden vazgeçerek toplumun gelişmesi için çalışmaktadır.

  Yoga rahatsız zihni sakinleştiren ve enerjiyi yapıcı olumlu faydalı ve yaratıcı kanallara yönlendiren evrensel gelişim sistemidir. Güçlü nehrin barajlar ve kanallar vasıtasıyla doğru yolla işe yarar hale getirilişi gibi zihin Yoga teknikleriyle doğru yolla kontrol edildiğinde huzur hazinesi oluşturmakta ve insan yükselişi için bol enerji üretmektedir.

  İnsanoğlunun doğasına göre farklı yükseliş Marga'ları mevcuttur. Marga sözcüğü Sanskritce 'yol' demektir. Böylece insanların yetenek ve eğilimlerine göre farklı yükseliş yolları verilmiştir.

  İnsanoğlunun yükselmesi ve evrim etmesi için dört temel yol mevcuttur:

  1. Karma Marga

  2. Bhakti Marga
  3. Jnana Marga
  4. Yoga Marga

  1. Faal ve hareketli insan için Karma Marga yani 'eylem yolu' tavsiye edilmiştir. Bu yolda insan işini ve görevini en iyi şekilde yaparak yükselebilir. Bu yol işini ve görevini ön planda tutan insanlar içindir.

  2. Hassas içli ve heyecanlı insan için Bhakti Marga yani 'sevgi yolu' tavsiye edilmiştir. Bu yolda insan bağlılığını ve sevgisini Evrensel Ruha yönlendirerek yükselebilir. Bu yol duygusal inanç ve dinsel törenlere yatkın olan insanlar içindir.

  3. Akıllı insan için Jnana Marga yani 'bilgi yolu' tavsiye edilmiştir. Bu yolda insan bilgi toplayarak analiz ederek ve araştırma yaparak yükselebilir. Bu yol bilim ve zihinsel spekülasyonlara yatkın olan insanlar içindir.

  4. Çalışkan yüksek zekalı ve düşünceli insan için Yoga Marga yani 'bütünleşme yolu' tevsiye edilmiştir. Bu yolda insan bedenini zihnini ve ruhunu tam bir uyum haline getirerek ve hayatın bütün alanlarını mükemmel kontrol altına alarak yükselmektedir. Bu yol yaşamı sorgulayan insan hayatının anlamını ve amacını bilmek isteyen evreni araştıran evrim etmeye can atan ve tüm sorulara cevaplar arayan insanlar içindir.

  Başka yollarda yanlış hislere ve bilgilere kapılarak birey yolundan sapabilir; Yoga yolunda ise birey er geç mükemmelliğe ulaşmaktadır.

  Yoga sözcüğü çok kapsamlı ve bu sözcüğün birçok manası olduğu için zaman içinde bazı felsefeciler Yoga sözcüğünü 'yol' anlamında kullanmaya başlamışlar. Bundan başka Veda edebiyatında Karma-Yogena (eylemle bağlanma işlemi) ve Jnana-Yogena (bilgiyle bağlanma işlemi) gibi terimler kullandığı için felsefeciler Karma Marga Bhakti Marga ve Jnana Marga terimleri yerine "karma yoga" "bhakti yoga" ve "jnana yoga" terimlerini kullanmaya başlamışlar.

  O zaman "karma yoga" 'eylem yolu' "bhakti yoga" 'sevgi yolu' ve "jnana yoga" 'bilgi yolu' anlamında kullanmaktaydı. Daha sonra yalnızca eylem sevgi ve bilgi yükseliş için yeterli olmadığı için bu yollarda Orijinal Yoga Sisteminden alınmış teknikler uygulanmaya başlatılmıştır. Böylece zamanla birçok kişi "karma yoga" "bhakti yoga" ve "jnana yoga" terimlerinin farklı Yoga türleri olduğuna inanmış ve kitaplarda da bu şekilde anlatmıştır.

  Son zamanlarda bu yanlış kavramı kullanarak birçok kişi sözde "yoga" türlerini piyasaya sürmektedir. Her tür amatör kişi Orijinal Yoga Sisteminden yararlanarak bu sistemden bir çeşit teknik alarak aldıkları tekniklere kafalarından bir şeyler ekleyerek ve bunlara farklı isimler takarak yeni "yoga" türünü geliştirdiklerini söylemektedir.

  Böylece sözde "yoga" türlerinin sayısı artmaktadır. En tehlikelisi de şudur ki bu amatör kişiler temel Yoga tekniklerine kafalarından uydurduğu zararlı yöntemler eklemiş ve Yoga'yı tanınmaz hale getirmiştir. Herkes zekasını kullanarak bu tür uydurma sözde "yoga" türlerinden kaçınmalıdır. Eğer kendinize zarar vermek istemiyorsanız o zaman bu tür sözde "yoga" ve "meditasyon" yöntemlerine başvurmayınız.

  Yoga her tür insanın ihtiyaçlarını karşılayabilen bir evrensel sistemdir. Yoga öyle bir sistemdir ki insana bütün yönlerde gelişim işlemini tamamlaması için yardım etmektedir. İnsan amacına göre Yoga sisteminin herhangi bir basamağındaki tekniklerden yararlanabilir ama böyle bir çalışma orijinal sisteme uymalıdır.

  İnsan Yoga tekniklerini orijinal şekilde Yoga sisteminin sekiz basamağında ilerlemiş tecrübeli Üstattan öğrenmelidir. O zaman birey eğitimini tamamlamasa ve hatta Yoga çalışmalarına yalnızca kısa bir süre katılsa bile sarf edilen çaba boşa gitmeyecek ve birey Yoga tekniklerinin faydasını uzun süre hissedecektir.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Ben de yapıyorum ağrılara çok iyi geliyor.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş