Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Kadınların stresi eşlerinin kan basıncını yükseltiyor

  Kadınların stresi eşlerinin kan basıncını yükseltiyor

  Amerika’da yapılan bir araştırmada stresli kadınların orta yaş üstü eşlerinin kan basınçlarını yükselttiği ortaya çıktı.

  Daha önce yapılan araştırmalarda stres ve kötü ilişkilerin kan basıncını yükselttiği keşfedilmiş olsa da bunun çiftlere bireysel olarak nasıl yansıdığı hakkında çok fazla ayrıntı ortaya konmamıştı.
  Yapılan son çalışmada araştırmacılar 1.350 çifti önce 2006 sonra 2010 yılında tekrar gözlemledi. Her bireyin ilişkinin tatmin veya stres seviyesindeki iniş çıkışlara göre kan basıncının nasıl değişiklik gösterdiğine yoğunlaştılar.
  Stresli eşler kocalarının kan basıncını yükseltiyor

  Ann Arbor Michigan Üniversitesi Sosyal Araştırmalar Enstitüsü'nde bir bilim adamı olan ve araştırmayı yöneten Kira Birditt “Yoğun stres altında olduğunu belirten kadınların kocalarının kan basıncı yükseliyor ve ilişki ile ilgili daha negatif hissediyorlar. Buna ek olarak çiftin sadece bir üyesi tarafından yaşanan olumsuz evlilik kalitesi kan basıncını etkilemiyor ama her iki taraf da olumsuz evlilik kalitesi yaşadığını belirttiğinde ikisinin de kan basıncı yükseliyor” diye ekliyor Birditt.
  Ulusal Sağlık Enstitüleri’ne göre Amerika’da yaklaşık her 3 yetişkinden biri yüksek kan basıncına sahip. Birditt önderliğindeki araştırmacılar ülke çapında 1953 ve öncesi doğumlu 22.000 insan üzerine yoğunlaşarak çiftlerin hem tek tek hem de birlikteyken ilişkilerini değerlendirmesini sağlıyor.
  2006’da her 3 erkekten birinin ve kadınların yüzde 26’sının yüksek kan basıncından muzdarip olduğu belirleniyor. 2010 yılında bu oran erkeklerde yüzde 37 ve kadınlarda yüzde 30’a yükseliyor.
  Kadınlar eşlerinin stresinden etkilenmiyor

  Stresli erkekler eşleri daha az stresli olduklarını belirttikleri zamanlarda daha düşük kan basıncına sahipken kadınlar için eşlerinin stres seviyesi kan basınçları için bir etken olmuyor.
  Galveston Texas Tıp Şubesi Üniversitesi Koruyucu Hekimlik ve Halk Sağlığı Profesörü Kristen Peek strese maruz kalan negatif evlilik ve ilişkilerin kötü fizyolojik sonuçlarla bağlantılı olduğunu belirterek “Belirli bir yaş üzerindeki erkekler bakım konusunda eşlerine bağımlı olma eğilimindeler. Bu elbette geçmişte daha baskın olan geleneksel rollerle alakalı. Ve bekledikleri bu bakım çeşitli sebeplerle karşılanmadığında zihinsel ve fiziksel sağlıklarını yitiriyorlar" diyor.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Oh canımıza depsin. (:


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş