Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Kötü hissettiren 9 hatalı düşünce tarzı

  Kötü hissettiren 9 hatalı düşünce tarzı

  Günlük hayatınızdaki bazı düşünce tarzları hedefler ve idealler kendinizi kötü hissetmenize neden olur. İşte o düşünce tarzları...

  İnsan bünyesi fizik olarak güçlü hissetmesi gerektiği gibi zihin olarak da güçlü davranmak ve o şekilde hissetmek zorundadır. Manevi yönden sizleri güçlü kılan tüm özellikleriniz aslında kafanızda bitiyor ve sizler de bunu bildiğiniz için daha iyi hissetmek istiyorsunuz. Özellikle mental anlamdaki güçlülük iş hayatınıza da meslek yaşamınıza da sosyal aktivitelerinize de ilişkilerinize de yansıyor.
  Bazen farkında olmadan mental olarak sizi kötü etkileyen yanlış düşünce tarzlarının etkisinde kalıyorsunuz. Bu yanlış durumları düzelterek zihninizi çok daha özgür ve güçlü kılabilirsiniz.
  İşte mental açıdan güçlü olmanızı engelleyen size kendinizi kötü hissettiren düşünce tarzları...
  Ya hep ya hiç düşünce tarzı

  En tehlikeli durumlardan birisi ya hep ya hiç olarak olayları yorumlama şekli… Hayat her zaman siyah ve beyaz değildir. Dolayısıyla olaylar bütünü ile iyi ya da bütünü ile kötü değildir. Bazen griyi fark etmek gerekir orta yolu bularak daha iyi hissetmeniz mümkün olacak!
  Genellemeler

  Bu genellemenin de olduğu gibi bütün genellemeler yanlıştır! Aslında burada anlatılmak istenen bir konuda bir defasında tökezlediğinizde kafanızda bu konuda kötü olduğunuza dair ön yargıların oluşmasının yanlış olduğudur. Örneğin bir sektörde kötü bir deneyim elde ettiyseniz beyniniz hemen bu sektörde sizin daha yeteneksiz ve daha başarısız olacağını düşünür. Buna izin vermeyin kesinlikle genellemeyin!
  Realist olmamak

  Çoğu zaman yapılan zihni hataların en önemlilerinden birisi de realist olmayan düşünce tarzlarıdır. 10 işten 9’u güzel ve 1’i kötü ise yalnızca kötüye odaklanmak yanlıştır. O nedenle bütünü görmek ve olayları eğrisiyle doğrusuyla değerlendirmek gerekir.
  Akıl okumak

  Aslında kimsenin aklından geçenleri bilemeyiz ancak maalesef ki niyet okuruz. Çünkü beynimiz buna yatkındır. Örneğin herhangi bir kimsenin hakkımızda ne düşündüğünü bilemeyiz; ancak olumlu ya da olumsuz bir şekilde ne düşündüğünü tahmin etmeye çalışırız ve bu durum bizi fazlası ile yorar. Sakın ola emin olmadığınız düşüncelere dalmayın; akıl okumayın!
  Kötümserlik

  Aramızda mutlaka felaket tellallığı yapan arkadaşlarımız vardır. Kimi zaman bunu biz de yaparız. Aslında gerçekte o kadar da kötü olmayan durumları bütünüyle çok kötüymüş gibi düşünüp boşu boşuna yıpranırız. Bu kadar kötümser olmak mental güçlülüğü imkânsız kılar!
  Duygusal seçimler

  Herkes hayatının önemli noktalarında birtakım kararlar alır. Meslek hayatında yapılan iş değişiklikleri ve benzeri uygulamalar da bunlara dâhil. Rasyonel olmamak duygular ile mantık aramak kesinlikle manevi açıdan sizi zorlar.
  Etiketleme / Kategorize etme

  İnsanları belli özellikleri nedeniyle etiketlemek bir başka deyişle kategorize etmek bütünüyle yanlış ve bizim açımızdan da beynimizi gereksiz yere yıpratıcı bir durum. Yapmayın insanları sınıflandırmayın.
  Kişiselleştirme

  Olayları yorumlarken bir anda mevzuyu kişiselleştirmek mental açıdan zayıf bireyler yaratır. Çünkü yaşananların kişiselleştirilmesi ve buna göre kararlar alınması sağlıklı bir süreci getirmeyecektir. Aynı zamanda kişiyi de gereksiz yere yoracaktır. Kişiselleştirerek düşünmek ve yorum yapmak yaşananlar karşısında bizleri de iyi etkilemeyecektir.
  Gerçekçi olmayan idealler

  Beynimiz birtakım hedefleri ve idealleri hafızasında taze olarak tutar ve buradan bize güç verir. Ancak kurulan hayal ya da gerçekleştirilmesi gereken ideal gerçekçi bir yapıya ait değilse bu durum mental olarak bizi sarsacak ve eylemlerimizi desteksiz bırakacaktır.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Fazla hırs ve inatçı olmak düşünce tarzı değil ama düşünceleri etkiliyor gerçekten. Doğru karar veremiyor insan.

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Olmayacak hayaller peşine düşmek.. Ömrümü yedi diyebilirim. (:


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş