Asana'lar sağlık güzellik güç dayanıklılık hafiflik aydınlık sinirsel dinginlik ve mutluluk vermektedir. Asana uygulamasının meyvesi spiritüel uyanış bilinçlenme ve tüm ikiliklerden özgürlüktür.

Başlangıçta Asana'lar yavaş yavaş vücudu zorlamadan yapılmalıdır. Asana'ların doğru ve düzenli yapılmasının yararları şunlardır:

1. Belkemiği esnekliği artmaktadır
2. Eklemler hareketlenmekte ve esnemektedir
3. Kaslar kuvvetlenmekte gevşemekte canlanmakta ve bol bol oksijenli kan almaktadır
4. İç organların ve bezlerin fonksiyonları düzene girmektedir
5. Lenfatik sistem ve metabolizma canlanmaktadır
6. Bağışıklık sistemi güçlenmektedir
7. Dolaşım ve kan basıncı normal ve dengeli hale gelmektedir
8. Sinir sistemi sakinleşmekte ve kuvvetlenmektedir
9. Doku taze ve canlı olmaktadır
10. Sindirim sistemi sağlıklı kılınmaktadır
11. Boşaltım sistemi canlanmaktadır
12. Üreme sistemi dengeye girmektedir
13. Solunum sistemi güçlenmektedir
14. Tüm beden canlanmakta ve güçlenmektedir
15. Tüm organlar uyumlu bir şekilde çalışmaktadır

Asana olarak adlandırılan duruşlar omurgayı çeşitli biçimlerde çalıştırarak esnetmekte yumuşatmakta ve sağlıklı yapmaktadır. Merkezi sinir sistemi oksijenli kanla beslenmekte ve güçlenmektedir. Vücut çalışmaları eklemleri esnetmekte kasları güçlendirmekte ve uzatmakta iç organları uyarmakta ve canlandırmaktadır. Bloke olmuş enerjiyi serbest bırakmakta beden enerjik ve canlı olmaktadır. Tüm beden organlar ve kaslar besleyici maddeler oksijenli kan ve biyoenerjiyle yıkanmaktadır. Her bir hücre arınmakta yenilenmekte ve canlanmaktadır. Solunum sinir kardiyovasküler dolaşım sindirim ve boşaltım sistemleri daha sağlıklı olmakta ve verimli çalışmaktadır. Beyinsel fonksiyonlar düzene girmekte zihin keskinleşmekte stres atılarak yorgunluk giderilmektedir. (Detaylı bilgi için bakınız Yoga: Asana'lar - Duruşlar kitabı)

Yoga duruşları kan ve lenf dolaşımını geliştirmekte ve daha iyi bir hale getirmektedir. Baş aşağı duruşlar beyne ve akciğerlere daha fazla kan gitmesini sağlar. Neticede bu organlar oksijenli kanla yıkanarak canlanmakta ve arınmakta beyin hücrelerinde birikmiş toksinler atılmakta ve beyin fonksiyonları gelişmektedir. Bacaklar birikmiş kirli kandan kurtulmakta ve dinlenmektedir. Yerçekiminin etkisi tersine çevirildiği için kalp beyine kan pompalama görevinden özgür kalmakta ve rahatlamaktadır. Sempatik sinir sistemi uyarıldığı için beden gevşemekte ve uyku kalitesi yükselmektedir. Ruh hali ve yaşama bakış açısı olumlu bir şekilde değişmektedir.

Bükülme hareketlerini içeren duruşlar bedene doğal bir masaj yaparak kasları ve iç organları canlandırmakta kan dolaşımını artırmakta besin maddelerinin taşınmasını hızlandırmakta toksinlerin dışarı atılmasını sağlamaktadır. Omurga bel kalça ve kasıkla ilgili sorunlar giderilmektedir. Toksinler atılmakta ve vücut temizlenmektedir.

Öne doğru eğilme hareketlerini içeren duruşlar karın bölgesindeki iç organlara baskı uygulayarak hareketlendirmekte ve arındırmaktadır. Sindirim ve boşaltım sistemleri uyarılarak daha verimli çalışmaya başlamaktadır. Vücudun arka kasları ve eklemleri esneklik kazanmakta böbrekler ve böbreküstü bezleri rahatlamakta yorgunluk atılmakta idrar sistemi daha verimli çalışmakta ve enerji tazelenmektedir. Zihin dinginleşmekte ve farkındalık artmaktadır. İnsan kendi içine yönelmekte duygular yatışmakta heyecan ve endişe azalmaktadır.

Arkaya doğru eğilme hareketlerini içeren duruşlar akciğerleri genişletir kalbi güçlendirir akciğerlere alınan hava miktarını artırır ve dolaşımı hızlandırır. Omurga vücudun ön kasları ve eklemleri esnemektedir. Böbreklere ve böbreküstü bezlerine baskı uygulanmakta bu organlar uyarılmakta ve sağlıklı kılınmaktadır. İnsan dışa yönelmekte zindeleşip neşelenmekte üzüntü ve keder gibi içte saklanan duygular serbest bırakılmaktadır.

Belirli duruşlar kalp ve damar sağlığına çok yararlıdır. Yoga duruşları kalbi aerobik pedal çevirme ya da koşma gibi yormaz. Kalp uyumlu bir şekilde uyarılmakta canlanmakta ve yenilenmektedir.

Yoga duruşları yerçekiminin etkisini azaltarak kasların ve organların yaşlanmasını ve sarkmasını frenlemektedir. Yoga felsefesine göre: "Esnek omurga genç beden demektir." Yoga duruşları sayesinde omurga esnek güçlü ve sağlıklı kalmaktadır. Bedensel denge ve koordinasyon gelişmekte beden duruşu düzelmekte ve bedensel hareketlerin farkındalığı artmaktadır.

Duruşların doğru ve düzenli uygulanması sayesinde kaslar esnemekte güçlenmekte ve daha kolay uyum sağlamaktadır solunum ve dolaşım sistemi daha verimli çalışmakta kemikler güçlenmekte insülin duyarlılığı ve boşaltım işlevi düzene girmekte bağışıklık sistemi ve stresle olumlu şekilde başa çıkma yeteneği gelişmekte sağlıklı lipit ve kolesterol metabolizması oluşmakta mevcut kronik rahatsızlıklar giderilmektedir.

Yoga duruşları forma girmek ve formda kalmak için etkili bir araçtır. Eklemler esneklik kazanmakta uzun ve yağ içermeyen kaslar gelişmektedir. Kas gücü esneklik eklemlerin hareket alanı dayanma yetisi ve dayanıklılık artmaktadır. Beden yeni hareket biçimleri öğrenmektedir.

Belirli Yoga duruşları erkeklerin prostat sorununun çözülmesine yardımcı olur. Prostat ve lenf bezleri sağlık kazanır lenf sistemi gelişir lenf sıvısının dolaşımı ve atık maddelerin dışarı atılması artar. Sert ve sıkışık kaslar gevşer uzar ve esneklik kazanır.

Belirli duruşlar kadınlarda adet öncesi menopoz öncesi ve menopoz dönemi belirtilerini ortadan kaldırmaktadır. Üreme organları sağlık kazanmakta ve rahatsızlıklar giderilmektedir. Karın bölgesindeki gerginlik ve şişkinlik sırt ağrıları yorgunluk kramp ve aşırı kanama azalmaktadır. Menopoz öncesi ve menopoz dönemi yaşanan yorgunluk uykusuzluk değişken ruh hali sıcak basması beden yağlarının düzensiz dağılımı ve düzensiz adet görme azalmaktadır.

Asana teknikleri günlük yaşamdaki bedensel duruşu da düzeltmektedir. Birey vücut duruşunun daha fazla farkına varmakta ve günlük yaşamında duruşunu düzeltmektedir. Daha iyi bir fiziksel denge ve duruşa kavuşmaktadır. Doğru bedensel duruş birçok rahatsızlıkları gidermekte ve önlemektedir.

Yanlış duruş alışkanlığı boyun baş ve omuz ağrılarına neden olmaktadır çünkü boynun doğal kavisi bozulmuştur. Yuvarlak omuzlar ve çökük göğüs kafesi akciğerlerin tam çalışmasını engellemektedir. Yetersiz solunum moral bozukluğuna keyifsizliğe ve bıkkınlığa neden olmaktadır. Çökmüş bel öne doğru yatan leğen kemiği ve sırtın alt kısmındaki kısalmış ve gergin kaslar sırt ağrılarına neden olmaktadır. Asana teknikleri sayesinde kazanılan doğru bedensel duruş tüm bu rahatsızlıkları gidermektedir.

Doğru bedensel duruş sayesinde iskeletteki bütün kemikler baştan ayaklara kadar düzgün bir şekilde sıralanmaktadır. Uyluk kemikleri leğene doğru biçimde oturduğunda iki kalça aynı hizada durmakta dengeli bir kuyruksokumu kemiği oluşmakta ve omurga düzgün bir pozisyon almaktadır. Kuyruksokumunun omurgayı desteklediği için dengeli olması omurganın sağlığı açısından yaşamsal önem taşımaktadır.

Bozuk bedensel duruş kuyruksokumunun işlevsel bozukluğuna sebep olmakta ve kronik sırt ağrılarıyla sonuçlanmaktadır. Yoga duruşları sayesinde kuyruksokumu ve leğen omurgaya gerekli desteği sağlamakta dengeli bir omurga oluşmakta gövde gerekli desteğe sahip olmakta ve her yönde rahatlıkla eğilmektedir. Kemikler yerli yerine oturmakta eklemler kemiklere doğru biçimde bağlanmakta kaslar dengeli çalışarak koordinasyonu sağlamakta ve organlar doğru yerde bulunduğu için görevlerini en iyi şekilde yapmaktadır.

Yoga duruşları aracılığıyla gelişen doğru ve dengeli bir bedensel duruş fiziksel zihinsel duygusal ve ruhsal dengeyi de sağlamaktadır. Baş boyun sırt ve bel ağrıları ve bu yüzden çekilen konsantrasyon ve düşünme güçlüğü sinirlilik gerginlik ve öfke giderilmektedir.

Çeşitli bilimsel araştırmalara göre Yoga duruşlarının doğru ve düzenli uygulanması kemik yoğunluğunu korumakta ve artırmakta osteoporozu ve kemiklerin kolayca kırılmasını engellemektedir.

Yoga duruşları bedeni canlandırmakta uyarmakta güçlendirmekte ve kan dolaşımını geliştirmektedir. Pelvis bölgesindeki organlar güçlenmekte cinsel organları destekleyen kaslar perine kasları ve pelvis tabanı esneklik kazanmaktadır. Bu organlar ve kaslar taze kan oksijen ve besin maddeleriyle dolmaktadır. Böylece tensel duyarlık uyumluluk ve cinsel yaşam kalitesi artmaktadır.

Yoga teknikleri sayesinde astım artrit kalp rahatsızlığı obezite osteoporoz madde bağımlılığı depresyon migren sinüs sorunları gibi kronik rahatsızlıklar hafiflemekte ve zaman içinde giderilmektedir. Kanser hastalığına çok iyi gelmektedir. Hastalığın yol açtığı stres ve uygulanan tıbbi tedavinin yan etkileriyle baş etmeye yardım etmektedir. Multipl skleroz hastalığının tedavisinde de son derece yararlı sonuçlar vermektedir.