Tibet Yogası ve beş ayin teknikleri günümüzün en yaygın ve bilinen yoga teknikleri arasında yer almasına karşın bir dönem dini bir ayin olarak ele alınmıştı oysa ki işin özü bu degildi.. Neyse ki günümüzde bu ön yargı yok edildi ve Tibet yogası yerini kazandı..

Tibet Yogasının Bazı Faydaları

-Fiziksel olarak yenilenmek
-Huzurlu Uyku
-Güne Dinç Bir şekilde başlangıç
-Bel Fıtıgı dahil birçok eklem ve romatizma rahatsızlıklarına karşı olumlayıcı
-Zinde bir Hafıza Yapısı
-Kilo Dengeleme
-Fiziksel Güç Arttırımı
-Göz Rahatsızlıklarında Düzelmeler

Hareketlere Geçiş

Tibet yogasına başlarken dikkat edilmesi gerekenlerin başında hareket sayılarıdır.. Eger herhangibir fiziksel problem içinde degilseniz formda iseniz hareket tekrarlarını 3 kez uygulamasınız ancak normlar dışında kilo sorununuz var ise sağlık açısından kötü bir dönemde iseniz hareketlere tek periyotlar halinde başlamalısınız yada en uygunuz doktorunuza danışmalısınız.. İleri ki dönemlerde hareket sayılarını arttırabilirsiniz ancak 21 den fazla yapmayın bu çakralarınızı negatif olarak etkileyecektir.

Hareketler

1. HareketKollar omuz hizasından sağ ve sola doğru dik şekilde açılır. Başınız hafifçe dönene kadar saat yönünde kollarınız açık dönün. Dönüş sayıları hafifce 1'den 21'e kadar çoğaltılır.
Nefes Kontrolü: Dönüşlerinizi yaparken karnınızdan derin bir şekilde nefes alıp verin.
Faydaları: Dolaşımı geliştirerek varisli damarlar osteoporoz ve bas ağrılarına iyi gelir.

2.HareketSırtüstü yere uzanarak kollarınızı avuç içleri yere bakacak biçimde iki yana uzatın. Çeneyi göğsünüze gömecek şekilde başınızı yerden kaldırın. Bunu yaparken bacaklarınızı dizlerinizi kırmadan dümdüz yukarı kaldırın. Hatta mümkünse başınıza doğru çekin. Bu arada dizleri kırmamalısınız. Sonra yine ağır ağır dizlerinizi kırmadan bacaklarınızı ve başınızı yere doğru indirin. Kaslarınızı gevşettikten sonra yeniden harekete başlayın.

Nefes Kontrolü: Başınızı ve bacaklarınızı kaldırırken derince nefes alın indirirken verin.
Faydaları: Tiroit bezi böbreküstü bezleri böbrekler sindirim organları ve prostat ile rahmi de içine alacak şekilde cinsel organlar ve bezler üzerinde onarıcı bir etkisi var. Arterit osteoporoz düzensiz regller menopoz semptomları sindirim ve bağırsak sorunları sırt ağrısı bacak ve boyunlardaki sertliğe iyi geliyor.

3.HareketBedeniniz dik duracak şekilde dizlerinizin üzerine oturun. Ellerinizi baldır kaslarınızın üzerine yerleştirin. Çeneniz göğsünüze değecek şekilde başınızı ve boynunuzu öne doğru sarkıtın. Ardından bel kemiğinizi mümkün olduğunca geriye doğru yaylandıracak şekilde başınızı ve boynunuzu geriye doğru sarkıtın. Bu egzersiz boyunca ayaklarınız yere dik ayakparmakları nız kıvrık durmalı. Geriye doğru yaylandıkça el ve kollarınızla baldırlarınızdan güç alacaksınız. Mümkün olduğunca geriye doğru yaylandıktan sonra bedeninizi doğrultun ve harekete baştan başlayın.

Nefes Kontrolü Omurganızı yaylandırırken karnınızdan derin bir nefes alıp doğrulurken nefesinizi verin.

Faydaları: İkinci gibi üçüncü de tiroit bezlerini böbreküstü bezleri böbrekleri sindirim sistemi organlarını ve prostat ile rahmi de içine alarak cinsel organları gençleştiriyor. Menopoza girmiş ve düzensiz veya tembel regl dönemleri geçirme eğilimindeki kadınlar için özellikle iyi.

4.HareketAyaklarınız arasında biraz mesafe bırakıp bacaklarınızı dümdüz öne uzatarak yere oturun. Gövdesiniz dik dururken ellerinizi avuçiçleriniz yere bakacak şekilde kalçalarınızın iki yanına koyun. Çeneniz göğsünüze değecek şekilde başınızı öne doğru sarkıtın ardından başınızı mümkün olduğunca geriye doğru sarkıtırken kollarınızdan kuvvet alarak kalçalarınızı havaya kaldırın. Gövdeniz havada kollarınız dimdik dizleriniz 90 derece kırılmış dururken bedeninizdeki tüm kasların kasıldığını hissedin. Başlangıçtaki oturur pozisyona dönerken kaslarınızı da gevşetin. Tekrarlamadan önce biraz dinlenin.

Nefes Kontrolü Gövdenizi kaldırırken derin bir nefes alın kaslarınızı sıkarken nefesinizi tutun yere inerken nefesinizi bırakın.

Faydaları: Tiroit bezi sindirim sistemi prostat ile rahmi de içine alacak şekilde cinsel organları ve bezleri dolaşım ve lenfatik akış üzerinde canlılık veren bir etkisi var. Karın bölgesini uylukları kolları ve omuzları güçlendirir. eğer sinüs tıkanıklığınız varsa bu hareketin burun deliklerinizi açtığını da fark edebilirsiniz.

5.HareketYüzükoyun yere uzanın. Hareket boyunca yere koyduğunuz ellerinizden ve ayak parmaklarınızdan güç alacaksınız. Gövdeniz bir sarkma pozisyonu alacak şekilde kollarınız yere dik dururken omurganızı öne doğru yaylandırarak başlayın. Bir yandan da başınızı mümkün olduğunca geriye doğru sarkıtın. Ardından ayaklarınızı yere tam basarak kalçanızı yukarıya doğru çekin bedeniniz ters bir V şeklinde dururken çenenizi de göğsünüze doğru çekin. Sonra tekrar kalçanızı yere doğru sarkıtıp sırtınızı yaylandırın.

Nefes Kontrolü: Bedeninizi yukarı doğru çekerken derin bir nefes alın aşağı inerken nefesinizi bırakın.

Faydaları: bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkisi olan dolaşım ve lenfatik akışın geliştirilmesine yardımcı olur. Derin soluk alıp vermeyi enerji ve canlılığı uyarır. Diğer hareketlerde olduğu gibi özellikle menopoz ve düzensiz regl dönemleri semptomlarını hafifletiyor.