Otohipnoz -Ağrı ve Acılar için

Ağrılı ve sancılı şikayetler için alternatif yöntemlerden kendi kendine hipnoz ile kurtulmak için yöntemdir.


1. Gözlerinizi kapatın ve kendinizi huzurlu bir hipnoz durumuna sokun.

2. Rahatsızlığınızın seviyesini inceleyin ve 0'dan 10' kadar sayıların olduğu bir göstergede derecelendirin; burada 10 numara şimdiye kadar yaşamış olduğunuz en şiddetli ağrıyan yer temsil etmektedir. Şu andaki rahatsızlığınızı gösteren numaramla basın.

3. Ağrınızı bir tünel şeklinde düşünün. Tünele girdiğinizde ağrının nasıl hafifçe arttığım fark edin. Bunun bir göstergenin hareketinde yansımasını izleyin.

4. Ağrınızı arttırma gücünüz olduğu gibi onu azaltabilirsiniz de. Tünel içinde yürürken uzakta bir ışık noktasını fark edin. Attığınız her adım sizi bu ışık noktasına yaklaştırıyor ve rahatlığınızı arttırıyor ve rahatsızlık göstergen izdeki numaraların uygun bir hızda düşmesini sağlıyor Göstergenin üstünde gördüğünüz sayı hissettiğiniz rahatsızlığın seviyesi olabilir.

5. Tünelin sonundaki ışık çemberinin ona yaklaştıkça daha büyük ve daha parlak olmasını sağlayın. Bu suretle gittikçe daha fazla rahatladığınızı fark edin.

6. Bu tünelin ne kadar uzun veya ne kadar kısa olduğuna siz karar verebilirsiniz. Bu ağrınızla uğraşırken rahatsızlık seviyenizin yüksekliğine bağlıdır.

7. Rahatsızlık göstergesi sizin için kabul edilebilir bir seviyeye düştüğünde (belki de 2 veya 3 numara) kendinizi daha rahat hissederek zihninizdeki tünelden dışarı çıkabilirsiniz.

8. Gözlerinizi açmadan önce sizin için uygun olan bir yolla bu olumlu duyguları güçlendirmek için biraz zaman geçirin.