Zihnin vücudumuz üzerinde çok büyük etkileri vardır.

1-Zihni duygularla birlikte etkileyen olaylar vücudumuzda kronik . rahatsızlıklar hastalıklar veya ağrı yaratabilirler.

2-Çaresizlik üzüntü duygusal gerginlik suçluluk duygusu gibi kuvvetli hisler bağışıklık sistemimizi baskılayabilir.

3-Zihinsel ve fiziksel stress hormonlar ve endokrin sistemi yoluyla psikosomatik hastalıklar meydana getirebilirler.

Sağlığımızı etkileyen ana faktörler aşağıda listelenmiştir.

Stress
Bellek
Duygular
Olumsuz şartlanmalar
İnançlar

Herhangi bir fiziksel rahatsızlığın ya da ağrının arkasında çoğunlukla yukarıda belirtilen sebepler vardır. Hipnoz seansı bu sebeplerin bilinçaltından ortaya çıkartılmasında yardımcı olur. Bazen bilinçli zihnimizle düşünerek bulamayacağımız bazı olumsuz şartlanmalar bilinçaltımızda hipnoz seansı ile ortaya çıkar. Böyle bir seans sırasında hipnoz uzmanı ile kişi arasında önceden konuşulup kararlaştırılmış olan olumlu telkinler uzman tarafından kişiye verilir. Bu telkinler her zaman fiziksel saglik zihin/beden/ruh dengesinin sağlanması stress ve rahatsızlıklardan kurtulma yönünde olacaktir.

Bazen bilinçaltımızda belirli fiziksel rahatsızlıklarla olumsuz anıları birbiriyle özdeşleştirerek tutarız. Örneğin bahar mevsiminde çok şiddetli bir bronşit geçirmişsek ve bu bahar mevsimi ile özdeşleşerek bilinçaltımızda kalmışsa her baharda öksürmeye ya da daha çabuk üşütüp hastalanmaya meyletmemize sebep olur. Hipnoz bu tarz şartlanmaları da temizleyerek ruh/beden dengesinin sağlanmasına yardımcı olur.

Ağrı kesmek yine hipnoz tekniklerinin etkili olduğu bir alandır. Fakat herhangi bir ağrı varsa hipnoz yöntemini kullanmadan önce mutlaka bir doktora giderek tıbbi araştırma ve teşhis
yapılmalıdır. Doktorun tedavi tavsiyesine harfiyen uyulmalı ve hala ağrı varsa hipnoz yöntemi kullanılmalıdır. Örneğin kanser gibi ciddi rahatsızlıklarda doktor tedavisi sürdürülse bile ağrı kaçınılmazdır. Böyle durumlarda hipnoz seansları ağrıyı hafifletebilir.

Hipnoz seanslarında sujeye hastalıklara karşı direnci kuvvetlendirmek amacıyla zaman içerisinde yolculuk yaptırılabilir. Örneğin hastalığın başlamasından önceki dönemlere yolculuk yapılarak hafızada kayıtlı olan tam sağlıklı olma hissine ulaşılır ve bu his büyütülerek şimdiki zamana getirilir. Ve sujenin sağlıklı olma durumu tüm vücuduna hatırlatılır.