Bağlarınızı Kesin

Size engel olan bir durumdan kurtulmak bağımlılıklarınızı azaltmak için “Bağlarınızı Kesmek” çok etkili bir tekniktir.

Bu tekniği çalışmanıza engel olan her şey üzerinde kullanabilirsiniz. Örneğin; TV bilgisayar telefon gibi teknolojik engellerle bağlarınızı kesebilirsiniz. Ya da size hiç faydası dokunmayan sizi sürekli olumsuz etkileyip motivasyonunuzu zayıflatan ama kıramadığınız için hayatınıza dahil ettiğiniz arkadaşınızla da bağlarınızı kesebilirsiniz.

Bu sayede onların yaşamınızdan çıkarma cesaretine sahip olacaksınız.

Bu aşamda bağlarınızı keseceğiniz kişi ile hiçbir olumlu duygunuzun olmamasına dikkat edin çünkü çok güçlü bir teknik olduğundan yaşamınızdan çıkarmak istemediğiniz veya çıkaramadığınız (aile fertleri gibi) bir insanla bağlarınızı kesmek ilişkilerinizi zedeleyecektir.

Bu tekniği kullanırken siz gözlerinizi kapattığınızda basamakları uygulamanızı sağlaması için bir arkadaşınızdan yada ailenizdem yardım alın. (Kimse yoksa okuyup sesinizi kaydedebilirsiniz)

1)Gözlerinizi kapatın ve rahatlayın

2)Bağlarınızı kesmek istediğiniz kişiyi veya nesneyi karşınızda görün.

3)Bunu düşündüğünüzde vücudunuzun herhangi bir yerinde bir his (sempton) oluşacak.

Semptomlar duygunun vücuttaki yeridir. Sizi üzen bir olayı düşündüğünüzde vücudunuzda çeşitli değişimler yaşamışsınızdır. Kalp atışlarınız hızlanmış boğazınız düğümlenmiş olabilir. Ya da bir yeriniz uyuşmuş midenize kramp girmiş olabilir. Semptomlar çeşit çeşittir ve hem kişiden kişiye hem de olaydan olaya değişirler. Semptom; bu kişi yada nesneyi düşündüğünüzde vücudunuzun herhangi bir yerinde bir ağrı sızı sıcaklık soğukluk uyuşma kramp kaşıntı gibi bir çok şey olarak ortaya çıkabilir.

4)Bu semptoma 1 ile 10 arasında bir değer verin.
Semptomun yerini ve şeklini belirledikten sonra ona 1 ile 10 arasında bir değer vermeniz gerekiyor. Konuyu düşündüğünüzde aklınıza gelen ilk rakam bilinçaltınızın o semptoma verdiği değerdir. Semptomlar NLP tekniklerini uygularken sizin ölçüm aletlerinizdir.

Onların azaldığını yada geçtiğini ölçerek tekniğin sonuçlarını değerlendirebilirsiniz. Eğer semptomun yerini bulamıyorsanız o kişiyi ya da nesnenin size verdiği zarara 1 ile 10 arası bir değer vererek de uygulayabilirsiniz.

5)Sizin vücudunuzdan çıkan bir bağ o nesne yada kişinin vücudunun neresiyle bağlantı kuruyor tespit edin.
Bilinçaltımız tüm verileri ve duyguları kaydederken bunu somut biçimde yapar. Yani en soyut kavramın bile bilinçaltımızdas somut bir karşılığı vardır. Bu yüzden yaşantınızda var olan her kişi canlılar ve cansız nesneler arasındaki duygusal ve soyut bağların bilinçaltınızda somut birer temsili vardır. Örneğin bu kişi ile sizin aranızdaki bağ; ip ışık boru sicim ya da benzeri bir şey olabilir.

TV ile aranızda da yine böyle somut temsili olan bağlar vardır.

Siz gözünüzü kapatıp bağınızı kesmek istediğiniz kişi yada nesneyi karşınızda hayal ettiğinizde sizin vücudunuzun bir ya da daha fazla yerinden çıkan bağların (bu bağlar herhangi bir şeye benzeyebilir) karşıdaki nesne veya kişinin bir yada birkaç yerine bağlandığını göreceksiniz.

6)Bu bağlar neye benziyor? Somutlaştırın.

7)Bu bağın hangi duyguları temsil ettiğini belirleyin.
8)Bu bağı neyle kesmeniz gerekiyorsa onunla kesin. (makasbıçakyakmak…)

Bağı kesme aşamasında bağın niteliğine bağlı olarak onu ortadan kaldırabileceğiniz milyonlarca alternatif bilinçaltınızda yatmakta. Işın şeklinde bir bağı ayna ile farklı yönlere yansıttığınızı ip şeklinde bir bağı makasla kestiğinizi yada yaktınızı hayal ederek kesebilirsiniz.
Bu tamamen sizin bilinçaltınıza kalmış. O mutlaka bir çözüm bulacaktır.

Uygulamayı bitirdikten sonra tekrar semptomu ölçün. Hala var ise ona yeni bir verin ve tekniği semptom tamamen geçinceye kadar uygulayın.

Ayrıca bağlarınızı kestiğiniz nesne yada kişi ile aranızda zamanla öncekinden zayıf da olsa yeni bağlar oluşabilir. Bu yüzden her gün gözlerinizi kapatıp bir bağ oluşup oluşmadığını kontrol edin. Olmuşsa eğer tekniği tekrar uygulayın ve zaman kaybetmeden bağlardan kurtulun.

9)Semptomu ölçün. Azaldığını yada ortadan kalktığını fark edin.

10)Gözlerinizi açın ve rahatlayın.

Süper Hafıza 5000 (Kırmızı Kitap)’den alıntıdır.

ALINTIDIR.