Beyinden yayılan elektrik sinyalleri kafatasına bağlanan alıcılarla ölçülebiliyor. Elektroensefalogram (EEG) denen bir aletle ölçülen bu sinyallere "beyin dalgaları" deniliyor. Esas olarak 4 tür beyin dalgası var. Bunlar alfa delta teta ve beta ilk bulunan beyin dalgasına Yunan alfabesinin ilk harfi olan alfa deniyor. Bu dalgalar bir voltun milyonda biri kadar düşük bir voltaja sahip. Saniyede 10 kez salınan alfa dalgaları bir görülüyor bir kayboluyor yani sürekli mevcut değiller. Örneğin derin uykuda ya da aşırı heyecan durumlarında bu dalga neredeyse hiç yok.

Alfa dalgaları (8-12 Hz) Sessiz öğrenme hali. Genellikle insanın rahat olduğu çok fazla efor sarf etmediği durumlarda görülüyor.

Delta dalgaları (05-3 Hz) Derin uyku hali. Uykunun derin evresinde ortaya çıkıyor. En fazla saniyede 4 kez dalgalanan delta dalgaları en yavaş titreşen dalgalar.

Teta dalgaları (4- Hz) Uykuya geçerken ya da uykunun ilk evrelerinde görülüyorlar. Bunlar biraz daha hızlı; saniyede 4-7 kez salınıyorlar.

Beta dalgaları (13-25 Hz) Uyanık düşünme hali.Çok stresli durumlarda kafamızı toplayamadığımız ve dikkatimizi veremediğimiz zamanlarda ortaya çıkıyor. Saniyede 13-40 kez salınan beta dalgaları alfa ve teta dalgalarından daha hızlı.

Her bir dalga türü bilinç durumunun bir aşamasıyla bağlantılı. Bu dalgalar arasında eşgüdümlü bir geçiş sağlanamazsa çeşitli sorunlar ortaya çıkıyor. Örneğin gerektiği zamanda delta ve teta dalgaları oluşmazsa kişide uykusuzluk sorunu bağlıyor. Arabanın viteslerine benzetilecek olursa delta birinci teta ikinci alfa üçüncü ve beta dördüncü vites. Arabayı kullanırken nasıl her vitesin ayrı önemi varsa her dalganın da kendine göre bir önemi var. Bu viteslerin geçişinin oldukça yumuşak olması gerekirken durum her zaman böyle değil. Örneğin bir pazartesi sabahı uykumuzun en derin yerinde delta dalgaları üretmekte olan beynimiz alarmın çalmasıyla bir anda stresli bir güne başladığımızı hatırlayıp beta dalgaları üretmeye başlıyor. Bir fincan kahve sonrasındaysa alfa ve teta dalgalarını iyice baskılayıp beta dalgalarına kendimizi alıştırmaya çalışıyoruz. Beynin zıt dalgalara ani geçişi insanda stres oluşturabiliyor.

Alfa dalgaları günlük performansımızı artıran beyni stresten koruyan dalgalar. Bu nedenle bu dalganın baskılanması insanda gerilim yani stres oluşturuyor. Günlük hayatımızdaki performansımızı geliştirmek için delta dalgalarının artırılması gerekiyor. insanın kendisini rahatlatarak stresten uzak kalması bu dalgaları artırıp performansımızı yükseltiyor. Alfa hafızanın konsantre olması ve stressiz öğrenme sırasında yayılan beyin dalgasıdır. Araştırmalar göstermiştir ki bazı tür müzikler dinlenerek alfa dalgasına girilebilir bu da öğrenme veriminizi artırır.

Denizin kuşların ormanın rüzgarın sesini dinleyip rahatlayabileceğiniz harika bir proğram NATURA Sound therapy program. Su Yağmur tabiat sesleri gibi doğal seslerden oluşan dinlendirici ve onarıcı özelliğe sahip olan bu programın kullanımı oldukça basit olup küçük görüntü desteği ile görsel olarakda etkin.

Link1:

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

Link2:
Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]


Seriallerin birtanesini başlangıçta seçip yazın(yapıştırın) trial kalksın.Selam ve muhabettle...

Serial:

URKL-W3K8-O2L5-L2N8

URKL-N2G2-K5M3-S1R6

URKL-I7I2-M8J2-P4V6

URKL-F9J3-F7D8-W4X6

URKL-J3K2-J8Q6-G3Z8

Alıntı.