Bilincimiz belli bir süreden beri kendini tekrar eden kalıpları bilinçaltına atar. Bir başka deyişle otomatik çoklu iş yapabilme yetisini geliştirir. Alışkanlık yaratıp bunları bilinçaltına devrederek bilinçte her zaman boş işleme kapasitesi bulundurmayı sağlar.

Bu özellik bir yandan hayatımızı kurtarırken bir yandan da beynimizi kontrol edemediğimiz bir hayatın içinde bulmamızı sağlıyor. Evet alışkanlarımızı geliştirmesek her sabah yeniden yürümeyi ya da araba kullanmayı öğrenmek zorunda kalıyor olabilirdik. Ancak bu kolaylık bugün düşündüklerimizin % 98’inin dünle aynı olduğu gerçeğini de ne yazık ki değiştirmiyor.

Bir başka deyişle hayatımız bilinçaltımız tarafından alışkanlıklarımız üzerinden yönetiliyor. Alışkanlıklarımızın nasıl oluştuğunu bilmek onların üzerinde daha fazla kontrol etme şansını yaratacaktır.

Son 20 yılda yapılan araştırmalarda alışkanlıkların gelişmesi için yaklaşık 3 haftalık bir sürecin gerekliliği saptanmış. Sık tekrar ile öğrendiğimiz her yeni özellik ortalama 3 hafta içerisinde alışkanlığa dönüşüyor.

Otomatikleştirme sürecini 4 aşamada inceleyebiliriz. Mesela araba kullanma örneği ile inceleyelim.

1. Bilinçsiz yetersiz

Otomobilleri ve insanların bunları kullandığını görürsün. Belki de kullanmak kolay gelir. Zaten tek yapman gereken pedallara basıp direksiyonu çevirmektir.

2. Bilinçli yetersiz
Sürücü koltuğuna oturursun denersin her seferinde otomobil istop eder böylece yetersiz olduğuna kanaat getirirsin.

3. Bilinçli yeterli

Çalışır öğrenmeye başlarsın. Tüm farkındalığınla arabayı doğru kullanıp doğru yerde vites atmaya başlarsın.

4. Bilinçsiz yeterli
Bir kaç hafta kullandıktan sonra otobanda sol şeritte gittiğin ve muhabbete daldığın bir an saatlerdir araba kullanmış olduğunu bile unutursun.

M. Barış Muslu Yıka Beynini adlı kitabından alıntıdır.