Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Lightbulb Kendi Kendini Hipnoz(Oto Hipnoz)

  Bir kişinin kendi kendini hipnoz edemeyeceğine dair eski bir inanç vardır ve bu hipnoanaliz için de geçerlidir. Hipnoanaliz gıdıklama veya gıcıklanmaya benzer. Kişinin kendi kendini hipnoanaliz etmesi oldukça zordur. Yine de rahatlama anestezi ve sınırlı diğer durumlar için self hipnoz uygulanabilir ve de sürekli durumlar için de self hipnozu tavsiye etmeyi düşünebilirsiniz. En etkili olacak olanı hasta tamamen kendinde olmaya yakın olmalı ve hasta genel hipnoz hakkında adamakıllı bilgi sahibi olmalı. Eğer hasta transta iken telkinler verilirse self hipnozu öğrenme daha kolay olacaktır. Hastanın düzenli seansları esnasında yararlı olana paralel bir metod seçimi yapılacaktır. Sizin tavsiye ettiğiniz önerilerin takviyesi için hasta self hipnozu kullanabilir.

  Bir hipnotik transta telkinle hastaya "Sen benim seninle olduğumu ve sana yaptığım gibi sana hipnoz için verdiğim önerileri düşünerek kendi kendini hipnotize edeceksin. Sana vermiş olduğum ve senin kendi kendine verebileceğin aynı uyanma telkinlerini verebileceksin ki self hipnozdan uyanmama korkusuna sahip olmana gerek kalmasın. İlave olarak sizin otomatikman uyanabilmeniz için biri sizin yanınızda olmalı ya da başka bir kişi hipnotik durum esnasında size gereklidir."

  Self hipnozu başarmak için kullanılan daha az yaygın yollar veya metodlar vardır. Bunlar kasetçalar ile hastayı hipnotize ederek tedavi etmek tedavi edici öneriler veya telkinler ve kendi yönteminizle uyanmak gibi çeşitli metodları içerisine alır. Hipnoz sonrasında hasta kaset çalacak ve daha sonraki hayali durumlarda hasta kendi kendine hipnotik duruma girebilecektir. Yazılı telkinlerle ve aynı yolun uygulanmasıyla bu başarılmıştır.

  Aşağıdaki örnek Cinsel Problemlerde Hipnoterapi adlı kitaptan alınmıştır.

  A. TEMEL OTOHİPNOZ
  Cinsel Problemlerde Hipnoterapi´de birinci basamak temel self-hipnozun öğrenilmesidir. Temel self-hipnozu iyice öğrenmenizden sonra onu kendi spesifik cinsel ihtiyaçlarınıza nasıl adapte edeceğinizi bölüm altı ve yedide göreceksiniz.

  Temel otohipnoz beş fazdan oluşur:
  1. Doğal ritmik solunum.
  2. Bilimsel vücut gevşemesi.
  3. Olumlu hayal kurma.
  4. Oto-telkin.
  5. ´Reentry´ (Geri Dönüş)

  B. DOĞAL RİTMİK SOLUNUM
  Doğal ritmik solunum vücudunuzu kendi solunum ritmini bulmaya bırakmanızı mümkün kılar. Derin derin nefes almak için kendinizi zorlamanıza gerek yoktur. Sadece kendinizi uyuyan bir bebeğin rahatlığı ve sükunetiyle nefes almaya bırakın.

  Fizyolojik olarak doğal ritmik solunumun vücudun gevşemiş bir durumda kalmasına yardım ederek sempatik sinir sistemi fonksiyonu azaltma eğilimi vardır. Sinir sisteminizin sempatik bölümü vücudunuzun kendi normal kapasitesinin üstünde zorlanmasından sorumludur. Stres veya tehlike zamanlarında tehlikeyi karşılaması gereken bütün organlar aktive edilir.

  Sempatik sistem kalp hızını artırır her vuruşta daha fazla kan pompalanmasına sebep olur. Göz pupillerinizi genişletir görme duyarlılığınızı artırır. İlave adrenalin yapılır ve bu da karaciğerinizi daha fazla glikoz üretmesi için uyarır. Stresi karşılamak için ihtiyaç duyulmayan organlara (mide gibi) giden kan azaltılır. Buna tehlikeye cevap olarak vücudun savaşması veya kaçması denir çünkü vücut tehlikeyle yüz yüze gelme veya ondan kaçma yoluyla hayatta kalmanın yolunu arar. Bu savaşma veya kaçma durumunda kalma vücudun yıpranmasına ve hırpalanmasına yol açar. Doğal ritmik solunum vücudunuzu rahatlatmaya yardım etmek ve normal fonksiyonuna geri döndürmek için bir yoldur.

  Sürekli ve düzenli solunum yoluyla sempatik sinir sisteminin rahatlatılması psikolojik faydalar da sağlar. Rahatlık hissini artırır sinirliliği yatıştırır düşünce mekaniğinde rahatlama yapar ve iyilik hissini uyandırır. Basitçe doğal ritmik solunum parasempatik sinir sistemini aktive ederek bütün vücudun stresten uzak fonksiyonunu sağlar.

  Bu solunum tipinin faydalarını modern bilim adamları gibi eski yoga filozofları da biliyorlardı. Doğal ritmik solunum fiziki aktiviteden uzaklaşmanıza izin verir böylece zihni hipnotik tecrübe için hazırlar.

  ALINTIDIR.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Şu Anda Kendinizi Hipnotize Edin:

  Kendinizi Hipnotize Etmenin 10 Adımı


  Kendinizi hipnotize etmek için size ilginç bir teknik göstereceğim. Buna Betty Erickson tekniği deniliyor. Betty’nin kocası Milton Erickson birkaç durumda değindiğim ünlü bir hipnoterapist psikiyatrist ve bütün işleri beni hipnotize ediyor. Kendinizi hipnotize etmek için kullanabileceğiniz bu teknik tamamen Betty’e ithaf edilmiştir.

  Kendinizi Hipnotize Edin: Betty Erickson Modeli

  Bu kendinizi hipnotize etme metodu aşağıdaki önerme ve düşünce tarzlarına dayanır:

  Biz düşüncelerimizi resimlerle seslerle ve duygularla düşünürüz. Resimlerle düşündüğümüzde etrafımızda gördüğümüz şeylere ve yarattığımız içsel imgelere başvururuz. Bu hatırlanan görüntüleri (yatak odanız nasıl bir yer?) kurgulanan görüntüleri (tekrar dekore edilseydi nasıl görünürdü?) ve kendimizle ilgili gördüğümüz gerçek şeyleri içerir.

  Seslerle düşündüğümüzde düşündüğümüz ve içimizde yarattığımız sesler vardır. Bu hatırlanan kelimeleri ve sesleri (“en sevdiğiniz şarkıyı düşünün”) hayal edilen kelimeleri sesleri (“o şarkının bir başkası tarafından söylendiğini hayal edin”) iç diyalogumuzu ve etrafımızdaki gerçek canlı sesleri de içerir.

  Üçüncüsü hissettiğimiz şeylerdir. Bunlar gerçek veya hayali bedensel hisler olabilir. Deniz kenarında ayaklarınızı suda hareket ettirdiğinizi hayal edebilir misiniz? Üçünü de kullanmamıza rağmen birçoğumuz bu düşünce biçimlerinden birini diğerlerinden fazla kullanıyor. Genellikle durum bu olduğundan resimlerle düşünen bir kişi sadece canlandırma yaparak kendisini en iyi şekilde hipnotize edemez.

  Odaklanmış Dikkat


  Hipnotistin danışanı saat veya diğer odaklanma araçlarını kullanarak hipnoz yapması hipnozun yanlış anlaşılmasına sebep olan basmakalıp görüntülerdir. Daha modern bir hipnotik indüksiyon için ben kadife ceketimi ve zincirli saatimi uzun bir süre önce kaldırdım. Hipnoz deneyimi genellikle etrafımızdaki çevreden uzaklaşıp dikkatimizi içimize odakladığımız bir deneyimdir. Kendinizi hipnotize etmek için kullanacağınız bu teknik daha fazlasını bile yapıyor.

  Kendinizi Hipnotize Etme Tekniği


  Birinci Adım: Rahat bir pozisyona geçin ve gevşeyin. Kendinizi hipnotize edeceğiniz sürece rahat edebileceğiniz bir pozisyona geçin. Bu oturma veya yatma olabilir fakat oturma uykuya dalmamanız için daha iyidir. Sadece rahat ve kolay nefes alarak önünüze bakın. Gevşemenize izin verin.

  İkinci Adım: Bu durumda geçireceğiniz süreyi düşünün ve kendinize bir telkinde bulunun “kendimi yirmi dakika hipnotize edeceğim”. İçsel saatinizin sizin için süreyi mükemmel bir şekilde ayarladığını fark edince çok memnun olacaksınız.

  Üçüncü Adım: Bu oturumdan ne elde etmek istiyorsunuz? Kendinizi hipnotize etme sebebinizle ilgili bir telkinde bulunun. Bu süreçte sürekli tavsiyelerde bulunmak yerine bilinçaltı zihninize bir problem üzerinde çalışması için izin veriyorsunuz o zaman telkininiz de bu amacı ifade etmelidir. İşte bunu nasıl söyleyebileceğinize dair bir tavsiye “bilinçaltı zihnime _________ ile ilgili gerekli ayarlamaları yapması için izin verip kendimi hipnotize edeceğim”.

  Boşluğu “sosyal durumlarda daha fazla güven geliştirme” gibi neye ulaşmak istiyorsanız onunla doldurun.

  Dördüncü Adım: Önünüze bakarken gördüğünüz üç şeyi birer birer fark edin. Her birinde durarak yavaşça hareket edin. Küçük şeyler daha çok tercih edilir mesela duvardaki bir nokta veya kapıkolu bir resim çerçevesinin köşesi vb.

  Beşinci Adım: Şimdi dikkatinizi işitsel kanalınıza çevirin ve duyduğunuz şeyleri birer birer fark edin (bu çevrede duyduğunuz seslerden rahatsız olmak yerine onları birleştirmenize yardımcı olur).

  Altıncı Adım: Duygularınıza odaklanın ve şu anda hissetmekte olduğunuz üç duyguyu fark edin. Birinden diğerine yavaşça geçin. Farkındalığınızın dışındaki hisleri kullanmak genellikle yararlıdır mesela gözlüklerinizin ağırlığı kol saatinizin hissettirdikleri bedeninizdeki gömleğin dokusu vb.

  Yedinci Adım: sürece iki görsel sonra iki işitsel ve sonra iki kinestetik kullanarak devam edin. Sonra her birinden bir taneyle yavaşça devam edin. Şimdi kendinizi hipnotize etmenin dışsal bölümünü tamamladınız. Şimdi içsel tarafa geçme zamanı.

  Sekizinci Adım: Şimdi gözlerinizi kapatın. Gözünüzün önüne bir görüntü getirin. Kendinizi çok zorlamayın bu eğlence unuttunuz mu? Bir görüntü inşa edebilir veya basitçe gelen bir şeyi alabilirsiniz. Bu güzel bir kumsal bir ışık arabanız veya bir elma olabilir. Eğer bir şey gelirse onu kullanın. Eğer hiçbir şey gelmezse zihninize bir şey yerleştirmekte özgür olun.

  Dokuzuncu Adım: Durun ve farkındalığınıza bir sesin gelmesine izin verin veya bir tane siz yaratın ve onu isimlendirin. Bu içsel bölüm olmasına rağmen eğer dışarıdan bir ses duyarsanız bunu kullanın. Ana fikrin deneyimlediğiniz şeylerden rahatsız olmak yerine onları birleştirmek olduğunu unutmayın. Genellikle çevre seslerinin yokluğunda size huşu hissi veren ezgileri işittiğinizi hayal edebilirsiniz.

  Onuncu Adım: Bir duygunun farkına varın ve onu isimlendirin. Bunu içsel olarak yapmanız tercih edilir hayal gücünüzü kullanın (Güneşin sıcaklığını yüzümde hissediyorum). Fakat gerçekten dikkatinizi çeken bir bedensel hislenme varsa onu kullanın. Bu süreci iki resimle sonra iki sesle ve sonra iki duyguyla devam ettirin. Bu süreci üç resimle üç sesle ve üç duyguyla tekrar edin.

  Sonra bu işlemi tamamlamak için ayırdığınız zaman bittiğinde gözlerinizi açın. Biraz uçmuş olmanız alışılmamış değildir. İlk başta bazı insanlar uykuya daldıklarını düşünürler. Fakat genellikle hipnoz olmadan önce belirlediğiniz zamanın sonunda otomatik olarak geri döndüğünüzü fark edeceksiniz.

  Birçok insan sürecin sonuna kadar gelemez. Bu gayet normaldir. Eğer zaman bitmeden süreci tamamladıysanız sadece dört resim ses duyguyla devam edin ve sonra beş tane ile… ve böyle devam edin.(ALINTI)

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş