Hipnoz Teknikleri

Mutlaka ki hipnozda uygulayıcıların sayısı kadar çok teknik vardır ve bütün ana kategorileri tanımlamak açıkçası imkansız olmaktadır. Bu bölümde size henüz işin başındaysanız başlamanızı sağlamak ya da sıkıcı veya bayatlamış olduğunuzu düşündüğünüz dağarcığınızı (hatta kendinizi) yenilemeniz amacıyla üç teknikle ilgili örnekler – Temel Teknik Görsel Canladırma ve Gözü Sabitleme- ve daha sonra da direnci azaltmakla ilgili bazı tüyolar vereceğim.

Ne söylediğiniz kadar nasıl söylediğiniz de önemlidir. Çoğumuzun indüksiyon yaparken bir çeşit tembelliğe kapıldığımızı ve kişinin hipnoza geçişinde en doğru yolu kullanamadığımızı düşünüyorum. Muhtemelen ne kadar yumuşak konuştuğumuz ve kelimelerimizin ritmi konusunda kendimizi rahat hissettiğimizde en iyisini başarıyoruz. Hızlı ve kesik kesik konuşan ve sadece nefes almak için konuşmaya ara veren çok başarılı bir hipnoterapist tanıyorum; bunun hipnoz olacak kişiyi korkutacağı düşünülebilir ancak bu hipnoterapist gayet başarılı olmaktadır çünkü öyle olacağını farz etmektedir. Ve hipnozun babası Milton Erickson hayatının son aylarında (hatta yıllarında) anlaşılması oldukça güçtü ve hala hastaları üzerindeki etkisi tartışılamaz düzeydeydi çünkü kendine çok güvenliydi ve ona gelen herkese de bu güveni telkin ediyordu.

Bununla birlikte yolu yumuşatmak için bazı temel kurallar olduğuna inanıyorum. Bunlardan biri kelimelerinizin ve ses tonunuzun birbiriyle uyumlu olduğundan emin olmaktır.

Birini daha derine gitmesi için davet etmek sesinizin ‘’daha derin’’ kelimesinin her tekrarında daha da alçalmasından emin olmaktan daha az etkili olacaktır. Bilinçdışı uygulama yani sözsüz mesajlar her zaman kelimelerden daha emir vericidir.

Başka bir önemli nokta telkinlerinizi olumsuz bir yolla ifade etmekten kaçınmaktır. ‘’Panik olmayacaksın.’’ ifadesi kesinlikle paniğe yol açar. ‘’ Çok rahat hissedebilirsin’’ ya da ‘’…..çok daha kolay olacaktır’’ ifadelerinin başarı şansı daha yüksektir. En deneyimlilerimiz bile bilinçaltının dilinin imgesel olduğunu (kelimler ve mantık bilincin dilidir) ve olumsuz bir hayale sahip olmanın zor olduğunu unutmak eğilimindeyizdir. Lütfen pembe fili düşünmeyin? Tamam mı?

İnsanları hipnoza davet ederken serbest ve rahat kelimeler kullanın. ‘’ Şu anda istediğiniz kadar rahatlamanıza izin verin…’’ ‘’ ……….keşfetmeyi ilginç bulabilirsin’’.

İngiliz dilindeki belki de en sabotajcı kelime olan ‘’DENEME’’ kelimesinden kaçının. ‘’Denemek’’ her zaman zihnin derinlerinde bir başarısızlık ihtimalinin varlığını ifade eder. Kişinin ‘’denemek’’ yerine yapabileceği başka birçok şey vardır. Kişi arayabilir öğrenebilir ortaya çıkarabilir daha fazla bulabilir keşfedebilir ( benim en hoşuma gideni budur)- bu kelimelerin hepsinin ‘’denemek’’ ten daha iyi çağırışımları vardır bunlar çoğu zaman insanı düşünmekten bezdirir. (ya da kişi sadece YAPar bu hepsinden daha iyidir).

Birkaç dakikalık sessizliğin ya da yumuşak güven tazeleyici bir mırıldanmanın hiçbir zararı olmadığını unutmayın: ‘’Um- hum Um- hum’’ ya da ‘’Bu doğrudur.’’ Arkadaşım Dr. Claire Frederick bunlara ‘’rahatlatıcı sesler’’ adını verir. Bu kitabı okurken anlayacağınız gibi ben bunları her zaman kullanıyorum.

Ayrıca gerekli olduğunda kültüre de dikkat etmemiz gerekmektedir. Genel olarak Kuzey Amerika’daki hipnoz yaklaşımı oldukça serbesttir. Bu diğer kültürler için gerekli değildir: Avrupalılar daha resmi olma eğilimindedir daha otoriterdir Afrika ya da diğer kültürlerdeki hipnoz uygulamaları bize çok yabancı gelen birçok ifade ve ritüele sahiptir. Bu farklılıkların mutlaka farkında olmalıyız eğer bu önemli konuları görmezden gelirsek bir kişiyi hipnoza sokmayı ‘’denememiz’’ boşuna bir çaba olacaktır. Aynı zamanda bu kendi kalıtımsal özellikleriyle gurur duyan Kuzey Amerikan Hint yerlileriyle çalışırken de geçerlidir. ‘’Hipnoza girerken ne tarz bir yöntem kendinizi daha iyi hissettirir?’’ diye sormak hem kolaydır hem de hastayı gücendirecek bir durum değildir.

Bu nedenle çoğu hipnoz uygulayıcısı artık resmi indüksiyonları kullanmamaktadır. Hatta hastalarından gözlerini kapatmalarını bile istememektedirler. Onun yerine ‘’Rahat bir şekilde yerleşin- bu doğru’’ gibi ifadeleri kullanarak ya da dinlemek ya da bilincin rahatlamasına izin vermek hakkında bir komut olup olmaksızın zaten indüksiyon kendiliğinden orada olacaktır.

Kişisel olarak ben hala basit indüksiyonlar kullanmaktayım özellikle de kişi acemiyse. Bu hem rahatlatıcıdır hem de hastanın değer gördüğüne ortamın oluşturulmasına ve hastanın beklentilerinin karşılanacağına inanmasını sağlar.

Hipnotize edilebilirlik hakkında birkaç kelime.
Hipnotize edilebilirlikle ilgili bazı iyi bilinen ölçekler vardır: bunlar Hipnotize edilebilirlik Ölçeği- the Spiegel (Trance ve Treatment de tanımlanmıştır 1987) Standford (Weitzenhoffer&Hilgard 1962) ve Harvard (Shor&Orne 1962). Bu ölçeklerin kullanımının en önemli olduğu alan araştırmadır. Bir araştırmada kişi değişkenleri olabildiğince sınırlamak ister. En tutarlı sonuçlara ulaşmanın yollarından biri bu çeşitli ölçme teknikleri kullanılarak hipnoz olabilme düzeyleri belirlenen katılımcıların seçilmesidir.

Klinik olarak bana göre MOTİVASYON en önemli faktördür hipnoza daha fazla ya da daha az derin bir şekilde girmek ikincil önemdedir. Literatürde bu konuda çok fazla anektod bulunmaktadır. Özellikle Barber (1977) in ‘’hipnotize olmayan‘’ bireylerde hipnotik acı rahatlatma tekniklerinin kullanımı konusundaki makalesi ilginçtir. Yıllardır hipnoz uygulayan insanlar olarak hepimizin bu yönde deneyimleri bulunmaktadır.

Birçok uygulayıcı hipnotize edilebilirlik kriterlerini kullanınca daha güvenli hissetmektedir o zaman bu onlar için yapılabilecek en iyi şeydir.

Her şey söylenip yapıldıktan sonra en baştaki ifademe geri dönüyorum: siz rahat olduğunuz sürece hastanız da rahat olacaktır.

TEMEL İNDÜKSİYON TEKNİĞİ

Kendinizi çok rahat hissedebileceğiniz bir pozisyon
sağlayın. İşte böyle. Kendinizi daha rahat hissetmek için kontrolün kişide olduğundan

her zaman hareket edebileceğinizi ve pozisyonunuzu emin olmak
değiştirebileceğinizi unutmayın. Sırtınızın ve kafanızın desteklenmiş olduğundan ve her şeyin yolunda olduğunu fiziksel rahatlık önemlidir hissettiğinizden emin olun.

Şimdi gözlerinizin odaklanmak için ona hoş gelen ve uygun bir şey bulmasına izin verin ve o şey her neyse ona kısa bir süre bakmaya devam edin.

Yavaş yavaş gözlerinizin ağırlaştığını hissedeceksiniz ve onları bir süre için kapatmak size güzel gelecek. özellikle deneyimsiz kişilerde Gözlerinizi birkaç saniye kapatıp nasıl hissettiğinize bakın gözlerini kapat telkininden ve daha sonra tekrar açın- bir kere daha açıp kapatın- işte daha az korkutucudur böyle. Göz kapaklarınızda hafif bir titreme hissedebilirsiniz.

Bu sizin için zamanın olağan anlamını yitirdiği ve birçok eğer dikkatli izlerseniz şeyi farklı bir biçimde algılayabildiğiniz zihninizdeki hoş gözlerin titremeden hemen bir bölgeye girdiğinizin bir işareti olabilir. önce parladığını göreceksiniz bundan bahsetmek için iyi bir an!

Kendinizi her şeyin tam da sizin kendiniz için kişisel hale getirir
istediğiniz gibi olduğu çok hoş bir yerde hayal edin. Orada biraz vakit geçirdikten sonra gerginlik azalacak çoğunlukla deneyimsiz sujelerin ve daha da rahatlayacaksın. hissettiği gerginliği kabul eder

Hayalinizin bütün ayrıntılarını tamamlayın: zihninizin gözlerinden ne gördüğünüz içinizdeki kulağın ne [B]için dıştan farklılaşması duyduğu; hayalinizde yaptınız şeyi yaparken vücudunuzun ne hissettiği. Eğer tropik bir plajda yatıyorsanız kumu hissedin vücudunuzun kumda bütün duyuları çağırın: görsel aldığı rahat pozisyonu hissedin. Eğer tropikal bir işitsel kinestetik dokunma gölde yüzüyorsanız vücudunuzun suyun içinde süzülüp koklama tatma ılıklık/ serinlik gittiğini hissedin suyun vücudunuz üzerinde serince kaydığını hissedin. Vücudunuzun nasıl hissettiğini bulun.

Hayalinizde ulaşıp dokunmak ya da tatmak istediğiniz şeyler olabilir. Bununla bağlantılı hepimizin hayal kurduğu ve kokular olabilir. Onların ne renk olduğu bunların benzer olduğunu ifade ılık mı serin mi olduğu orada başka birinin eder olup olmadığı gibi- hayalinize zenginlik ve zevk katan bütün detayları bulmaya çalışın.

Bunu yaparken iç zihniniz sizi rahat hipnozun sizin için en iyi düzeyine sizin için en doğru olan ve bugün başarmanız gereken yere götürüyor SEN (suje) ne yapıyorsan olacak. doğrudur

GÖRSEL CANLANDIRMA

( Birçok insanın hayalinde canlandırma yapamadığını ve bu tekniğin keyifli olmak yerine korkutucu olabildiğini unutmayın ).

Sandalyenize rahatça yerleşin gözlerinizin kapanmasına izin verin ve yanınızda en sevdiğiniz büyük kabarık bulutun yanınızda hayal edin- bulut o kadar yakın ki üstüne tırmanabilir ve harika bir hayal kurmaya davet başlayabilirsiniz.

Bulutun kabarıklığını ve yumuşak desteğini kinestetik farkındalığın hissedin sizi hafifçe sarıyor ve yukarı doğru görsel canlandırmaya eklenmesi kaldırmaya başlıyor havada süzülüyorsunuz havada tamamen korunaklı rahat kesinlikle GÜVENDE hissetmenin gerekliliği güvenilir bir şekilde süzülüyorsunuz.

Bulut gökyüzünde kolayca süzülürken meraklı bir kuş yanınıza gelip bulutun (burada herhangi bir kuş fobisi üzerine konuyor. Size ‘’ gel hadi benle olmadığından emin olmayı oyna’’ der gibi bakıyor. isteyebilirsiniz)

Daha sonra kanatlarını açıp kapatıyor bulutun içine dalıp çıkarak etrafında uçuyor havanın ılıkça yukarı çıkışına yakalanıyor hafif yumuşak bir rüzgarda tamamen özgürce.

Bulutunuz kuşu izlemek ister gibi görünüyor siz de kuşun sizi nereye götüreceğini merak meraklı olun ediyorsunuz. Bulutun üstündeki yerinizden ağaçların tepelerini hatta şaşırtıcı bir şekilde her dalı ve yaprağın üzerindeki damarları bile görebiliyorsunuz; aşağıda rüzgarın üzerinde dalgalar yarattığı yeşil ve sarı tarlalar ve vadiye doğru akan küçük ırmağın gümüş şeritlerini görebiliyorsunuz.

Ve daha sonra yüksek kemerli bir gökkuşağı gözünüze ilişiyor. Kuş da bunu hissediyor ve oraya doğru uçuyor. ( renk körleri için uygun değildir)

Daha da yaklaştıkça gökkuşağının inanılmaz renkleri karşısında hayrete düşüyorsunuz. Her rengin gümüş gölgeleri parlıyor ve o kadar saf ve şeffaf ki ve neredeyse parlıyor- bunlar herkes bu renklerin neye benzediği daha önce gördüğünüz hiçbir renge benzemiyor. ile ilgili kendi fikrine sahip olacak

Kuş sizi inci pembesinin içine götürüyor erken şafağın kızıllığında hassas bir kabuk gibi. Bu size yeni bir uyanışın önerilmesi gibi geliyor. Renk ‘’yeni bir uyanış’’ değişiklik için sizi sarıyor ve bulutunuz pastel tonları yansıtıyor. çok telkin edicidir

İncimsi renk gökyüzünün güneş doğmadan önceki güzel şeylerin geleceği vaadi kızıllığı gibi yumuşak altın bir portakala dönüşüyor. Bu güneşin ılık iyileştirici gücünü getirircesine geliyor ve bu muhteşem renkte güneşleniyorsunuz güneşin güneş sıklıkla iyileştirmenin sizi de iyileştirdiğini hissederek. sembolüdür- ‘’iyileşmenin başlaması’’ yeni uyanışın bir parçası olan sözün bir parçasıdır

Şimdi kuşun sizi yumuşak yeşil gölgelere götürmesini takip ediyorsunuz büyüme ve yenilenmenin yeşil sembolü. Bu öyle harika mecazın ötesinde büyüme bir renk ki olasılıklarla dolu- baharın rengi ve iyileşme yeni bitkiler kışın gri dallarından yeni
yaprakların fışkırması ve yeni bir yaşamın başlaması. Bu hepimizin kışın kasvetli karanlık günleri boyunca beklediğimiz yeni vaatler ‘’yeni vaatler’’ daha önceki sunan ve aydınlatan renk. ifadelerde defalarca tekrarlanmıştı

Ve oradan sonra gökyüzünün mavisine doğru giderken bu sizin hayaliniz mi yoksa ya da kuş özellikle bu renkten mi hoşlanıyor? Mavi ile birlikte sakinlik ve dinginlik serinlik ve rahatlık kabulün sembolü da geliyor.

Kademeli olarak mavi akşam gökyüzünün aldığı yumuşak mor renge dönüşüyor- bu bir yeniden yeniden gözleme: yeni bir bakış gözleyebilme kişinin evrende yeni açısıyla tekrar görme bir kendilik duygusu kazanması bir derin düşünme anıdır.

Kuşu tüyleri gökkuşağının renkleri arasında oynarken yanardöner bir hal alıyor kuş size ‘’Gel sen de bütün bu evrenin bir parçası olabilirsin’’ diyor. yalnız değilsin

(Kısa bir süre için sessizlik).

Şimdi bir şekilde tekrar eve gitme zamanı olduğunu- bulutla birlikte sürüklenerek bu yolculuğa başladığınız yere döneceğinizi biliyorsunuz. Kuş yine sizi izleyecek yine etrafınızda dalıp çıkacak sizi oynamak için çağıracak ancak şimdi bunun bir süre için bekleyen başka olasılıklar var bittiğini biliyorsunuz ve bulut sizi güvenli bir şekilde tekrar eve götürecek sandalyenize yerleşip kendinize döneceksiniz ve başka bir gün kuşa tekrar eşlik edebilirsiniz.

GÖZÜ SABİTLEME TEKNİĞİ

Sandalyeye rahatça oturun ayaklarınızı taburenin üzerine uzatın- aynen böyle. Başlamadan önce sormak istediğiniz bir şey var mı? Hayır mı? Güzel. katılım fırsatı

Şimdi sadece yavaş yavaş alnınıza yaklaştıracağım başparmağıma bakın. Ve tabi ki bir şeye gözlerinizi elinizi alnınızın 30 cm. üzerinde ters çevirerek uzun bir süre bakarsanız gözleriniz tutun parmaklarınız hafifçe biraz yorulacaktır ve onları kapatmayı isteyeceksiniz. bükülmüş olsun; bir yumruk Bunda sihirli bir şey yok. Bu andaki tek fark gözlerinizi ya da açık bir el tehdit edici kapattığınızda bu sizin ve benim için artık bir çeşit olarak görünebilir. Parmağı hipnoza – şu an sizin için doğru ve rahat olan - yavaşça kaşların arasına hazır olduğunuzun bir işareti olacaktır . getirin. anlaşmayı oluşturmak

Şimdi başparmağıma bakmaya devam edin- işte gözler bu safhada her zaman böyle- gözlerinizin bir miktar nemlendiğini nemlenir- ve gözkapakları hissedeceksiniz…biraz sonra göz kapaklarınız titrer titremeye başlayacak…işte böyle- evet şimdi onların hafifçe kapanmasına izin verin ve gözler kapanır- anlaşma kabul kendinizi her şeyi kendiniz için özel olarak edildi seçtiğiniz çok güzel bir yerde hayal edin. kişisel yer

Gözlerinizde hissettiğiniz o hafif titreme İnsanların hipnoza girmeye başlarken yaşadığı trans deneyimini geçerli kılmak ortak bir durumdur bu gözlerin hipnoza girerken dinlendiği bir pozisyon nedeniyle gerçekleşmektedir.

Daha sonraları kendi hipnozunuzu yapmayı öğrendiğinizde bunu çok keyifli bir duruma girmek için hazır olduğunuza dair bir işaret bu sizin aracınızdır olarak kullanabilirsiniz. Bazı insanlarda bu durum muhtemelen hipnozun değişen seviyelerine bağlı olarak sürerken bazılarında hemen kaybolur birçoğunda ise gelir ve gider; ancak başlarken her ne olursa olsun doğru şey zaman oradadır. Bunu çok keyifli bir duruma olmaktadır geçtiğinize ilişkin hoş bir ipucu olarak düşünebilirsiniz.

(Şimdi günün terapötik programına başlayın).

Bu tekniğin varyasyonları:


1.Kişi (suje) kol hizasında bir kalem tutar ve onu odaklanma noktası olarak kullanır.

2.Ya da kişi karşı duvardaki bir noktaya ya da odadaki bir objeye odaklanması için teşvik edin.

3.Bazı insanlar mum ya da hafifçe yanan bir lamba kullanır.


DİRENCİ AZALTMAK İÇİN İPUÇLARI

Direnç aslında bütün acemi kişilerde görülen ayrıca hipnozlarında bilinmeyen ya da çamurlu suları keşfederken çok deneyimlilerde de görülebilen kesinlikle normal- hatta istenilen- bir durumdur. Bu bilinçaltının koruma görevinin basitçe yansımasıdır.

Bununla ilgili başlıca örnekler istismardan korunmak için kişilik çözünmesi mekanizmasını kullanmış olan çocuk istismarı mağdurlarında bulunabilir. Bunlar hipnozda uzmandırlar ancak bu zamanlarda hipnoz olmaya kesinlikle gönülsüz olurlar çünkü –bilinçli ya da bilinçsiz olarak- zihnin derinlerindeki ve çamurlu sularda yatan ejderhaları bilmektedirler. Bu bilinçdışı korumaya saygı duymalıyız. Onlar hipnozu resmi olarak ya da olmayarak hazır olduklarında kullanacaklardır.

Direnci yatıştırmanın ilk fırsatı deneyimsiz kişilere hipnozu genel olarak açıklarken direncin normal ve hatta istendik bir durum olduğunu belirtmektir. Bu onların bilge derin iç zihinlerinin onları koruduğunun işaretidir. Bundan dolayı bazı insanlar başlangıçta daha hafif hipnoz olabilen sujelerdir ve sonraları hipnozda daha ileri gittiklerinde aslında daha önce defalarca hipnoza girdiklerini ancak bunu ‘’hayal’’ ya da ‘’düşüncelerde kaybolmak olarak’’ adlandırdıklarını fark ederler.

Ayrıca başlangıç ‘’senin iyi motive olduğunu görüyorum ve bu başarılı bir hipnoz deneyimi için en önemli şeydir’’ gibi olumlu telkinlerde bulunmak için de iyi bir zamandır.

Birçok insan kavgacı bir şekilde ‘’HİÇBİR ZAMAN rahatlayamayacağım’’ der. Buna verilecek cevap hızla şudur: ‘’ Lütfen RAHATLAMAYIN! Sadece benim sesimi dinlemekten keyif alın. Siz dikkatlice dinleyince ve söylediklerime odaklanınca başarılı olacak o insalardan birisniz.’’ Bilinçaltı zihnin olumsuz ifadeleri önemsememe eğiliminde olduğunu biliyoruz ve ‘’lütfen YAPMA …’’ ‘’lütfen YAP’’ olarak yorumlanacaktır.

Uygun ses tonu değişiklikleriyle ‘’daha yakın dinleme’’ ve ‘’odaklanma’’ ile ilgili daha başka tekinler vardır- bunlar beğenilen hipnotik direktiflerdir.

Gözlerini açık tutan sujeler için en mutlu açıklama olan ‘’Siz hipnoza gözleri açık olarak girmekten hoşlanan o insanlardan birisiniz…’’ gözlerde acil bir kapanmaya yol açmaktadır.
Kişinin tercih ettiği canlandırmayı bulmak ve hatta korkuları ya da fobileri keşfetmek için biraz zaman harcamayı zahmete değer bulacaksınız. Sudan korkan biri hayalinde kanoya bindiğini canlandırması telkininde bulunulduğunda kesinlikle direnç olacaktır.
Kişinin önceki hipnoz deneyimleriyle özellikle hipnoz düzeyiyle ilgili bilgi edinin. Olumsuz izlenimlerin tartışılması gereklidir ve klinik hipnozun eğlendirici hipnozdan farklı olduğu ve sizin işinizi iyi bildiğiniz konusunda garanti verilmelidir.

Herhangi bir hipnotik deneyimde ne olursa onun olması gereken doğru şey olduğunu tekrar tekrar belirtin. Herkese çoğu kişinin başlangıçta hafif sujeler olduklarını ve tekniklere aşina hale geldikçe daha derine gitmeyi öğreneceklerini söyleyin.

Eğer sujeniz çok dirençliyse samimi bir şekilde ‘’Lütfen hipnoza sadece bilinçdışı zihninizle girin ve bilinçli zihninizi dışarıda bırakın.’’ isteğinde bulunabilirsiniz. Bu kişilik çözünmesinin kullanılmasına vurulan çifte bir darbedir.

Daha önce ne söylendiğini hatırlayın- insanları hipnoza davet ediyoruz istekleri dışında itmiyoruz. İnsanoğlunun bir şeyi yapmasının SÖYLENMESİNE doğal bir isyanı vardır; bunu ( sıklıkla bilinçdışı olarak) ‘’ bunu yapmak istemiyorum- ve sen bana bunu yaptıramazsın!’’ diye yanıtlama eğilimindeyizdir. İçimizdeki çocuk hakkını olabildiğince engelleyici olarak kullanır. Davet ederken yumuşak bir ses tonu kullanın hatta emri davet şekline sokun. ‘’ İzin vermek’’ ve ‘’olabilir’’ gibi kelimeler ( ‘’Bilinçdışı zihninin …..izin ver’’ya da ‘’……ilginç bulabilirsin’’ ) kişinin hipnozda keşfetme ya da daha derine gitme kararının kendisine ait olduğuna emin olmasını sağlayacaktır. Bizim görevimiz yol göstermektir itmek ya da sürüklemek değildir. Ve asla ama ASLA kelimeler ya da hareketlerle (ya da vücut diliyle) kişi ‘’yeterince iyi’’ bir hipnoz deneyimi yaşayamadığı için ‘’suçlanmamalıdır’’. ‘’Bu noktada ne olursa o sizin için olması gereken en doğru şeydir.’’

ALINTIDIR.